< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Шерстні породи

Кіз шерстного напряму розводять в основному для отримання однорідної напівтонкої шерсті із специфічними властивостями, яку широко використовують в трикотажній і текстильній промисловості.

У нашій країні розводять декілька порід, що мають однорідну і неоднорідну напівгрубу і напівтонку шерсть.

Ангорська. Кращою породою, від якої отримують однорідну шерсть, рахують ангорську. Вона дає однородну напівтонку шерсть з люстровим блиском, високою шовковистістю і еластичністю волокон.

Шерсть ангорських кіз складається із звитих шовковистих кіс завдовжки на лопатках 20-25 см. Шерсть у козлів грубіша за шерсть маток. Із збільшенням віку, особливо після 5-6 років, шерсть у кіз поступово товщає і декілька коротшає. Ангорські кози відрізняються хорошою оброслістю шерстю руна. Середній настриг шерсті з 12-місячних козочок складає 1,5-2,5 кг, з козлів — 1,7-3,0 кг, з повновікових маток — 3,2-3,5 кг, з козлів — 5,0-6,0 кг. При двократній стрижці настриг збільшується на 13-30 %. Ангорські кози навесні линяють, тому спізнення із стрижкою приводить до втрати частини шерсті. Середня жива маса кіз складає 30 кг, козлів — 50 кг На 100 маток народжується в середньому 125 козенят. М'ясо ангорських кіз відрізняється хорошими смаковими якостями. Маса тушки — 12-22 кг, сала отримують 2-4 кг. Молочна продуктивність за 5-6 місяців лактації складає 70-100 кг, жирність молока — 4,4-4,5 %. Проте ангорських кіз не доять.

Радянська шерстна. Кози радянської шерстної породи характеризуються достатньо міцною, сухою конституцією і невеликий величиною. Вони рухомі, легко долають при кочівлі великі відстані, добре пристосовані до місцевих умов утримання. У тварин цієї породи легка суха голова, тонка шия. У кіз рогу тонкі, білі, невеликі; у козлів — значно розвинені. Уши, як правило, великі і світлі. Тулуб помірно довгий, плоский і покрито довгою шерстю, яка звисає хвилястими або штопорообразними косами. Кози радянської шерстної породи по величині і масі займають проміжне положення між ангорськими і місцевими грубошерстними, перевершуючи за цими показниками ангорських і дещо поступаючись місцевим грубошерстним козам.

При народженні козенята мають масу 3,0 кг (козли) — 2,8 кг (козочки). Жива маса кіз — 40 кг, козли — понад 60 кг. Тварини радянської шерстної породи мають однорідну напівгрубу шерсть ангорського типу, що складається з довгих кісок з шовковистим блиском (люстрою) і що відрізняється міцністю, еластичністю і пружністю.

Шерсть у кіз радянської шерстної породи досить зрівняна по довжині і товщині. Різниця в довжині шерсті на бочці і стегні не перевищує 2 см. Вихід чистого волокна дорівнює 75-85 %. Довжина шерсті (коси) при річному зростанні у дорослих кіз складає 18-22 см.

Плодючість кіз радянської шерстної породи невисока, в середньому на 100 маток отримують 110-118 козенят. За 4-5 місяців лактації матки в умовах хорошого годівлі і утримання дають до 120 кг молока, що цілком достатньо для нормального розвитку козенят.

Місцеві грубошерстні кози. У місцевих кіз буває відносно компактне тіло з хорошим шерстним покровом. Більшість тварин мають могутні роги з шорсткою матовою поверхнею. У місцевих кіз могутній кістяк, сухі ноги з дуже міцними темними копитами. Тварини різних районів країни неоднакові по величині. Місцеві грубошерстні кози переважно чорної масті. Зустрічаються кози сірої масті, у яких остьові волосся рівномірного сіро-сивого кольору, який не змінюється з віком і по сезонах. Рідше зустрічаються руді, рябі тварини з чорною головою і шиєю. Шерсть у кіз неоднорідна, складається з пуха завдовжки 4-7 см і ості завдовжки 7-15 см. Чим грубіше остюк, тим тонше пух. Деяких, грубошерстих кіз перед стрижкою чешуть. М'ясо — один з найважливіших видів продукції грубошерстих кіз. Маса туш кастрованих козлів складає від 18 до 22 кг, маса внутрішнього сала — до 3 кг; від козенят 6-7-місячного віку отримують тушку масою 7-10 кг. М'ясо грубошерстих кіз відрізняється високими смаковими якостями.

Молочність кіз складає 70-150 кг, жирність молока коливається від 3,9 до 6,8%. Молочність молодих козочок удвічі нижча, ніж повновікових кіз. Лактационий період триває 5-6 місяців.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >