< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Правило критики точки зору. Типові помилки

Правило критики точки зору формулюють так.

Критика точки зору повинна відбуватися щодо точки зору, яку дійсно висунув співрозмовник.

При порушенні цього правила допускають помилку:

o фіктивний супротивник (солом 'яне опудало).

"Фіктивний супротивник" - це помилка, яка має місце в суперечці, коли сперечальник (А) приписує супротивнику неіснуючу точку зору або (Б) неправильно репрезентує його точку зору.

А. Приписування супротивнику неіснуючої точки зору.

Для цього сперечальник може зробити такі кроки.

По-перше, сперечальник наполегливо висуває протилежну точку зору.

Приклад Якщо хтось упевнено говорить: "Особисто я вважаю захист нашої демократії першочерговою справою", він, тим самим, передбачає, що його опонент має іншу точку зору. Якщо опонент не стане заявляти, що він також прихильник демократії, то його тут же почнуть підозрювати в тому, що він не підтримує демократію.

По-друге, сперечальник приписує фіктивну точку зору групі, до якої належить його співрозмовник.

Приклад "Він говорить, що вважає це дослідження корисним, але як ділова людина думає, що гроші витрачені не за призначенням".

По-третє, сперечальник маніпулює агентом дії.

Дуже часто для переконання співрозмовника в процесі суперечки застосовують мовні конструкції, в яких відсутній агент дії.

Приклад У кожного на слуху такі вирази: "Говорять, що.", "Вважають, що ...", "Існує думка щодо ...", "Майже всі думають, що.", "Селяни вважають, що.", "Кияни в основному підтримують.", "Як говорять соціологи." тощо.

Якщо вас не влаштовує позиція вашого супротивника, яку він висловлює за допомогою таких вступних фраз, то запитайте його: "Хто конкретно говорить?", "Хто вважає?" і "Хто саме висловив думку, яку підтримує ваш співрозмовник?". Це досить ефективний прийом протистояння маніпулюванню з агентом дії.

Іноді агентів дії в мовних виразах вказують. Проте залежно від того, яке місце вони займають у мовній конструкції, можна також по-різному зобразити одну й ту саму ситуацію, викликати в слухача різні емоційні стани, створити солом'яне опудало.

Приклад. Навряд чи можна вважати еквівалентними такі висловлювання: "Іван переміг Петра" і "Петро був побитий Іваном". У першому випадку речення відсилає нас до Івана як головного учасника події, слухач на рівні підсвідомості відразу ж зазначає, що він "сильний, тренований і добре б'ється". У другому випадку увага переноситься на Петра і оцінка Івана в очах слухача буде зовсім іншою.

Дуже часто цей прийом застосовують у газетних заголовках.

Приклад. Для ілюстрації наведемо приклад Д. Болінджера. Уявіть собі, що між хірургом Шафнессі і його колишнім пацієнтом Шенксом виникла конфліктна ситуація. Шенкс стверджує, що Шафнессі наклав йому після операції шви, забувши перед цим витягнути тампони та скальпель. Шафнессі заявляє, що все це огидна брехня. Залежно від того, кого буде підтримувати редактор газети, заголовок буде звучати або як "Шафнессі звинувачують у злочинній недбалості" або як "Шенкса звинувачують у наклепі". При цьому в обох випадках читачу пропонують заповнити агентну позицію шляхом вказівки більш, ніж на одну особу. В результаті виникає враження значно більшої, ніж це є насправді, винуватості тієї чи іншої сторони.

Б. Неправильна репрезентація точки зору супротивника.

Для того щоб створити "солом'яне опудало", репрезентувати точку зору опонента таким чином, щоб вона здавалася безпідставною, її важко було обґрунтувати, насамперед висмикують точку зору з контексту, а потім застосовують такі прийоми:

  • o надзвичайно спрощують точку зору;
  • o надзвичайно перебільшують точку зору.

Для спрощення точки зору супротивника відкидають певні нюанси та обмеження.

Приклад Людину звинувачують у тому, що вона назвала гомеопатів шарлатанами. Хоча насправді вона стверджувала, що гомеопати - це група людей, "у яких межа між законною діяльністю та шарлатанством є дуже тонкою".

Для перебільшення точки зору співрозмовника її узагальнюють, відкидаючи слова деякі, декілька, і замінюють їх на слово усі. У результаті стає легше спростувати точку зору опонента.

Приклад Якщо ваш опонент захищаєте точку зору, що деякі чоловіки надзвичайно емоційні, то його завдання буде виконане, як тільки він наведе декілька прикладів. Проте опонент для облегшення своєї критики може перебільшити точку зору пропонента і заявити, що він намагався довести, що всі чоловіки занадто емоційні. Звичайно захист такої точки зору значно складніший, а її критика полегшується.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >