< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Чи курси акцій завжди зростають, коли приходять добрі новини?

Якщо ви спостерігали за ринком цінних паперів, то могли зауважити таке загадкове явище. Коли оголошують добру новину про певну акцію (наприклад, повідомлення про сприятливі доходи), то ціна акції часто не зростає. Теорія ефективних ринків і поведінка випадкового блукання курсів акцій пояснюють це явище.

Оскільки зміни курсів акцій не прогнозовані, то при оголошенні інформації, на яку уже сподівався ринок, курси акцій залишаються незмінними. Таке повідомлення уже не містить жодної інформації, що могла б вести до змін у курсах. Якби це не було випадковістю і повідомлення вело до зміни курсів акцій, то це означало б, що зміна є прогнозованою. У зв'язку з тим, що це виключається на ефективному ринку, курси акцій реагуватимуть на повідомлення тільки тоді, коли інформація в цих повідомленнях є новою, тобто вона несподівана. Якщо повідомлення передбачається, то реакції курсів акцій не відбудеться.

Курси акцій інколи падають, коли повідомляється добра новина. Хоч така поведінка акцій здається трохи дивною, вона повністю узгоджується з функціонуванням ефективного ринку. Припустімо, що хоча оголошена новина і є доброю, але вона не така добра, як того сподівався ринок. Доходи HFC, можливо, зросли на 15 %, але якщо ринок сподівався на більше зростання - 20 %, то нова інформація, що міститься в повідомленні, фактично несприятлива, і курси акцій впадуть.

Докази.

Доказом, на який посилаються, коли переконують, що курси акцій дотримуються випадкового блукання, є те, що курси акцій часто не зростають, коли оголошують добрі новини. Доказ для цього є навіть простіший. Ми часто бачимо нові статті такого типу, що наводяться у рубриці "З фінансових новин", або заголовки статей, такі, як у "The New Jork Times" від 15 жовтня 1987 p. (саме незадовго до краху "чорного понеділка"):

РОЗРИВ ТОРГОВЕЛЬНОГО БАЛАНСУ ЗВУЗИВСЯ МЕНШЕ, НІЖ СПОДІВАЛИСЯ: КУРСИ ПАДАЮТЬ. ІНДЕКС ДОУ: НЕБУВАЛЕ ПАДІННЯ: 95.46.

Чи технічний аналіз корисний?

Популярна методика, що застосовується для прогнозування динаміки курсів акцій, полягає у вивченні попередніх даних про курси акцій і в пошукові загальних напрямків їхніх змін, як-от тренди і регулярні цикли у динаміці курсів акцій. У залежності від того, яка виявляється тенденція, встановлюються правила для купівлі і продажу акцій. Таку методику прогнозування називають "технічний аналіз", і вона (приблизно двадцять років тому) мала дуже велику кількість послідовників серед фінансистів. Нині ця методика має менше прихильників, бо висновки теорії ефективних ринків означають, що технічний аналіз є марною тратою часу. Найпростішим способом зрозуміти, чому слід використовувати результати випадкового блукання, що випливає з теорії ефективних ринків, це пам'ятати, що минулі дані про курси акцій не можуть допомогти у прогнозуванні цих курсів. Отже, технічний аналіз, що ґрунтується на таких даних для прогнозування курсів акцій, не може забезпечити надійного, успішного прогнозу.

Докази.

Існує два види перевірок, що прямо ставлять під сумнів значення технічного аналізу. Перший виконує технічний аналіз, що описаний раніше, для оцінки результативності будь-якого фінансового аналітика, котрий застосовує технічний чи якийсь інший аналіз. Результат є точно таким, що випливає з теорії ефективних ринків: аналітики, які застосовують технічний аналіз, не кращі, ніж інші фінансові аналітики. В середньому вони не можуть прогнозувати ринок, а успішні минулі дані прогнозування не означають, що їхні передбачення точно описуватимуть ринок у майбутньому. Другий вид перевірки (вперше здійснений Сідні Александром) застосовує правила щодо часу купівлі і продажу акцій, розвинуті у технічному аналізі, до нових даних 1. Результативність цих правил тоді оцінюється через прибутки, що були б отримані при їх застосуванні. Результат цієї перевірки також є несприятливим для технічного аналізу. Технічний аналіз не прогнозує ринок в цілому.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >