Особливості викладки заморожених продуктів
Вперше заморожені продукти з'явилися в продажу в магазинах СІЛА. Першопрохідцем у цій галузі був К. Бердсай, який 1923 року виявив, що свіжа риба при низькій температурі швидко заморожується та зберігає свій природний запах і фізичні властивості. Це відкриття поклало початок експериментам із заморожування різних продуктів. 1930 року К. Бердсай запатентував розроблене ним обладнання для заморожування продовольчих товарів. Цього ж року деякі роздрібні магазини розпочали ретельно сплановану компанію з продажу заморожених продуктів. У подальшому нові способи швидкого заморожування забезпечили краще зберігання як смакових якостей заморожених товарів, так і їх фізичних властивостей - консистенції і структури.
Основними групами заморожених продуктів у магазині є:
- - овочі й овочеві суміші;
- - фрукти;
- - напівфабрикати з м'яса, птиці та риби;
- - піца;
- - заморожена випічка, тісто та ін.
Досить популярними серед населення стали заморожені напівфабрикати та продукти, що потребують мінімальної обробки перед споживанням: готові страви для сніданку, обіду, вечері; різноманітні десерти, різні види випічки тощо.
За показниками реалізації заморожені продукти є перспективними з погляду їх вкладу в загальний обсяг прибутку магазину й у формування його іміджу. Знижують коефіцієнт прибутковості заморожених продуктів витрати на електроенергію, яку споживають морозильні установки, та неправильне поводження з замороженими продуктами в магазині (несправні морозильні камери, перевищення норми завантаження камер продукцією тощо).
Аналіз показує, що на 20% усіх заморожених продуктів припадає приблизно 60% всіх продажів відділу. Тому необхідно постійно аналізувати асортимент замороженої продукції для усунення неходових позицій і оптимізувати площу викладки для товарів з високою оборотністю.
Ефективність роботи відділу також залежить від якісних характеристик морозильного обладнання, що дозволяє наглядно представити заморожені продукти та правильно їх зберігати. Для викладки заморожених продуктів використовують три види торговельного обладнання: морозильні шафи, комбіновані вітрини та низькотемпературні ванни (бонети) (рис. 47). У морозильних шафах та комбінованих вітринах товари розподіляються по полицях за тими ж принципами, що й на стелажному обладнанні. В бонеті пріоритетним місцем є та його частина, яка є видима покупцям якнайкраще. Для того щоб визначити це місце, необхідно дослідити особливості конкретної моделі обладнання: ширину та висоту бонети, наявність розмежувачів для видів товару, освітлення. Зазвичай, найбільш пріоритетною зоною бонети вважається її центральна частина.
Рис. 47. Різновиди обладнання для зберігання замороженої продукції
Для складання планограми бонети рекомендується її уявити у вигляді стелажа, але розгорнутого горизонтально під кутом 90°С. Горизонтальні ряди в бонеті тотожні полицям стелажа. Відповідно, в горизонтальних рядах бонети товари можуть групуватися за видами (заморожені фрукти, супові набори, піца тощо); за ціновим діапазоном (але слід враховувати, що у верхньому горизонтальному ряді не рекомендовано розміщувати товари високого цінового сегмента); за показниками продажу/товарооборотності. Найчастіше викладку заморожених продуктів здійснюють за товарними групами, а в межах групи - за товаровиробниками.
Для заморожених продуктів характерні сезонні коливання продажу: влітку їх споживання падає на 10-50% (залежно від товарної групи, цінової категорії). Намагаючись компенсувати ці коливання, асортимент заморожених продуктів суміщають із морозивом, реалізація якого в цей період суттєво зростає.
Для просування заморожених продуктів необхідна реклама, яка інформує споживачів як доводити до готовності та споживати заморожені продукти. Найбільш масовими та зрозумілими для споживачів продуктами в категорії м'ясних заморожених напівфабрикатів є пельмені, котлети, вареники, млинці.
Існує ряд правил поводження з замороженими продуктами в магазині.
- 1. Як тільки заморожені продукти надходять у магазин, необхідно відразу ж перевірити їх температуру і масу та помістити їх або в низькотемпературну камеру на складі магазину, або в низькотемпературні вітрини і шафи в торговому залі.
- 2. Зі складу в зал кожного разу переноситься стільки продуктів, скільки можна розмістити в морозильному обладнанні за час, що не перевищує 20 хвилин. Кожного разу слід відкривати лише одну зі скляних дверцят низькотемпературної шафи та швидко розміщувати нові продукти, одночасно здійснюючі їх ротацію.
- 3. Слід здійснювати правильну ротацію товару, розміщуючи нові пакети позаду тих, що знаходяться в шафі, вітрині або бонеті.
- 4. Жоден пакет заморожених продуктів не повинен знаходитися вище за відмітку безпечного рівня завантаження в усіх вітринах-ваннах відкритого типу.
- 5. Не варто залишати незаповненим простір між пакетами заморожених продуктів, інакше морозильному обладнанню доведеться працювати в інтенсивнішому режимі.
- 6. Контролювати та перевіряти роботу холодильного та морозильного обладнання. Регулярно очищувати морозильне обладнання.
- 7. Контролювати рівень товарних запасів у холодильному та морозильному обладнанні.
Ефективне представлення цін. Типовою помилкою у цьому відділі є те, що цінники на товари знаходяться не в тому місці де сам товар, який йому відповідає. Тому рекомендовано працівникам магазину постійно контролювати розміщення цінників, а також розміщувати цінник на кожній упаковці представленої продукції.
- 8. Сприяти організації комплексних покупок у цьому відділі за рахунок розміщення супутніх товарів. Заморожені продукти переважно розміщують у відкритих морозильних вітринах, над якими є одна або дві полиці, які використовують для викладки супутніх товарів: наприклад, над морозивом доцільно розмістити консервовані фрукти, вершки, сиропи; над м'ясними та рибними замороженими продуктами - кетчупи, соуси тощо.
- 9. Заморожені продукти через свою специфіку розміщаються ближче до касових терміналів: покупці купують їх в останню чергу, щоб уникнути розморожування.