Франція як важливий чинник Європейської і трансатлантичної інтеграції України
Франція визнала незалежність України 27 грудня 1991 р. Дипломатичні відносини між двома країнами встановлені 24 січня 1992 р. У Парижі й Києві діють Посольства України та Франції. Посольство України працює в Парижі з 1993 р. У червні 1992 р., під час візиту Президента України Л. Кравчука до Франції, було підписано Договір про взаєморозуміння і співпрацю, який і дотепер є підґрунтям двосторонніх відносин. Але рух, спрямований на подальший розвиток взаємовідносин на основі підписаного договору, загальмувався. Розроблення договірно-правової основи просувалося повільно: вдалося підписати лише абсолютно необхідні двосторонні угоди (про ядерну безпеку, транспортні перевезення, морське риболовство та ін.). Вичікувальна позиція, зайнята керівництвом Франції стосовно розбудови відносин з Україною, пояснювалася то наявністю на території України ядерної зброї, то загрозою ЧАЕС.
Проте поступово процес розбудови відносин між країнами почав набувати обертів і можна констатувати: вони цілком прийнятні, створено необхідну основу для їхнього розширення та поглиблення, хоча, на жаль, вони не відповідають потенціалу обох країн. Україна знайшла розуміння і підтримку Парижа під час розв'язання низки вагомих проблем. Так, завдяки йому питання про ЧАЕС увійшло до порядку денного засідань "великої сімки"; Франція під час приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) у формі декларації підтвердила її гарантії безпеки, підтримала укладення Хартії "Україна - НАТО" про особливе партнерство, вчасно ратифікувала Угоду "Україна - ЄС", сприяла позитивному розв'язанню питання про участь українського контингенту в миротворчих операціях у колишній Югославії, прийняттю України до Ради Європи.
Стали частішими і вагомішими контакти двох сторін на різних рівнях. Президент Л. Кучма декілька разів мав зустрічі з Президентом Французької республіки Ж. Шираком, під час котрих відбувався корисний обмін думками. Так, у січні 1997 р. Л. Кучма здійснив офіційний візит до Франції, у межах якого відбулися переговори з Ж. Шираком, міністром закордонних справ Е. де Шареттом, міністром-делегатом зовнішніх економічних зв'язків І. Галланом, Головою Національних зборів Ф. Сенном, представниками ділових кіл. Ці зустрічі та переговори засвідчили значний прогрес у поглядах французького керівництва на роль України в Східній Європі, її геополітичне становище і - що найголовніше - як на чинник стабільності Європейського континенту. Сторони погодилися створити змішану українсько-французьку міжурядову Комісію з економічного співробітництва, перша сесія якої відбулася у березні 1998 р.
Президент Франції Ж. Ширак здійснив перший державний візит до України 2-4 вересня 1998 р., де підписано міжурядові угоди стосовно співпраці в галузі мирного використання ядерної енергії та енергетики, співробітництва правоохоронних органів і міжвідомчу Угоду про співпрацю з питань ядерної безпеки. Підписано також Угоду про співробітництво між Київським національним університетом ім. Тараса Шевченка і Французьким університетом м. Нансі. Загалом візит став певним підсумком поступального розвитку українсько-французьких відносин за останні роки, засвідчив активізацію двостороннього політичного діалогу, виявив прагнення французької сторони всебічно поглиблювати відносини з Україною, надолужити певне відставання у їхньому розвитку.
Зусиллями обох країн створено певну договірну основу, яка дає змогу розгортати співпрацю. Окрім згаданого Договору про взаєморозуміння і співробітництво (1992 р.), 19 жовтня 1995 р. було підписано Угоду про культурне, науково-технічне співробітництво між Урядом України й Урядом Французької Республіки та понад 60 міжурядових і міжвідомчих угод, що забезпечують адекватне розв'язання проблем, котрі виникають у повсякденній практиці двостороннього співробітництва і забезпечують його стабільність, взаємовигідність.
Президент України 14-15 вересня 2000 р. взяв участь у роботі IV саміту "Україна - ЄС" у Парижі. Під час перебування у Парижі Президент України Л. Кучма мав зустрічі з Президентом Франції Ж. Шираком та Прем'єр-міністром Л. Жоспеном, Підписано Угоду про морське торговельне судноплавство.
У Києві 23-25 квітня 2001 р. відбулося сьоме засідання Змішаної українсько-французької комісії з питань військового співробітництва. На ньому узгоджено й підписано План співробітництва між Міністерством оборони України і Міністерством оборони Франції на 2001-2002 рр., обговорено питання європейської оборонної ініціативи, регіональної безпеки та реформування Збройних сил двох країн.
У липні 2001 р. у Києві відбулося п'яте засідання Змішаної українсько-французької комісії з культурного та науково-технічного співробітництва. За його результатами підписано Протокол першого засідання Змішаної українсько-французької комісії з культурного та науково-технічного співробітництва, який визначив програму двостороннього співробітництва в цих сферах на 2001-2004 рр.
У Парижі 29 травня 2002 р. відбулася зустріч міністра закордонних справ України А. Зленка з міністром закордонних справ Франції Д. Галузо де Вільпеном. На ній обговорено широкий спектр українсько-французьких двосторонніх відносин: розвитку договірно-правової бази співробітництва, збільшення товарообороту між двома країнами, поглиблення контактів у рамках міжнародних організацій, перспектив розширення ЄС та можливої мінімізації негативних для України наслідків цього процесу, позиції України стосовно членства в НАТО тощо. Обговорено, зокрема, питання перспектив зближення України з Європейським Союзом та можливого сприяння Франції цьому процесові. В Україну, згідно з Планом співробітництва між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Франції на 2002-2003 рр., 15-17травня 2002 р. відбувся візит начальника Штабу Збройних сил Франції генерала армії Ж.-П. Кельша. Під час зустрічей розглядалися питання двостороннього військового співробітництва, співпраці між Україною та ЄС у галузі безпеки й оборони, відносин "Україна - НАТО", боротьби з тероризмом.
У травні - червні 2002 р. на загальновійськовому полігоні в Миколаївській області відбулися спільні військові навчання "Широкий лан-2002" за керівництва начальників Генштабів Збройних сил двох країн.
Перший заступник міністра з питань європейської інтеграції 0. Чалий 7 квітня 2004 р. провів консультації з питань європейського співробітництва, в рамках котрих мав переговори з генеральним секретарем МЗС Франції Ю. Колен де Вердьєром, радником Президента Франції з європейських питань Ш. Фрісом та радником Прем'єр-міністра Франції з європейських питань П. Андреані. У Києві 24 лютого 2004 р. відбулися консультації з консульсько-правових питань, а 14 червня цього ж року - візит заступника міністра закордонних справ В. Наливайченка та його переговори у МЗС та Офісі міжнародних міграцій.
Ефективною і конкретною стала французька допомога у сфері інституційного співробітництва, спрямованого на засвоєння Україною європейських стандартів, яка реалізувалася насамперед через Асоціацію розвитку обмінів економічними та фінансовими технологіями (АДЕТЕФ), зокрема у напрямах: казначейська справа; прогнозування; державне управління підприємствами; формування та розподіл бюджету; сертифікація і стандартизація; конкурентна політика; зовнішньоторговельна діяльність; розвиток та стимулювання малого й середнього підприємництва. Співпраця на рівні міністерств і відомств охоплює, крім згадуваних, сільське господарство, транспорт, молодіжну політику, фізкультуру і спорт, стандартизацію та сертифікацію, мирне використання ядерної енергії, радіаційну безпеку, митну службу й інші сфери.
У 1992 р. Франція надала допомогу на створення Української фондової біржі в розмірі 5 млн французьких франків (майже 830 тис. дол.). У1993-1995 рр. Уряд Франції виділив Україні як дар: 6,7 млн французьких франків (приблизно 1,1 млн дол.) на придбання тренажерів для підвищення кваліфікації співробітників Рівненської, Хмельницької та інших АЕС; 20 млн франків (майже 3,3 млн дол.) для фінансування сільськогосподарських проектів.
Виконання Оттавського меморандуму від 1995 р. у контексті головування Франції у "великій сімці" обговорювалося під час зустрічі віце-прем'єр-міністра В, Гайдука з міністром-делегатом з питань промисловості Н. Фонтен (Париж, березень 2003 р,), а питання продовження співробітництва у галузі сільського господарства - під час візитів до Франції міністра аграрної політики С. Рижука (липень 2002 та лютий 2003 рр.).
У 2003-2004 рр. активізувалася співпраця на рівні органів правопорядку, охорони кордонів та міграційних служб. У березні
2004 р. голова Держкомнацміграції Г. Москаль провів переговори з директором Офісу міжнародних міграцій А. Нюттом. Започатковано співробітництво в галузі організації роботи Уряду та державної служби між Секретаріатом Кабінету Міністрів України і Міністерством державної служби та державної реформи Франції, У травні 2004 р. Францію відвідала делегація, очолена міністром Кабінету Міністрів А. Толстоуховим.
У 2004 р. візитом делегації Держкомітету з питань технічного регулювання та споживчої політики на чолі з його головою Л. Школьником започатковано співпрацю у галузі боротьби проти підробок та захисту прав споживачів.
Існують широкі двосторонні торговельно-економічні зв'язки між двома країнами. За даними Держкомстату України, товарооборот між двома країнами, приміром, за 2001 р. становив 445,6 млн дол. США. Порівняно з 2000 р. спостерігалося його збільшення на 16 % за негативного для України сальдо 188,6 млн дол. США.
На початку 2002 р. в Україні зареєстровано 133 підприємства за участю французьких інвестицій, 76 з котрих - українсько-французькі спільні підприємства. Станом на 1 січня 2002 р. українські прямі інвестиції в економіку Франції не надходили. Україна постачала на французький ринок чорні метали та вироби з них, руди й уранові концентрати, продукцію хімічної промисловості, зокрема мінеральні добрива, текстиль, а також зерно. Франція ж експортувала в Україну машини й механізми, лікарські засоби, продукцію сільського господарства та хімічної промисловості, технічне обладнання, товари широкого вжитку.
Упродовж 2006-2009 pp. між Україною і Францією було підписано низку документів про співробітництво у різних галузях. Це Програма перспективних напрямів співробітництва між Держспоживстандартом України та Французькою асоціацією стандартизації на 2008-2009 pp. (на виконання Угоди про співробітництво між Державним комітетом України із стандартизації, метрології та сертифікації та Французькою асоціацією із стандартизації; 18 грудня 2007 p.), підписана у Парижі терміном на два роки; Меморандум про співробітництво у сфері енергоефективності та відновлювальних джерел енергії між Національним агентством України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів і Агентством з питань довкілля та енергоуправління Французької Республіки (18 грудня 2007 p.); Меморандум про взаєморозуміння щодо технічного співробітництва у 2008-2009 pp. між Державною податковою адміністрацією України і Податковим директоратом Франції (5 березня 2008 p.); Адміністративна угода про співробітництво між Міністерством юстиції України та Міністерством юстиції Французької Республіки (5 червня 2008 р.); Угода між Держатомрегулювання України й Органом ядерної безпеки Франції про обмін технічною інформацією та співробітництво у галузі ядерної безпеки та радіаційного захисту (27 лютого 2009 р.); Угода між Держатомрегулювання України й Інститутом радіаційного захисту та ядерної безпеки Франції про співробітництво у галузі ядерної безпеки та радіаційного захисту (2 7 лютого 2009 р.) і под.
В Україні після президентських виборів 2010 р. наша держава та Франція взяли курс на активізацію і поглиблення двосторонньої співпраці. Так, 7-8 жовтня 2010 р. Президент України здійснив офіційний візит до Французької Республіки. У рамках візиту В. Янукович провів переговори з Президентом Франції Н. Саркозі, Прем'єр-міністром Ф. Фійоном, Головою Національних зборів Б. Аккуає. Офіційний Париж заявив про цілковиту згоду із запропонованою українською стороною новою філософією двосторонніх відносин з Францією, яка має ґрунтуватися на прагматизмі, конкретиці й уникненні декларативних підходів. Яскравим прикладом активізації двосторонньої співпраці, безперечно, може слугувати перший візит до України Ф. Фійона у квітні 2011 р. з метою спів-головування на Міжнародній донорській конференції в Києві зі збору коштів на завершення чорнобильських проектів.
У підсумку акцентуємо: 24 січня 2012 р. Україна відзначила 20-ту річницю встановлення дипломатичних відносин із Францією. Фактично за два десятиріччя існування дипломатичних відносин досягнуто чималих результатів, а головне - закладено солідні підвалини для нарощування співробітництва на всіх пріоритетних напрямах. Однак незадіяний потенціал взаємовідносин між Україною та Францією залишається дуже об'ємним, і, вочевидь, багато ще необхідно зробити для поглиблення діалогу, реалізації спільних проектів у розбудові інфраструктури, підвищенні обсягів та якості сільськогосподарського виробництва, розвитку інноваційного і технологічного промислового виробництва. Реальною вбачається можливість поетапної інтенсифікації торговельно-економічної співпраці між Україною та Францією, оскільки саме активізація торговельно-економічного співробітництва постає зараз на першому плані у розвитку двосторонніх відносин нашої держави не лише з Францією, а й з іншими міжнародними партнерами.