ФІНАНСУВАННЯ КАПІТАЛЬНОГО БУДІВНИЦТВА
У чому полягає сутність процесу фінансування капітальних вкладень?
Відновлення основних фондів на діючих підприємствах здійснюється за рахунок капітальних вкладень. Капітальні вкладення — витрати на створення нових, розширення, реконструкцію та модернізацію діючих основних фондів. До капітальних вкладень на підприємствах відносяться: витрати на зведення будівель, споруд та інших об'єктів, включаючи будівельно-монтажні роботи, вартість обладнання та інвентарю, які входять до кошторисів будівництв; витрати на придбання машин та обладнання, які не входять до кошторисів будівництва; витрати на придбання транспортних засобів, обчислювальної техніки та ін.; витрати на будівництво й обладнання житлових будинків, дитячих дошкільних установ, об'єктів культурно-побутового призначення та ін.
Крім цього, до складу капітальних витрат відносяться: проектно-пошукові витрати; витрати на відведення земельних ділянок та переселення у зв'язку з будівництвом; витрати на технічний нагляд за будівництвом; витрати на науково-дослідні роботи, передбачені в кошторисах на будівництво; витрати на утримання керівництва підприємств, які будуються; інші витрати, які не відносяться до монтажних та будівельних робіт, передбачені зведеним кошторисом на будівництво.
Відтворення основних фондів, здійснюване за рахунок капітальних вкладень, фінансується із різноманітних джерел.
Фінансування капітальних вкладень — це забезпечення фінансовими ресурсами витрат на відтворення основних фондів.
Формування джерел фінансування капітальних вкладень здійснюється двома методами: безповоротним (метод фінансування) і поворотним (метод кредитування).
Безповоротний метод фінансування передбачає надання інвесторам фінансових ресурсів на капітальні вкладення в порядку прямого їх виділення без наступного повернення. У такому порядку використовуються бюджетні асигнування, кошти спеціальних позабюджетних фондів, власні і залучені кошти інвесторів.
Які основні види витрат здійснюються у процесі капітальних вкладень?
Основним видом витрат, які належать до капітальних вкладень у будівництві, відносяться будівельно-монтажні роботи. При цьому до складу будівельних робіт входять: роботи по зведенню, розширенню та реконструкції постійних і тимчасових будівель та споруд, а також пов'язані з ними роботи з монтажу залізобетонних, металевих та інших будівельних конструкцій; облаштування та розробка підкранових шляхів; зведення зовнішніх і внутрішніх мереж водопостачання, каналізації, теплофікації, газифікації та енергопостачання; пристрій основ, фундаментів і опорних конструкцій під обладнання; озеленення та впорядкування території забудівлі; інші будівельні роботи.
До складу монтажних робіт відносяться: збирання і встановлення технологічного, енергетичного, підйомно-транспортного, насосно-компресорного й іншого обладнання на місці його постійної експлуатації; пристрої підводок (води, повітря, пари) до обладнання; ізоляція та фарбування обладнання та трубопроводів; інші роботи.
У чому полягає співвідношення понять "капітальні вкладення" та "інвестиції"?
Поняття "капітальні вкладення" є тотожним поняттю "інвестиції". У зв'язку з цим поняття "капітальні вкладення" розглядається як інвестиції, які направлені на створення нових, розширення, реконструкцію та модернізацію діючих основних фондів.
В умовах ринкової економіки розрізняють два види інвестицій: реальні та фінансові. Реальні (прямі) інвестиції — це вкладення капіталу в створення засобів виробництва.
Фінансові інвестиції — це вкладення капіталу в цінні папери, а також його розміщення в банках, або — це активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку, зростання вартості капіталу або іншого зиску для інвестора.
Найрозвиненішою формою інвестицій у наш час є реальні (прямі) інвестиції, пов'язані з відновленням основних фондів у формі нового будівництва, реконструкції, розширення та технічного переозброєння діючих підприємств і об'єктів невиробничої сфери, придбання транспортних засобів, земельних ділянок і об'єктів природокористування тощо.