< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Застосування. чому валютні курси такі мінливі?

Висока мінливість обмінних курсів вражає багатьох людей. Двадцять років тому економісти здебільшого вважали, що визначення валютних курсів на вільному ринку не призведе до значних коливань їхніх значень. Проте свіжий досвід довів помилковість такої думки. Якщо повернутися до графіка 21.1, то можна побачити, що валютні курси від 1973 р. по 1990 р. були вкрай нестабільними.

Підхід з позиції ринку активів до визначення валютного курсу, що був окреслений, дає пряме пояснення нестабільності валютних курсів. Оскільки сподіване знецінення національної валюти впливає на сподіваний доход на іноземні депозити, прогнози щодо рівня цін, інфляції, мит і квот, продуктивності, попиту на імпорт, попиту на експорт і пропозиції грошей відіграють важливу роль у визначенні обмінного курсу. Коли сподівання щодо однієї з цих величин змінюються, наша модель показує, що існуватиме негайний вплив на сподіваний доход на іноземні депозити і, отже, на валютний курс. Оскільки сподівання щодо всіх цих величин змінюються з кожною порцією свіжих новин, то не дивно, що обмінний курс є нестабільним. Крім того, ми бачили, що наш аналіз валютного курсу виявив явище "перестрибування" валютного курсу, коли пропозиція грошей зростає. "Перестрибування" валютного курсу створює додаткову причину для ще більшої його нестабільності

Оскільки попередні моделі поведінки валютних курсів зосереджувалися насамперед на ринках товарів, а не на ринках активів, то увага на зміні сподівань як на джерелі динаміки валютного курсу не акцентувалася. Тому ці попередні моделі не можуть передбачати істотних коливань валютних курсів. Неспроможність ранніх моделей пояснити нестабільність є однією з причин, чому вони не такі популярні. Більш сучасний підхід, що тут розвинутий, підкреслює, що на іноземних валютних ринках, як на будь-якому іншому ринку активів, мають значення прогнози на майбутнє. Зовнішні валютні ринки активів, такі, як ринок акцій, виявляють суттєву нестабільність цін і обмінні валютні курси, що, загальновідомо, важко передбачати

Вставка 21.1. Глобальна перспектива. Прогнозування валютних курсів

Прогнозування валютних курсів є вигідною сферою діяльності для економістів. Біржовики і фірми (зокрема багатонаціональні корпорації) особливо зацікавлені в тому, що станеться з обмінними курсами у майбутньому. Фірми потребують точних прогнозів змін у валютних курсах, бо ці зміни можуть впливати на попит на їхні товари. Зростання вартості долара, наприклад, може зробити американські товари дорожчими за кордоном, а іноземні продукти дешевшими у США. Отже, зменшиться попит на американські товари. Багатонаціональні корпорації, що обдумують інвестування за кордоном, також цікавляться змінами обмінного курсу. Якщо валюта іншої країни дорожчає, то вартість будівництва нового заводу в цій країні буде вищою, і проект, можливо, більше не буде прибутковим.

У передбаченні динаміки валютного курсу прогнозисти беруть до уваги чинники, що згадувалися в цьому розділі. Якщо, наприклад, вони очікують зростання внутрішніх реальних процентних ставок, то, у відповідності з нашим аналізом, спрогнозують подорожчання національної валюти. Якщо, з другого боку, вони очікують, що темп інфляції в їхній країні зростатиме, то їхні прогнози виходитимуть з того, що національна валюта знецінюватиметься. Прогнози у сфері валютних курсів є ні більш, ні менш точними, ніж в інших сферах економічного життя, і часто містять грубі помилки. Повідомлення про передбачення валютних курсів і аналіз, наскільки добре прогнозисти роблять це, з'являється раз по раз у "Wall Street Journal" і в журналі "Euromoney".

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >