< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Отруєння чадним газом, сонячний удар, укуси отруйних змій

Отруєння чадним газом можливе на виробництві, в гаражах при поганій вентиляції, а також у домашніх умовах. Захист від потрапляння чадного газу від автомобіля показано на рис. 8.20. Ранніми симптомами отруєння є головний біль, тяжкість у голові, нудота, запаморочення, шум у вухах, серцебиття. Дещо пізніше з'являються м'язова слабкість, блювота. При подальшому вдиханні чадного газу дихання стає поверхневим, виникають судоми і настає смерть. Перша допомога полягає в негайному видаленні отруєного з даного приміщення. При слабкому поверхневому диханні або його зупинці необхідно розпочати штучне дихання. Сприяє ліквідації наслідків отруєння розтирання тіла, грілки до ніг, короткочасне вдихання пари нашатирного спирту. Хворі з сильним отруєнням підлягають госпіталізації, оскільки можливий розвиток ускладнень Із боку легенів і нервової системи.

Безпосередня дія на голову прямих сонячних променів у спекотливі дні може спричинити важке ушкодження головного мозку, так званий сонячний удар.

Повне припинення надходження кисню в легені називається асфіксією. У результаті припинення газообміну в легенях і клітинах головного мозку перестає надходити кисень, розвивається кисневе голодування і людина непритомніє. У глотку, стравохід 1 дихальні шляхи під час їжі можуть потрапити рибні або м'ясні кістки, а також шпильки, кнопки, дрібні цвяхи й інші предмети, що беруть у рот під час роботи. При цьому можуть виникнути біль, затруднения подиху, напад кашлю і навіть задуха. Спроби викликати проходження стороннього тіла по стравоходу до шлунку Шматком хліба (каші, картоплі) у більшості випадків успіху не мають, тому слід у будь-якому випадку обов'язково звернутися до медичної установи.

Перша допомога при задухах має бути спрямована на ліквідацію причин, внаслідок яких здавлюються повітреносні шляхи, видалення сторонніх тіл із порожнини рота 1 горла. Після їх усунення приступають до штучного дихання.

Отруєння чадним газом можливе в непровітрених свіжопофарбованих приміщеннях, гаражах при недостатній вентиляції, при неповному згорянні газового, рідкого або твердого палива. Ранніми симптомами отруєння є головний біль, тяжкість у голові, нудота, запаморочення, шум у вухах, серцебиття. Трохи пізніше з'являються м'язова слабість, блювота. При подальшому перебуванні в отруєній атмосфері слабість наростає, виникають сонливість, затьмарення свідомості, задишка. У цей Період у потерпілих відзначається блідість Шкіри, іноді яскраво-червоні плями На тілі. При тривалому вдиханні чадного газу подих стає поверхневим, з'являються судоми, можлива смерть від паралічу дихального центру. Перша допомога полягає в негайному видаленні того, хто отруївся, з загазованого приміщення. У теплу пору року його Найкраще вивести або винести на вулицю. В усіх випадках отруєння слід негайно викликати "швидку медичну допомогу".

До прибуття лікаря потерпілого варто покласти на спину, розстібнути одяг для полегшення дихання, вкрити пальтом, ковдрою.

Сприяє ліквідації наслідків отруєння розтирання тіла, грілки до ніг. короткочасне вдихання парів нашатирного спирту. Необхідно стежити, щоб потерпілий не заснув, тому що в стані сну послаблюється подих, а отже, і надходження кисню в організм, і постраждалий може загинути. Не допускається сильно торсати 1 водити потерпілого, тому що збільшення фізичного навантаження може призвести до смертельного наслідку. При слабкому поверхневому диханні або його зупинці слід розпочати штучну вентиляцію легень до появи самостійного подиху потерпілого або приходу лікаря.

Спочатку хворий відчуває втому, головний біль. З'являються запаморочення, слабкість, болі в ногах, спині, блювота. Пізніше виникає шум у вухах, потемніння в очах, задуха, серцебиття. За відсутності допомоги і подальшого перебування в тих же умовах швидко розвивається важкий стан, обумовлений ураженням центральної нервової системи. Хворий непритомніє, спостерігаються судоми м'язів, марення, галюцинації, температура тіла підвищується до 41 °С. Хворого слід негайно перенести в прохолодне місце, В тінь, зняти одяг і покласти, трохи підвівши голову. Створюють спокій, охолоджують голову та Ділянку серця. Проте не можна охолоджувати швидко 1 різко. Хворого необхідно постійно поїти холодними напоями. Для збудження дихання добре дати понюхати нашатирний спирт. Транспортування хворого в стаціонар краще здійснювати в положенні лежачи.

Укуси отруйних змій також дуже небезпечні для життя. Після укусу з'являється різкий пекучий біль, почервоніння, синець і припухлість. Виникає сухість у роті, спрага, сонливість, блювота, судоми, розлади мови. Смерть частіше настає від зупинки дихання. Види отруйних змій показані на рис. 8.21, отруйні види павукоподібних - на рис. 8.22.

Слід негайно значно вище за місце укусу накласти кровоспинний джгут, скрутень, потім розрізати шкіру в місці укусу до появи крові й на це місце поставити кровососну банку. За відсутності спеціальної банки можна скористатися товстостінною чаркою. Банку ставлять таким чином: на паличку намотують шматок вати, мочать II спиртом і підпалюють. Гарячу вату вводять всередину банки, потім витягують і швидко прикладають банку до місця укусу. Переконавшись, що банка присмокталась. поступово ослабляють джгут, а потім знімають його. Після відсмоктування отрути разом із кров'ю рану треба обробити розчином пергаменту калію або соди і накласти асептичну пов'язку. Потерпілого слід негайно доставити в лікарню. Якщо неможливо відсмоктати кров, потерпілого доставляють у лікарню не знімаючи джгута.

Отруйні види павукоподібних

Рис 8.20. Отруйні види павукоподібних: a - каракурт; б - тарантул: в - скорпіон карпатський.

У готельному комплексі основними видами отруєнь можуть бути такі: харчові, отруєння хімічними, лікарськими препаратами, алкоголем.

При вживанні в їжу недоброякісних (інфікованих) продуктів тваринного походження (м'яса, риби, ковбасних виробів, м'ясних і рибних консервів, молока і виробів з нього - кремів, морозива) трапляється харчове отруєння (харчова токсикоінфекція). Захворювання викликають мікроби, що містяться в продукті, і продукти їхньої життєдіяльності - токсини. М'ясо, риба можуть інфікуватися ще при житті тварин, але частіше це відбувається при готуванні їжі й унаслідок неправильного зберігання харчових продуктів. Особливо легко Інфікується подрібнене м'ясо (паштет, холодець, фарш).

Перші симптоми захворювання з'являються через 2-4 години після прийому зараженого продукта. У деяких випадках захворювання може розвинутися через 20-26 годин.

Захворювання зазвичай з'являється раптово: виникають загальне нездужання, нудота, багатократна блювота, схваткоподібні болі в животі, часте рідке випорожнення, іноді з домішкою слизу І прожилками крові. Швидко підсилюється Інтоксикація, що проявляється зниженням артеріального тиску, частішанням і ослабленням пульсу, блідістю шкірних покривів, спрагою, високою температурою (38-40°С).

Перша допомога полягає в негайному промиванні шлунку: хворому постійно дають тепле пиття (1,5-2 л), а потім штучно викликають блювоту, подразнюючи корінь язика. Для якнайшвидшого видалення з кишечнику Інфікованих продуктів хворому необхідно дати карболен (активоване вугілля) 1 проносне (25 г сольового проносного на 1 / 2 склянки води або ЗО мл касторової олії).

Забороняється прийом будь-якої їжі протягом 1-2 діб. але призначається постійне пиття. У гострому періоді (після промивання шлунка) показані гарячий чай або кава. Хворого слід зігріти, обклавши грілками ноги. руки. До потерпілого варто викликати машину "швидкої допомоги" або доставити його в медичну установу.

Харчове отруєння може статися при вживанні отрутних грибів (червоний або сірий мухомор, помилковий опеньок, бліда поганка, помилкова печериця тощо), а також їстівних грибів, якщо вони зіпсовані (пліснявілі, покриті слизом, довгостроково зберігалися). Найбільш токсична бліда поганка - смертельне отруєння може настати при вживанні одного гриба. Варто пам'ятати, що кип'ятіння не знищує отруйних речовин у грибах.

Перші ознаки отруєння помітні вже через 1,5-3 години. На тлі швидко наростаючої слабості з'являється слинотеча, нудота, багаторазова болісна блювота, сильні колькоподібні болі в животі, головний біль, запаморочення. Незабаром виникають понос (часто кривавий) і симптоми поразки нервової системи (розлад зору, марення, галюцинації, рухові порушення, судороги). При важких отруєннях, особливо блідою поганкою, порушення настає досить швидко (через 6-10 годин); воно змінюється сонливістю, байдужністю. У цей період різко слабшає серцева діяльність, знижуються артеріальний тиск, температура тіла. Якщо хворому не надати допомоги, то розвивається колапс, що швидко призводить до смерті.

Перша допомога при отруєнні грибами нерідко відіграє вирішальну роль у порятунку хворого. Необхідно негайно почати промивання шлунку водою або слабким (рожевого кольору) розчином перманганату калію методом штучно викликаної блювоти. Корисно в розчин додати адсорбенти: активоване вугілля, карболен. Потім дають проносне (касторову олію, сольове проносне), кілька разів ставлять очисні клізми. Після цих процедур хворого слід укрити й обкласти грілками, напоїти гарячим солодким чаєм.

При отруєнні ліками або рослинами промивати шлунок найкраще розчином перманганату калію. В жодному разі не можна допускати, щоб у воді, приготованій для промивання, залишилися нерозчинені кристалики: при потраплянні в шлунок вони можуть викликати найсильніший опік. Насичений розчин фільтрують через марлю, а потім розводять до одержання 0,01-0,1 - процентного розчину (слабко рожевого кольору, ледь помітного через стінку банки). При отруєнні фосфорорганічними речовинами або метиловим спиртом для промивання шлунку використовують розчин питної соди.

Слід пам'ятати, що при отруєннях їдкими речовинами не можна викликати блювоту. При зворотному русі по стравоходу припікальна рідина ще раз травмує слизову оболонку і може статися набряк гортані. Не можна викликати блювоту також і в тих, хто втратив свідомість. Якщо ж це трапилося, слід слідкувати, щоб потерпілий не задихнувся - Для цього його перевертають на живіт або бік і звішують голову вниз, підтримуючи П рукою.

При отруєнні припікальними рідинами (оцтовою есенцією, кислотами, нашатирним спиртом, каустичною содою й іншими лугами, перманганатом калію, скипидаром, бензином) потерпілому дають випити розбовтані у воді яєчні білки (12 шт. на літр холодної води). При отруєнні кислотами, зокрема оцтовою, ні в якому разі не можна давати пити содовий розчин. У результаті реакції між кислотою і содою утворюються гази, що можуть розірвати ушкоджений шлунок. При отруєнні йодом дають пити розведений у холодній воді крохмаль, можна використовувати і пшеничне борошно.

Після промивання шлунку хворому необхідно прийняти активоване вугілля. При отруєнні припікальними отрутами дають 40-80 г порошку, тобто 2-4 столові ложки вугілля, розведеного в

100-200 мл води. Це пояснюється тим, що воно добре зв'язує багато отрут Так. доза в 10 г цілком Інактивує смертельну дозу снотворного або аспірину. Активоване вугілля нейтралізує також 1 алкоголь. Оскільки їжа, що утримується в шлунку, різко знижує дію вугілля, його рекомендують приймати після промивання.

Ефективна дія таніну при подібних отруєннях. З багатьма речовинами він утворює нерозчинні з'єднання - танати, що повільно всмоктуються в тканину кишечнику. Ця речовина у великих кількостях утримується в чаї. Для більш повної екстракції таніну чай варто прокип'ятити. Холодним чаєм можна промивати шлунок. Чай, як відомо, містить збудливі речовини (кофеїн 1 теофілін), тому його обов'язково потрібно дати випити тому, хто отруївся речовинами, які уражають центральну нервову систему (алкоголем, снотворними, а також усякого роду заспокійливими засобами). Чай корисний для тих, хто отруївся ліками, бо знижує артеріальний тиск і розширює судини (крім таблеток, що містять теофілін і теобромін).

При більшості отруєнь корисно покласти на голову хворого міхур із льодом. Це зменшує вплив отрути на мозок і усуває хворобливий стан. Зміряйте температуру тіла, тому що при отруєнні речовинами, що викликають параліч і втрату свідомості, температура звичайно падає. У цьому випадку постраждалого тепло вкутують і обкладають грілками. Однак зустрічаються і такі отруєння, особливо у дітей, за яких температура підвищується. У цьому випадку лід кладуть на пахові області, де близько до шкіри проходять великі судини, дають пити холодну воду, ставлять холодці клізми. Допускати підвищення температури тіла вище 38°С не можна, тому що стан може різко погіршитися.

Якщо з тих чи інших причин на лікарську допомогу найближчим часом розраховувати не можна, то слідом за активованим вугіллям потерпілому дають глауберову сіль, що перешкоджає всмоктуванню рідини в тканини кишечнику. Столову ложку солі розводять у 1 /2 склянки теплої води.

Надаючи долікарську допомогу укушеним тваринами, не прагніть до негайної зупинки кровотечі, тому що вона сприяє видаленню слини тварин з рани. Необхідно кілька разів широко обробити шкіру навколо укусу дезинфікуючим розчином (спиртовим розчином йоду, розчином перманганату калію, винним спиртом), а потім накласти асептичну пов'язку І доставити потерпілого в лікувальну установу для первинно! хірургічно! обробки рани та профілактики стовбняку.

Укуси отруйних змій (очкової змП. кобри, гадюки, порзи) смер-тельнонебезиечнідляжиття.піоіяїхніхукусіввідразужз'яшіяються пекучий біль, почервоніння, синець, розвивається припухлість (набряк): незабаром по ходу лімфатичних судин з'являються червоні смуги. Майже одночасно з цим розвиваються загальні симптоми отруєння: сухість у роті, спрага, блювота, понос, сонливість, судороги, розлад мови, ковтання, іноді рухові паралічі (при укусі кобри). Смерть частіше настає від зупинки подиху.

У таких випадках необхідно негайно протягом перших 2 хвилин після укусу значно вище місця укусу накласти кровоспинний джгут, потім у місці укусу розсікти шкіру до появи крові (ніж достатньо прожарити на вогні) І на це місце поставити відсосну банку для відсмоктування крові. За відсутності спеціальної банки можна скористатися товстостінною чаркою або склянкою. Потім рану обробляють розчином перманганату калію або натрію гідрокарбонату і накладають асептичну пов'язку.

Якщо в місці укусу встиг розвитися набряк або потерпілому була введена протизміїна сироватка, то відсмоктування отрути або накладення джгута безглузді. Потерпілому накладають асептичну пов'язку на рану, створюють спокій, укушену частину тіла охолоджують міхурами з льодом або іншими можливими методами охолодження. Для зняття болі застосовують знеболюючі препарати (наприклад, ацетилсаліцилову кислоту, амидопирин, анальгін). Потерпілому дають багато пити (молоко, воду, чай). У більш пізній термін можливий набряк гортані та порушення дихання аж до його зупинки, а також припинення діяльності серця. У цих випадках необхідне проведення штучного дихання і зовнішнього масажу серця. Постраждалого слід негайно доправити в лікарню для надання лікарської допомоги. Транспортувати хворого слід тільки в положенні лежачи на носилках; будь-які активні рухи лише прискорюють всмоктування отрути. Найефективнішим засобом лікування отруєнь від укусів змій є раннє введення протизміїної полівалентної сироватки.

Питання для обговорення

 • 1. Загальні принципи надання першої медичної допомоги.
 • 2. Три групи заходів надання першої медичної допомоги.
 • 3. Ознаки життя потерпілого.
 • 4. Трупні ознаки.
 • 5. Іммобілізація, транспортування.
 • 6. Шок.
 • 7. Перша допомога при пораненнях 1 кровотечах.
 • 8. Перша допомога при ударах, переломах.
 • 9. Особливості надання допомоги при відкритих переломах.
 • 10. Опіки та обмороження, надання допомоги.
 • 11. Штучне дихання I масаж серця.
 • 12. Отруєння чадним газом.
 • 13. Сонячний удар.
 • 14. Укуси отруйних змій і комах.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >