< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Верхові породи і порідні групи

Породи верхових коней спочатку були виведені в Середній Азії, надалі розповсюдилися по багатьом країнам світу. До якнайдавніших з них відносяться туркменські і іранські. У ряді країн Західної Європи їх представників використовували для перетворення важкого рицарського коня в кавалерійську. У Англії при використанні арабських коней виведена чистокровна верхова порода.

Ахалтекінська порода. Одна з найбільш стародавніх порід Середньої Азії, створювалася в умовах півдня Туркменії. Впродовж трьох тисячоліть вона була захищена від впливу інших порід (до останніх років все ж таки допускалося використання коней з тим, що підлило крові чистокровної верхової породи). Поливне оазисне землеробство, мізерний водний режим, обмеженість випасів визначили подвірний метод утримання коней. Туркмени тримали їх в садах на приколі під попоною, зрідка випасали на поливних лугах. Годували люцерною і ячменем, давали коржики з баранячим салом, верблюже молоко, яйця, внаслідок чого у коней вироблялася вимогливість до якості корму. Місцеві жителі вважали за краще їздити верхи на жеребцях, тому ретельно відбирали кращих з них. Широкого поширення набув індивідуальний підбір кобил до прославлених виробників.

У минулому туркмени випробовували коней в скачках на невеликі відстані, що виробило у них жвавість на коротких дистанціях. Ахалтекінців вивозили до Росії, Індії, Афганістан, Туреччину, Сірію, Німеччину і Англію.

Екстер'єр ахалтекінців своєрідний. Голова у них суха, високо поставлена, очі великі, виразні, потилиця довга, шия пряма, тонка, вихід її високий, загривок середній але високий, лопатка коса, спина нерідко м'яка, недостатньо м'язиста, поперек іноді запалий, круп м'язистий, грудна клітка неглибока, ребра зазвичай короткі, ноги сухі, міцні без щіток, правильно поставлені, волосяний покрив слабо розвинений: грива і чубок рідкісні, короткі. Масть частіше золотисто-гніда, золотисто-руда, золотисто-булана. Зустрічаються коні гніді, руді, сірі і вороні. Темперамент у них палкий, збудливий, рухи легкі. Коні добре зарекомендували себе в пробігах.

Іомудська порода. Походить від стародавнього туркменського коня. Розводиться в основному на півночі Туркменії, де кліматичні і кормові умови більшою мірою, чим на півдні, сприяють розвитку конярства. Після завоювання Середньої Азії арабами в райони іомудського конярства проникали арабські і іранські коні. З півночі поступали сюди коні степових порід. Вплив цих порід відбився на особливостях статури іомудських коней: будучи верховими по складу, вони менш порідні, менш компактні, нижче ростом і менш жваві, ніж ахалтекінці.

У типово іомудського коня голова велика, суха, із злегка горбоносим профілем, шия середньої довжини з низьким виходом загривок середній по висоті, спина міцна, круп овальний, нормального нахилу, грудна клітка неглибока, кінцівки тонкі, сухі з невеликою саблистістю, щітки невеликі, грива і хвіст рідкісні. Масть сіра і гніда, рідше руда і ворона. Темперамент енергійний, рухи вільні, еластичні. Характерна особливість іомудських коней — прискорений крок, що нагадує інохідь. Вони витривалі і невибагливі. Племінну роботу по вдосконаленню породи ведуть методом чистопорідного розведення. Селекція направлена на підвищення росту коней, їх масивності, витривалості.

Арабська порода. Одна з небагатьох порід, що мають світове значення: до середини XIX ст. була у всіх країнах головною поліпшуючою породою. З її допомогою виведена чистокровна верхова, стрілецька, орловська рисиста, терська, східноболгарська, неаполітанська, андалузька, малопольська і першеронська породи. Створена арабська порода в пустелях Аравійського півострова в другій половині VII ст. Високі якості арабських коней сталі відомі в XI і XII ст. Широкого поширення вони набули в XVII і XVIII ст. Формувалася порода в своєрідних умовах. Коней тримали біля дворів на підніжному кормі, підгодовували їх зерном рідко. Родоводи на коней вели по материнській стороні.

Арабський кінь відрізняється своєрідністю екстер'єру. Голова у неї легка, широка в лобі, очі великі, виразні, шия красиво зігнута, високо поставлена, загривок середній по висоті, спина широка, поперек рівний, круп м'язистий, грудна клітка широка, лопатка довга, криво поставлена, скакальний суглоб глибокий, ноги сухі, копита міцні, хвіст високо поставлений з вигином. Коні відрізняються гармонійністю статури, живим темпераментом, непримхливістю і витривалістю. Рухи у них легкі, нарядні, крок довгий, рись плавна, розмашиста. Коней використовують в скачках, кінному спорті, туризмі, прокаті. Масть коней руда, сіра і гніда. При схрещуванні арабських жеребців з чистокровними верховими, будьоновськими, донськими, тракененськими кобилами отримують хороших спортивних коней.

Терська порода. Виведена в 1920-1940 рр. в Терському і Ставропольському кінних заводах. Початковим матеріалом для неї послужив стрілецький кінь, створений в XIX ст. На Україні арабським коням приливали кров англійської чистокровної породи. По екстер'єру стрілецький кінь був схожий на арабського, але виділявся крупнішим ростом і масивністю.

Для освіження крові використовували арабських жеребців. Кобил, отриманих від стрілецьких і арабських жеребців, знову покривали стрілецькими і стрілецько-арабськими жеребцями. Підбір в основному проводили за принципом "краще з кращим". Багатопородних помісей піддавали строгому бракуванню. Для виведення породи використовували тільки помісей бажаного типу. Робота велася в умовах культурно-табунного утримання.

Терські коні вдало поєднують в собі східну породність, витривалість і високу плодючість. Вони більше арабських. Масть сіра і руда. Терським коням властиві легкі рухи і схильність до виїздки. їх широко використовують в кінному спорті, в цирках. Вдосконалюють терських коней методом чистопородного розведення. Для підтримки східної порідності удаються до того, що приливають арабську кров. У породі виділені типи: східний, основний і масивний.

Чистокровна верхова порода. Виведена в ХУІІ-ХУШ ст. у Англії шляхом складного відтвірного схрещування місцевих кобил верхового типу з жеребцями східного походження, зокрема арабськими, варва-рийскими і турецькими. Поширена у всіх країнах. За родоначальників породи прийнято вважати трьох виробників східного походження: жеребця Дарлей Арабіана (Сірія); варварійського Годольфіна Барба (Франція); арабського жеребця Бейерлей Терка (Туреччина).

Нащадком Дарлей Арабіана є Екліпс (народження 1764 р.), видатний скакун і виробник; нащадками Годольфіна Барба — Метчем (1748 р.), Бейерлей Терка — Херод (1758 р.). З кличками цих жеребців пов'язана історія створення чистокровної верхової породи.

При виведенні породи застосовувалися споріднені спаровування, побудовані на поєднанні потомства трьох названих жеребців. Основою формування і вдосконалення породи є відбір і підбір за наслідками іподромних скачок. Велика увага при виведенні породи приділялася повноцінній годівлі коней в умовах стадно-пасовищного утримання, а також систематичному тренінгу і випробуванню молодняка.

Екстер'єр коня характеризується: головою з подовженою лицьовою частиною і прямим профілем; довгою прямою шиєю; високою подовженою холкою; прямою спиною; довгим, овальним, м'язистим крупом нормального нахилу; глибокими і довгими грудьми; довгими, сухими, з відбитими сухожиллями ногами; середніми копитами; тонкою еластичною шкірою; малої оброслістю гриви, хвоста і щіток. Масть гніда, темно-гніда, руда і каракова. Темперамент енергійний. У Росії чистокровних верхових коней почали розводити в другій половині XVIII ст. Вирощують коней в умовах табунного утримання, на культурних високопродуктивних пасовищах, використовують інтенсивний індивідуальний тренінг.

Чистокровних верхових жеребців використовували при виведенні будьонновської, кустанайської, новокиргизьскої і кушумської порід, української верхової, англо-кабардинської і інших порідних груп. У всіх країнах світу чистокровних верхових коней широко використовують в кінному спорті, в бар'єрних скачках, а також стипль-чезах.

Українська верхова порідна група. Виведена в кінних заводах Дніпропетровської і Кіровоградської областей України. Для цього удавалися до складного відтвірного схрещування місцевих покращуваних і угорських кобил з жеребцями тракененської, англійської чистокровної і російської верхової порід. У племінній роботі велику увагу приділяють спортивному тренінгу молодняка, а також випробуванням по подоланню перешкод. Завдяки спокійному темпераменту, великому росту, добре розвиненій мускулатурі українські верхові коні представляють великий інтерес для класичних видів кінного спорту, особливо для виїждження і конкурів. Окрім спорту, коней широко використовують в сільському господарстві. Вони добре зарекомендували себе в роботі по перевезенню вантажів, в екіпажах для роз'їздів. Жеребці мають великий попит як покращувачі місцевих коней. Селекція направлена на вдосконалення спортивних якостей коней, поліпшення їх екстер'єру і конституції.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >