< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Організація прибирання

Готель працює у безперервному режимі обслуговування, а отже, до нього висуваються високі санітарно-гігієнічні вимоги. До якої б категорії не належав готель, він постійно повинен бути чистим, так само як і прилегла до нього територія. Це вимагає величезної повсякденної праці персоналу готелів з прибирання території, двору, житлових і адміністративно-господарських приміщень. Тому важливо знати, як краще організовувати і проводити роботи з благоустрою і прибирання, забезпечення чистоти в готельному господарстві.

Для здійснення швидкого і високоякісного прибирання з дотриманням усіх санітарно-епідеміологічних норм готель повинен мати:

 • - висококваліфікований професійно підготовлений персонал;
 • - повноцінний інвентар, сучасні матеріали для прибирання;
 • - сучасні види прибиральних машин і механізмів.

Важливим є правильний розподіл часу, що витрачається на роботи, пов'язані з прибиранням. Необхідно, щоб прибирання здійснювалось швидко і без зайвих витрат часу і зусиль з боку обслуговуючого персоналу.

Під час прибирання діють кілька важливих принципів:

 • - поверховий персонал повинен якнайменше показуватися на очі гостеві;
 • - прибиральний інвентар і прибиральні інструменти не повинні залишатися в місцях загального користування;
 • - покоївки, прибиральниці не повинні відволікатися на особисті справи під час виконання прибиральних робіт.

Виконання цих принципів є критерієм рівня культури обслуговування в даному готелі.

Виділяють такі категорії прибиральних робіт:

 • - прибирання території, що прилягає до готелю;
 • - прибирання площі центрального входу і вестибуля і деяких приміщень вестибульної групи (гардероб);
 • - прибирання місць загального користування: сходів, коридорів, холів, адміністративних, службових і підсобних приміщень;
 • - прибирання номерного фонду (житлових номерів + вузлів індивідуального користування).

Усі види прибиральних робіт здійснюють працівники служби обслуговування номерного фонду. Заміна працівників різних категорій один одним може здійснюватися лише за розпорядженням керівництва при необхідності. Заступник директора служби обслуговування номерного фонду організує роботу всього обслуговуючого персоналу готелю.

Виконують прибиральні роботи такі категорії персоналу:

 • - покоївки, які прибирають житлові номери;
 • - прибиральники, котрі займаються прибиранням коридорів, холів, сходів, вестибюля;
 • - прибиральники виробничих і службових приміщень, майстерень і технічних служб.

Роботи із прибирання всіх готельних приміщень поділяють за видом і призначенням на кілька груп: прибирання внутрішніх приміщень і місць загального користування; прибирання санвузлів загального користування; прибирання житлових номерів.

Крім того, виділяють такі види прибирання житлових номерів: прибирання після виїзду гостя; щоденне поточне прибирання; генеральне прибирання та прибирання заброньованих номерів; проміжне або експрес-прибирання.

Для правильного забезпечення прибирання і максимальної чистоти приміщень, а також предметів й обладнання, що містяться в них при мінімальних витратах сил і часу необхідно дотримуватися певної послідовності у роботі.

Підготовка номерів до заселення

Підготовка номерного фонду до заселення є складним і відповідальним етапом, що вимагає доброї організації роботи різних служб і департаментів. Для чіткого і своєчасного розміщення й обслуговування гостей персонал повинен бути професійно підготовленим і мати відповідні навики обслуговування гостей.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >