< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Приклади розміщення товарних відділів у магазинах різної спеціалізації

Розміщення відділів у магазині побутової техніки

У магазині побутової техніки традиційно виділяють такі функціональні зони: техніка для розваг (теле-, відео- та аудіоапаратура), комп'ютерна техніка, техніка для фотографії, техніка для зв'язку (телефоні апарати та ін.), побутова техніка для оселі. Побутову техніку поділяють ще й за розміром - на крупну (холодильники, пральні машини, плити), середню (мікрохвильові печі, пилососи, кухонні комбайни) і дрібну (міксери, бритви тощо).

Традиційно крупні товари цілеспрямованого вибору розміщують подалі від входу. Телевізори та відеотехніка розміщують ближче до входу, щоб картинки з екрану приваблювали покупців і створювали піднесений настрій. Для домашніх кінотеатрів і інших товарів високого цінового сегмента виділяють окремі зони торговельного залу. Дрібні товари (часто імпульсивного попиту) розміщують у вільному доступі на стелажах і вітринах на шляху руху покупців. Супутні товари розміщують або у відповідних відділах, або безпосередньо в касовій зоні.

Розміщення відділів у магазині дитячих товарів

Зонування торговельного залу магазину залежить від широти та глибини асортименту, представлених у ньому товарів: товари для новонароджених; дитячий одяг взуття; дитяче харчування; іграшки. Так, у дитячому супермаркеті вхідна зона традиційно відводиться під сезонні товари та товари імпульсивного попиту: новорічні іграшки, карнавальні костюми, шкільний одяг, сезонні розваги (велосипеди, лижі, санчата, ковзани й ін.)

Центральна та ліва частина торговельного залу використовують для розміщення іграшок, оскільки вони належать до товарів імпульсивного попиту, які повинні знаходитися на початку руху потоку покупців. Одяг і взуття належать до товарів цільового попиту, тому потребують розміщення в дальній частині торговельного залу. Такі ж самі вимоги щодо розміщення стосуються товарів для новонароджених, дитячого харчування, засобів гігієни та догляду за немовлям.

Дитячі меблі, візки рекомендовано розміщувати в лівій частині торговельного залу.

Товари імпульсивного попиту (невеликі іграшки, дитячі соки, найбільш використовувані засоби догляду за дитиною та ін.) розміщують по всьому периметру торговельного залу, в касовій зоні за допомогою палетної викладки, дисплеїв та ін.

Розміщення відділів у книжковому магазині

Торговельна зала сучасної книгарні повинна бути світлою, просторою, зручною для огляду та вибору книжок. Для рівномірного освітлення зали потрібні світильники із люмінесцентними лампами, закритими опаловими розсіювачами. Книжкові полиці та робочі місця продавців слід освітлювати більше, але при цьому пряме світло має знаходитися вище рівня очей покупців і продавців.

У першій частині торговельного залу, одразу за зоною входу/виходу, розміщують найбільш популярні види художньої літератури, кулінарні книги, з оформлення інтер'єру, подарункові видання, бестселери, ділову літературу, масового попиту, покупка яких часто є не запланованою.

У касовій зоні повинні бути представлені товари імпульсивного попиту: новинки популярної художньої літератури, бестселери, подарункові видання, листівки, журнали, плакати, дрібні сувеніри, канцелярські товари.

У центральній частини торговельного залу часто розміщують класичну художню літературу, з мистецтва.

У дальній частині торговельного залу найчастіше розміщують ділову літературу, навчальну, книги з різних галузей науки, технічну літературу, видання іноземними мовами, дитячу літературу.

Дитячу літературу слід групувати за віком (дошкільна література, для молодших школярів, середніх і старших класів). Усередині цих груп слід виокремлювати літератури за типами: художня, навчальна, технічна тощо. Також у цій зоні можна розмісити дрібні іграшки та розвивальні ігри.

Розміщення відділів у магазині формату DІУ (товари для дому)

Магазин з продажу товарів для дому, часто має торговельну площу від 2-3 до 15-20 тис. м .

Вхідна зона таких магазинів традиційно відводиться для розміщення сезонних товарів і товарів імпульсивного попиту (опалювальне обладнання, кондиціонери, вентилятори, газонокосарки, інвентар для догляду за прилеглою територією, саджанці, новорічні товари тощо).

Торговельний зал поділяється на декілька функціональних зон:

  • 1. Зона, що займає першу третину торговельного залу одразу за касовою зоною, де представлені інструменти, скоб'яні вироби, метізи, електротовари, які користуються стабільним високим попитом.
  • 2. Середня частина торговельного залу, в якій розміщують товари для ремонту (сухі будівельні суміші, плитка, клеї, покриття для підлоги, аксесуари, допоміжні матеріали до них, фарба, шпалери тощо).
  • 3. Дальня частина торговельного залу, праворуч і ліворуч від центрального проходу використовують для представлення товарів для ванної кімнати (сантехніка, меблі, аксесуари для ванної кімнати) та товари для кухні (кухонні меблі, раковини, аксесуари для кухні).
  • 4. Уздовж дальньої стіни торговельного залу рекомендовано розміщувати товари цільового попиту, до яких належать двері, будівельні матеріали з деревини й ін.
  • 5. Центральну частину торговельного залу рекомендовано відвести для розміщення товарів для оформлення інтер'єру дому: килимів, домашнього текстилю, освітлювальних приладів, рам, багетів тощо.
  • 6. Ближче до касової зони в правій частині торговельного залу зазвичай розміщують товари для саду та городу (квіти, насіння, розсаду, садовий інвентар, садову скульптуру, садові меблі тощо).

Розміщення відділів у продовольчому супермаркеті

Зонування продовольчого супермаркету здійснюється з урахуванням розташування магазину, його концепції та розміру торгової площі, можливості організації під'їзних шляхів і проведення розвантажувально-навантажувальних робіт, розміщення зони входу/виходу, шляхи подачі товарів у торговельний зал та ін.

Перелічимо відділи, які може налічувати продовольчий супермаркет: овочі - фрукти; м'ясо - м'ясопродукти; молочні продукти; гастрономія, кулінарія; риба; заморожені продукти; бакалія; хлібобулочні та кондитерські вироби; соки - води; алкогольні та слабоалкогольні напої; супутні товари.

Традиційне розміщення товарних груп у продовольчому супермаркеті представлено нарис. 21.

Аналіз і оцінку обраної послідовності розміщення відділів здійснюють за допомогою коефіцієнтів ефективності розміщення.

1. Коефіцієнт відвідування відділу показує, яка кількість покупців магазину відвідує відділ за певний проміжок часу:

де пвід - кількість покупців, що відвідали відділ за певний проміжок часу, чол.;

N302 - загальна кількість споживачів, що відвідали магазин за певний проміжок часу.

Типове розміщення відділів у супермаркеті

Рис. 21. Типове розміщення відділів у супермаркеті

2. Коефіцієнт покупки показує, скільки споживачів зробили покупки у даному відділі:

де Пи - кількість споживачів, що здійснили покупки у відділу, чол.;

Ъ1П - кількість споживачів, що здійснили покупки в магазині за певний проміжок часу, чол.

3. Коефіцієнт привабливості вказує на переваги розміщення відділу:

Даний коефіцієнт показує, що відвідування відділу споживачами не призводить до обов'язкової купівлі ними товарів, що розміщені у даному відділу.

Отже, чим ближче Кпр до одиниці, тим більш привабливим є розміщення відділу в магазині.

Обладнання, розміщене в торговельному залі магазину, слугує вирішенню не тільки функціональних завдань щодо організації торгово-технологічного процесу в магазині, але й задіяне в організації потоків покупців, концентрації їх уваги на певних видах товарів або частинах торговельного залу.

Існує декілька видів торгово-технологічного обладнання магазину:

  • 1. Меблі, що класифікуються за:
    • - місцем застосування (для торговельних залів, підсобних приміщень);
    • - призначенням (для приймання товарів, підготовки і реалізації, презентації товару, викладки, транспортування, розрахунків з покупцями, обслуговування покупців);
    • - товарним профілем (універсальна, спеціалізована);
    • - конструкцією (нерозбірна, збірно-розбірна).
  • 2. Торговельний інвентар, що класифікується за:
    • - місцем використання (для складських і підсобних приміщень, торговельних залів);
    • - призначенням (для відкриття тари й упаковки, перевірки розмірів і якості товарів, підготовки до продажу, відпуску і реклами, розрахунковий, допоміжний, санітарно-гігієнічний, протипожежний).
  • 3. Торгове холодильне обладнання (холодильні камери, холодильні шафи, холодильні вітрини, холодильні прилавки).
  • 4. Торговельне вимірювальне обладнання (ваги, гирі, міри довжини й об'єму).
  • 5. Контрольно-касове обладнання.

Підбір торговельного обладнання залежить від формату об'єкта і характерних для нього технологічних процесів. Торговельне обладнання повинно сприяти продажу товарів, забезпечувати візуальну доступність викладки, зручність роботи продавця, оперативність взаємодії між продавцем і покупцем. Якісне, професійно підібране обладнання повинно відповідати таким вимогам:

  • - сприяти раціональному використанню площі магазину;
  • - забезпечувати економність у споживанні електроенергії;
  • - представляти товар у найбільш привабливому вигляді;
  • - забезпечувати збереження якісних характеристик продуктів;
  • - забезпечувати зручність у використанні (ергономічність);
  • - мати технологічні можливості для використання всіх методів продажу.

Планування торговельного залу можна вважати вдалим, якщо досягнута рівновага між комфортом під час пересування покупців у торговельному залі й ефективним використанням торгового простору.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >