Вивіска жіночої білизни
Специфіка вивіски (викладку не використовують) жіночої білизни визначається такими основними параметрами:
- - циркуляція брендів, тобто періодична заміна колекцій різних брендів протягом року;
- - поділ колекцій на класичні та сезонні. Класичні колекції у магазині наявні завжди, змінюють лише їх кольори (зазвичай, новий колір колекції з'являється лише раз на сезон), а сезонні колекції зорієнтовані на певний проміжок часу та підпадають під сезонний розпродаж;
- - існує незмінна популярність і максимальні обсяги продажу білизни кольорів "білий - червоний - чорний";
- - спостерігається сезонність продажу за кольорами: протягом року найбільші обсяги продажу припадають на білизну білого, чорного та тілесного кольору; влітку зростають обсяги продажу різнокольорової білизни, в тому числі тропічних і абстрактних мотивів;
- - комплектність моделей (бюстгальтер - трусики - пояс). Необхідно дотримуватися певного зонування, а саме: шовкове, просте за дизайном; білизна з мережива; спортивна білизна (з додавання бавовни).
Використовують два основних способи вивіски жіночої білизни.
- 1. Художня вивіска - це вивіска моделей білизни від світлого до темного кольорів згори донизу. Моделі бюстгальтерів вивішуються на виносних кронштейнах спереду, за ними розміщують трусики, завершують пояси.
- 2. Економічна вивіска - це вивіска групами: бюстгальтери окремо (в тому числі з урахуванням поділу чашечок бюстгальтеру на м'які та жорсткі), трусики окремо і т. п. У мультибрендових магазинах необхідно відмежовувати вивіску білизни за країнами-виробниками.
Викладка/вивіска дитячої та чоловічої білизни
Мерчандайзери відзначають, що простіше працювати з дитячою та чоловічою білизною, ніж із жіночою. Це пояснюється тим, що в дитячій білизні кожний розмір відповідає віку дитини, а чоловіки менш вибагливі при виборі білизни або за них вибирають жінки.
У більшості магазинах чоловіча та дитяча білизна належить до супутніх товарів, для яких виділяють особливі зони. Наприклад, дитячу білизну прийнято викладати горизонтально на спеціальних стелажах і столах - через невеликі розміри самої білизни. Рекомендовано доповнювати такі викладки плюшевими іграшками, які підкреслюють м'якість дитячої білизни. У разі представлення дитячої білизни на стійках, спочатку вивішуються трусики, а потім майки.
Такого самого принципу додержуються й при представленні чоловічої білизни: спочатку вивішуються труси-плавки; потім - труси-шорти; далі - майки, T-shirt майки, пижами та халати.
Мерчандайзинг дитячих товарів
Особливість мерчандайзингу товарів для дітей полягає у тому, що їх покупці особисто дану продукцію не споживають. Тобто під час формування асортименту та планування торговельного залу необхідно враховувати одразу інтереси двох груп: батьків (покупців) і дітей (споживачів). Отже, і стимулювання імпульсивних покупок, спрямованих на дітей, повинно бути продуманим і етичним.
Основні принципи мерчандайзингу дитячих товарів полягають у такому:
1. Планування торгового простору з урахуванням смаків різних вікових груп і статі дітей.
Мерчандайзинг дитячого одягу необхідно формувати, враховуючи таке:
- - стать і вік дитини;
- - сезонності одягу;
- - вид і колір одягу;
- - моделі одягу.
Площа торгового залу поділяють з урахуванням віку та статі дитини. За допомогою конструкцій з гіпсокартону, колон, арок або торговельного обладнання, а також кольору та світлових акцентів відокремлюють відповідні зони. Як правило, третину всього торговельного простору займають іграшки. Поряд знаходяться одяг і взуття. В самостійну зону виділяють відділ для новонароджених і секцію великогабаритних товарів (візки, ліжка, спортивні прилади). У великих магазинах зону іграшок слід також поділяти за віком і статтю. В дитячих магазинах фахівці рекомендують передбачити ігрову зону.
Манекени є невід'ємною частиною дитячого магазину та його вітрин. Окрім ролі предмета інтер'єру, манекени допомагають зорієнтуватися в торговельному залі, "вказуючи" вікову категорію відділу та демонструючи нові моделі.
Дитячий одяг повинен розміщуватися за віком: 0-3 місяці; 3-6 місяців; 6-9 місяців і т. п.
Одяг для новонароджених (повзунки та сорочечки) викладають, не виокремлюючи стать, далі одяг поділяють для хлопчиків і дівчаток.
Необхідно враховувати, що дитячий одяг налічує широкий розмірний ряд, а також дві лінії одягу - для хлопчиків і дівчаток (зазвичай, асортимент для дівчаток домінує). Розподіл одягу за статтю є важливим через різні кольорові гами колекцій.
Викладка/вивіска дитячого одягу, як правило, повинна відповідати правилу "Дитячі речі в магазинах для дорослих". Ротація одягу повинна відбуватися постійно з урахуванням процесів продажу й обсягів надходження нових товарів у магазин.
Часто в дитячих магазинах відсутній жорсткий поділ товарів за брендами. До особливостей торгівлі дитячими товарами належить і те, що асортимент налічує широке різноманіття дрібних предметів одягу. Для викладки такої продукції застосовуються острівні та мобільні конструкції (корзини, мобільні вішала у вигляді пірамід), висота яких не повинна перевищує 1,2-1,3 м.
Дитячі іграшки можуть поділятися на такі зони: дочки-матері (ляльки, посуд, іграшкова побутова техніка); маленька принцеса (дитяча біжутерія, сумочки, набори для модниць, лялька Барбі); пірати та пригоди; автомобілі та спортивні прилади; розвивальні ігри та конструктори; м'які іграшки та живі тварини.
Можна доповнювати тематичними зонами: література для мам, спортивний дитячий одяг, дитяча творчість.
Дитяче харчування повинно розміщуватися за товарними групами (сухі молочні суміші, каші, консерви, соки, молочна продукція). В середині товарної групи - за брендами (батьки надають перевагу певним товарним маркам за рекомендацією лікарів).
Підгузки викладають за брендами, оскільки більшість батьків чітко дотримуються обраної торгової марки. Для підгузок часто використовуються додаткові місця продажу у вигляді палетної викладки.
2. Використання торговельного обладнання, що відповідає фізіологічним і психологічним особливостям дитини.
Товари слід розміщувати на доступній для дітей висоті: стелажі в центральній частині залу не повинні перевищувати 1,3 м; для пристінного обладнання рекомендована стандартна висота - від 2 до 2,3 м.
Матеріали, з яких виготовлено торговельне обладнання, повинні бути екологічно чистими, безпечними та функціональними. Необхідно звести до мінімуму використання скла, забезпечити надійність кріплення полиць і стійкість конструкцій.
Ширина проходів між стелажами повинна передбачити вільний рух двох людей, оскільки батьки приходять разом із дітьми.
Примірювальні кабіни повинні бути більшого розміру, ніж у звичайних магазинах одягу: 1,5x1,5 м, замість 1,0x1,0 м для комфортного перебування в них дорослої людини, дитини та продавця. Рекомендовано розмістити в примірювальній кабіні дитячий стілець. Фахівці рекомендують у магазинах з торговою площею понад 40 м2 організовувати дві примірювальні кабіни - для дівчаток і для хлопчиків.
3. В оформленні торгового залу слід широко використовувати "інфантильні" кольори (лілово-рожеві, голубі).
Колір торговельного залу повинен створювати атмосферу дитинства. Використовують чисті активні кольори за палітрою CMYK, а саме: cryan, magenta, yellow. В інтер'єрі повинні домінувати спокійні пастельні відтінки, а меблі та деякі фрагменти інтер'єру слід оформлювати яскравими кольорами. Рівень освітлення торговельного залу дитячого магазину повинен становити мінімум 800 лк - для створення ілюзії свята.
- 4. Процес покупки повинен містити в собі елементи гри або шоу. Багато дітей, особливо хлопчики, не сприймають сам процес покупки одягу та взуття. Тому створення цікавого для них приводу відвідати магазин формує прихильність родини та забезпечить регулярність відвідування.
- 5. Дитячі фото в торговельному залі апріорі стимулюють покупки.