< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Торгівля пляшковим, баночним пивом (не на розлив) уроздріб.

Якщо платник єдиного податку уроздріб торгує пивом в пляшках і/або баночним пивом і при цьому ніякими іншими підакцизними товарами не торгує, пільгою за ст. 9 Закону про РРО йому користуватися не належить, але він підпадає під дію ст.10 Закону про РРО. А це означає, що при розрахунках із споживачами він може не застосовувати РРО, але повинен застосовувати РК з КОРО. При цьому, якщо підприємець торгує уроздріб не тільки пляшковим (баночним) пивом, але і продовольчими товарами, то і в цьому випадку він може не застосовувати РРО, але повинен застосовувати РК з КОРО.

Якщо окрім продовольчих товарів, в торговій одиниці є непродовольчі, то всі товари необхідно реалізовувати із застосуванням РРО. "

А якщо непродовольчі товари реалізуються на окремій (від пива і продовольчих товарів) торговій точці, то в даному випадку приватний підприємець - єдиноподатківець в тій торговій точці, на якій здійснюється торгівля пивом і продовольчими товарами, може застосовувати РК і КОРО, а в торговій точці, в якій реалізовуватимуться непродовольчі товари, повинен застосовувати РРО.

Тепер розглянемо такий випадок. Приватний підприємець уроздріб торгує пивом (не на розлив) і продовольчими товарами. Окрім цього він здійснює торгівлю непродовольчими товарами, але через засоби пересувної торгової мережі. Тобто здійснює таку діяльність, яка також вказана в Переліку № 1336. В цьому випадку підприємець може непродовольчі товари також продавати із застосуванням РК і КОРО.

Торгівля підакцизними товарами, але не пивом

В тому випадку, коли приватний підприємець - єдиноподатківець займається торгівлею заготівку підакцизними товарами (дозволеними йому для продажу ), але не пивом, застосування РРО є обов'язковим. При цьому, якщо окрім торгівлі підакцизними товарами приватний підприємець здійснює ще який-небудь вид діяльності, наприклад, надає супутні продажу товару послуги за готівку, то РРО застосовувати він повинен також "повсюдно".

Особливості програмування РРО підприємцем - неплатником ПДВ приведені в листі ДПАУ від 06.01.2000 р. А6 144/71/23-3117.

Ще одне питання, стосується здійснення торгівлі лікеро-горілчаними, тютюновими виробами і паливно-мастильними матеріалами. Як вже було сказано, на приватних підприємців, які торгують цими товарами, дія Указу про єдиний податок не розповсюджується, тобто вони не можуть перейти на спрощену систему оподаткування.

Слід мати на увазі, що приватні підприємці, що здійснюють торгівлю вином, шампанським, пивом і коньяком (включаючи бренді), мають право перейти на єдиний податок або залишитися в числі його платників, оскільки вказані вироби до лікеро-горілчаних не відносяться. У Номенклатурі товарів народного споживання, що враховуються в роздрібній і оптовій торгівлі , ці види продукції вказані в окремій позиції, яка не відноситься до лікеро-горілчаних виробів.

Що стосується таких алкогольних напоїв, як "Бренді-кола", "Ром-кола", "Джин-тонік", то згідно ГОСТ 7190-93 "Вироби лікеро-горілчані. Загальні технічні умови" вони віднесені до лікеро-горілчаних виробів і торгувати ними приватний підприємець-єдиноподатківець не має права.

До вказаного слід додати, що якщо платник єдиного податку планує здійснювати торгівлю вином, шампанським і коньяком, а також іншими алкогольними напоями, що не відносяться до лікеро-горілчаних, йому необхідно придбати ліцензію на торгівлю алкогольними напоями, оскільки згідно ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обороту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" від 19.12.95 р. № 481/95-ВР (із змінами і доповненнями) оптова і роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності за наявності у них ліцензій.

Відзначимо, що з 01.07.2005 р. торгувати вином, шампанським, пивом, коньяком (включаючи бренді) підприємцям - єдиноподатківцям можна тільки уроздріб. Оптова торгівля вказаним товаром для приватних підприємців - єдиноподатківців є забороненим видом діяльності.

Підприємці - єдиноподатківці, що здійснюють торгову діяльність, зобов'язані також отримати Дозвіл на розміщення об'єктів торгівлі. При цьому слід пам'ятати, що, згідно ст. 6 Указу про єдиний податок, підприємці, що знаходяться на єдиному податку, звільнені від сплати збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі і сфери послуг. Але вони звільнені тільки від сплати збору, а не від отримання дозволу на розміщення об'єкту торгівлі. Отримати дозвіл на розміщення об'єктів торгівлі підприємцеві необхідно. Підтвердженням права на безкоштовне отримання дозволу на розміщення об'єкту торгівлі є Свідоцтво про сплату єдиного податку.

Використання розрахункових квитанцій у розрахунках із споживачами

Розрахунки з покупцями шляхом видачі розрахункових квитанцій (РК) - не найзручніший спосіб розрахунків. Тому на практиці зустрічається він не часто. Використання розрахункових квитанцій зводиться до того, що підприємцеві або його реалізатору при кожній покупці (розрахунку) необхідно заповнити саму квитанцію (відривну частину) і її корінець. Відривну частину квитанції віддають покупцеві, а корінець залишається в розрахунковій книжці.

У деяких випадках у розрахунках з покупцями можна застосовувати спрощену розрахункову квитанцію, яка містить меншу кількість реквізитів. У ній, зокрема, окремо не виділяється ПДВ. Проте видавати спрощену розрахункову квитанцію можна тільки в певних випадках: якщо загальна сума розрахунку не перевищує 10 грн і якщо мова не йде про розрахунки за алкогольні напої і тютюнові вироби.

У Переліку № 1336 приведений граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій, при перевищенні якого підприємцеві, що використовує РК, потрібно перейти на застосування РРО. Ці граничні розміри для міста і для села різні.

Звернемо увагу, що для єдиноподатківців, які здійснюють торгівлю уроздріб пивом і продовольчими товарами, вказаними в п. 1 Переліку № 1336, граничний обсяг операцій, про який ведеться мова в даному розділі, не актуальний.

Розрахунковий документ довільної форми

Як уже згадувалося, підприємці - єдиноподатківці - це особи, які згідно Закону про РРО звільнені від застосування РРО (за деяким винятком). Тобто РРО вони можуть повноправно не застосовувати. Проте на прохання покупця зобов'язані видати йому документ, що засвідчує передачу права власності на товар (результат робіт) від продавця до покупця з метою виконання вимог Закону України "Про захист прав споживачів" від12.05.91 р. № 1023-ХІІ.

Розрахунковий документ, що засвідчує сплату покупцем грошових коштів, може бути складений приватними підприємцями, які не застосовують РРО, в довільній формі. Проте в нім обов'язково повинні міститися:

  • - дані про суб'єкта підприємницької діяльності (прізвище, ідентифікаційний номер, серія і номер свідоцтва про державну реєстрацію);
  • - дата і місце складання документа;
  • - найменування товару;
  • - одиниця вимірювання або інша характеристика, істотна щодо товару;
  • - кількість;
  • - ціна за одиницю;
  • - загальна сума покупки.

За невидачу покупцям документа, що засвідчує факт покупки товару, підприємцеві може загрожувати адміністративний штраф, передбачений ст. 155 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-Х у розмірі 5 нмдг (85 грн).

Якщо підприємець надає послуги

Приватні підприємці - єдиноподатківці, які займаються наданням послуг або виконанням робіт, при отриманні грошей від замовників (клієнтів) ні РРО, ні РК з КОРО застосовувати не повинні.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >