< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Види дисциплінарних стягнень

За вчинення дисциплінарного проступку до адвоката може бути застосовано одне з дисциплінарних стягнень, передбачених ст. 35 Закону "Види дисциплінарних стягнень, строк застосування дисциплінарних стягнень":

1) попередження;

Попередження як дисциплінарне стягнення - це перший дзвіночок. Від дисциплінарного стягнення такого рівня як "від тюрми і від суми" зарікатися нікому не слід. Це не є стягненням за ганебний вчинок, незворотний недогляд. Це і помилка, і необачність, і поправна недбайливість. І великої трагедії тут немає. Але це привід серйозно замислитися над тим, що сталося, проаналізувати свій вчинок, раз і назавжди відмовитися від легковажності, від переоцінки власних можливостей, навчитися жорсткій і вибагливій самодисциплінованості. Гірше, коли людина шукає винних навколо себе і сприймає попередження як трагедію. У першому випадку людина вчиться на власних помилках, в іншому - деградує.

2) зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк від одного місяця до одного року;

Що означає для адвоката дисциплінарне стягнення, передбачене п. 2 ст. 35 Закону "Зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк від одного місяця до одного року"? По-перше, це серйозне попередження про можливість втратити на певний період чи назавжди престижну високо інтелектуальну професію. По-друге, це відсторонення на певний період від напрацьованої практики, відмова від уже укладених угод і втрата набутого іміджу. На певний період ім'я адвоката зникає з повсякденного вжитку і його місце заповнюється іншими іменами. Втрачаються на якийсь період, а іноді і назавжди зв'язки, перериваються повсякденні взаємини, які дуже нелегко поновити. Таке стягнення - серйозна подія на професійному шляху, яка здатна внести зміни в увесь життєвий уклад.

Позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю

Для адвокатів України - позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України, а для адвокатів іноземних держав - виключення з Єдиного реєстру адвокатів України.

Виключення з Єдиного реєстру адвокатів України - не стягнення, а лише наслідок акту позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю.

2. Адвокат може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності протягом року з дня вчинення дисциплінарного проступку.

Ініціювання питання про дисциплінарну відповідальність адвоката (ст. 36 Закону)

  • 1. Право на звернення до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури із заявою (скаргою) щодо поведінки адвоката, яка може бути підставою для дисциплінарної відповідальності, має кожен, кому відомі факти такої поведінки.
  • 2. Не допускається зловживання правом на звернення до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, у тому числі ініціювання питання про дисциплінарну відповідальність адвоката без достатніх підстав, і використання зазначеного права як засобу тиску на адвоката у зв'язку із здійсненням ним адвокатської діяльності.

Дисциплінарну справу стосовно адвоката не може бути порушено за заявою (скаргою), що не містить відомостей про наявність ознак дисциплінарного проступку адвоката, а також за анонімною заявою (скаргою).

На наш погляд, ст. 36 Закону заслуговує лексично-смислового аналізу з приводу суперечливості деяких положень ч. 1. Право ініціювання питання про дисциплінарну відповідальність адвоката і звернення до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури із заявою (скаргою) щодо поведінки адвоката, яка може бути підставою для дисциплінарної відповідальності, має кожен, кому відомі факти такої поведінки, - не тотожні поняття.

Ініціювання питання про дисциплінарну відповідальність має на увазі письмове звернення до КДК з проханням покарати адвоката за конкретне порушення свого обов'язку чи за неетичну поведінку. Звернення може бути таким ініціюванням, коли там ставиться питання про покарання адвоката. Але звернення може і не містити такої вимоги. Коли звернення лише привертає увагу до порушення чи недостойної поведінки адвоката, це - не привід розглядати як "ініціювання" про дисциплінарну відповідальність.

Норма Закону не повинна давати привід для різнотлумачень, тим паче, що вже в наступній ст. 37 йдеться не про перевірку поведінки адвоката, а про "проведення перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката".

У цій же частині записано: "звернення до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури із заявою (скаргою) щодо поведінки адвоката, яка може бути підставою для дисциплінарної відповідальності". Приводом для ініціювання дисциплінарного провадження відносно адвоката може бути дисциплінарний проступок, тобто конкретний вчинок, що порушує закон, правила, порядок. Поведінка - це скоріше етична категорія, але не юридичний критерій, якого потребує норма закону.

До того ж, п. 2 ч. 2 цієї статті, ніби виправляючи попередню помилку, уточнює: дисциплінарну справу стосовно адвоката не може бути порушено за заявою (скаргою), що не містить відомостей про наявність ознак дисциплінарного проступку адвоката, а також за анонімною заявою (скаргою). Тобто йдеться вже не про поведінку, а про конкретні речі.

Привід для роздумів дає і п. 2 ч.2 цієї статті: "Не допускається зловживання (курс, наш) правом на звернення до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, у тому числі ініціювання питання про дисциплінарну відповідальність адвоката без достатніх підстав, і використання зазначеного права як засобу тиску на адвоката у зв'язку із здійсненням ним адвокатської діяльності". Цікаво, кому адресовано цей Закон, кожному клієнту? Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" написано для адвокатської спільноти. Чи буде читати Закон кожен, кому доводиться звертатися до адвоката? Навряд чи. Декларація, яку ніхто не буде читати, а більш того, ураховувати в своїх вчинках.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >