< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Викладка книжкової продукції. Створення пріоритетних і цільових викладок

Основна мета викладки книжкової продукції - показати якнайбільше новинок і найбільш прибуткових видань.

У виділених зонах товар розміщується за алфавітом (зарубіжна та художня література), за автором або назвою (бестселери), за темами (ділова література).

Мінімальна кількість фейсингів залежить від запасу, товщини книги, місця на стелажі, популярності автора або популярності теми.

На полицях по можливості потрібно викладати книги "обличчям" до покупця. Можливе поєднання: один екземпляр книги розміщують "обличчям" до покупця, а інші - корінцем.

Як правило, рекомендовано викладати не менше трьох книг корінцем до покупця. Пріоритетними є полиці на рівні очей покупців, торці острівних стелажів, а також спеціальне обладнання (дисплеї, столи й ін.). На рівні очей розміщують найбільш популярні видання у твердій обкладинці. Найбільш затребувані видання викладають обличчям до покупця. Привабливі видання великого формату потрібно викладати лицьовою стороною. Подарункові видання краще викладати на торцях острівних стелажів або столах, утворюючи тематичну композицію.

Прямокутна форма книги дозволяє створювати візуальні композиції у вигляді стосу, колодязя, піраміди, сходинки тощо. Також важливо уникати монотонності у викладці книжкової продукції. Необхідно чергувати види обкладинок за кольором.

Полиці, що є вищими за зріст людини, та нижні полиці використовуються для менш пріоритетних видань або для розміщення товарного запасу. Якщо потрібно привернути увагу покупця до книги на стелажі, то збільшують кількість екземплярів і книгу представляють "обличчям" до покупця.

Розробка та розміщення рекламних матеріалів у місці продажу

РОS-матеріали відіграють велику роль у виділенні бестселерів та інших популярних видань. Для цього використовують воблери, шелфтокери, плакати (постери), спеціальні цінники, гірлянди тощо. Для стимулювання продажу практикують зустрічі з авторами, тематичні свята, виносну торгівлю, організовують невеличкі кафе у приміщенні книгарні, дисконтні карти та накопичувальні програми й ін.

У книжкових магазинах часто організовують зону з продажу медіа-продукції (CD, DVD-мультимедіа, відео-, аудіопродукція). Для забезпечення покупцям комфортних умов у процесі вибору переліченої продукції, її групують за видами, жанрами або тематикою. Так, у спеціалізованих магазинах асортимент медіапродукції спочатку групують за видами: музика; відео; ігри; програми; навчальні курси; аудіокниги. Всередині кожного виду застосовують групування за тематикою, далі - за видом носія (CD, DVD, MP3). У супермаркетах побутової техніки й електроніки, як правило, спочатку застосовують групування за видом носія, далі - за жанрами. Товари цільового попиту (наприклад, софт, приставки й ін.) розміщують у глибині торговельного залу, оскільки потребують попереднього вибору. Дитячі ігри та мультфільми зазвичай розміщують ближче до основного потоку покупців. При вході в магазин (відділ) презентують новинки будь-яких товарних категорій медіапродукції та POS-матеріали рекламної підтримки товарів-новинок, що суттєво збільшує кількість імпульсивних покупок.

У глибині торговельного залу або у передкасовій зоні організовують зону розпродажу та її оформлення відповідними POS-матеріалами та крупними цінниками (наприклад, "Всі диски за 9 грн"). Фахівці рекомендують у процесі організації зон розпродажу використовувати правило: в місці масової викладки покупець не повинен довго обирати товар, товари повинні обиратися імпульсивно та швидко. Тому акції розпродажу, які не передбачають вирівнювання ціни на всі акційні товари, є менш ефективними.

Але незалежно від того, за якими принципами структурований асортимент медіапродукції у магазині (незалежно від його формату), їх логіка повинна бути зрозумілою для покупців. Наприклад, у процесі викладки ігор їх групують за тематикою та жанрами: ігри для дітей (перегони, пригоди, та ін.), ігри для підлітків і дорослих (симулятори, стратегії та ін.).

Кожний тематичний розділ повинен бути забезпечений зручними вказівниками (наприклад, "детективи", "класична музика", "поп-музика", "джаз" і т. ін.). Разом із вказівниками над торговельним обладнанням часто розміщують панелі, на яких демонструються кадри з фільму того жанру, що представлений на стелажі.

Медіапродукцію викладають вертикальним способом за тематикою або жанрами. Продукція повинна бути представлена на торговельному обладнанні фронтально. Деякі магазини застосовують групування медіапродукції з книгами та навчальними програмами (наприклад, твори Т. Шевченка на різних носіях - книга, аудіокнига, DVD, програми).

Деякі магазини у торговельному залі магазину (або у відділі медіапродукції) встановлюють екрани та демонструють нові фільми, трейлери, анонси відповідної медіапродукції.

У торговельному залі (відділі) повинен бути ретельно підібраний музичний супровід, який би демонстрував широкий діапазон музичних напрямів і стилів. Часто для формування музичного супроводу використовують музичні композиції з нових альбомів виконавців різних напрямів.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >