< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Система навігації у торговельному залі.

Система навігації (інформаційне оформлення торгового залу) - один із засобів комунікації з покупцем.

Система навігації у магазині - це система орієнтування, що дозволяє визначити місцезнаходження та найбільш зручні шляхи пересування до визначеного місця в магазині, яка спроектована з урахуванням особливостей формату магазину, його архітектурно-планувальних форм, організації потоків покупців у торговельному залі й особливостей національного менталітету.

Система навігації торговельного об'єкта повинна враховувати розподіл відвідувачів у торговельному залі у відповідно до типу попиту, забезпечувати відсутність черг, сприяти оптимізації часу, що витрачає покупець на пошук, огляд і відбір необхідних товарів.

Завдання навігаційної системи магазину полягають у такому:

 • - організувати торговий простір, зробити його зрозумілим для покупців;
 • - надати інформацію про розміщення товарних груп у торговельному залі;
 • - допомогти у виборі товарів.

Загальні правила, яким повинна відповідати система навігації магазину, є такі: читабельність як за типом шрифту, так і за його розміром; зрозумілість назв товарних груп для споживачів; у разі використання піктограм вони повинні бути зрозумілими та чітко асоціюватися з відповідними товарними групами (особливо, якщо в навігації відсутня текстова частина); гармонійність кольорів і форм, що використовуються в оформленні навігаційної системи; відповідність корпоративному стилю.

Інформаційне оформлення торгового залу повинно бути організовано таким чином, щоб зустріти відвідувача при вході в магазин; супроводжувати його в магазині, даючи по дорозі додаткові відомості, які прискорюють орієнтацію в торговельному залі і підводять до потрібного товару.

Функції інформаційного оформлення торгового залу:

 • - організувати торговий простір, зробити його зрозумілим для покупців;
 • - надати інформацію покупцям про розміщенням товарних секцій, груп і окремих товарів у торговельному залі;
 • - зорієнтувати потоки покупців у магазині за раціональними маршрутами;
 • - ознайомити покупців з властивостями, правилами споживання та цінами на товари, допомогти у виборі товару.

Система навігації охоплює весь торговельний простір - від елементів зовнішнього оформлення торгового залу до місць викладки товарів.

Основними засобами інформаційного оформлення торговельного залу є:

 • 1. Інформаційні схеми застосовуються, як правило, двох видів:
  • а) загальна інформаційна схема - розташування комплексів, відділів, секцій, що розміщують на кожному поверсі й ін.;
  • б) інформаційні схеми розміщення секцій у межах одного поверху.
 • 2. Покажчики поділяються за функціональним призначенням на такі групи: покажчики комплексів, секцій і груп товарів, покажчики видів послуг, що надаються покупцям, покажчики розмірів товарів (одягу, взуття) та ін.

Кількість інформаційних засобів у торговельному залі магазину повинна відповідати площі магазину, асортименту товарів, які реалізують у магазині.

Планувати розміщення засобів інформаційного оформлення необхідно з урахуванням логіки руху покупців - це місця при вході в торговельний зал; місця, де пересікаються основні потоки покупців; місця, де покупці завершують процес відбору товарів і направляються в касову зону.

Певною мірою універсальна система навігації має декілька елементів (кожний елемент має своє призначення та чітко визначене місце), що розміщують у торговельному просторі за визначеними принципами:

 • - головний контент показує все, що знаходиться в торговельному об'єкті (всі товари і сервіси на всіх поверхах);
 • - поверховий контент демонструє товари та сервіси на конкретному поверсі;
 • - покажчик товару/сервісу вказує розміщення конкретного відділу, магазину (наприклад, у складі торговельного центру) або групи товарів;
 • - покажчик напрямку визначає напрямок руху до зон обслуговування, входу/виходу, ліфтів, ескалаторів та ін.

Під час визначення основних точок розміщення навігаційних елементів встановлюють їх розмір, висоту розміщення та стиль оформлення.

На сприйняття покупцем навігаційних елементів впливає розмір торговельного залу (чим він більше, тим крупніше повинні бути покажчики); висота стелі (чим вища стеля, тим крупнішими повинні бути покажчики); їх кольорове рішення та підсвічування; кут зору покупця та можливість побачити їх із зони входу, центральних проходів; розмір і стиль шрифту.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >