< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вступ України до НАТО: переваги та недоліки членства

Переваги

Процес входження до НАТО - стимулюючий фактор для здійснення внутрішніх політичних та соціально-економічних реформ усіх сфер суспільного життя, гармонізації законодавства з правовими нормами й демократичними принципами країн - членів НАТО, прискорення трансформації Збройних сил України, встановлення цивільного демократичного контролю над оборонним та безпековим секторами держави.

Після вступу до Альянсу Україна братиме безпосередню участь у процесах вироблення і прийняття рішень, спрямованих на подальший розвиток європейської та євроатлантичної безпеки, котрі не лише стосуються інтересів національної безпеки України й НАТО, а й формують сучасне середовище євроатлантичної безпеки, в тому числі й безпеку України. Наша держава отримає безпрецедентні додаткові гарантії забезпечення державного суверенітету, територіальної цілісності та непорушності Державного кордону відповідно до Вашингтонського договору. Завдяки цьому в майбутньому вона не буде об'єктом провокацій на кшталт закликів до перегляду статусу Севастополя і Кримського півострова, що регулярно лунають від офіційних осіб та високих посадовців Російської Федерації, або нагнітання напруження, як було під час конфлікту навколо острова Коса Тузла.

Вступ України до НАТО сприятиме підвищенню інвестиційної привабливості країни міжнародних інвесторів. Неможливо назвати точну цифру фінансових вливань, котрі може отримати Україна, але досвід країн попередніх хвиль розширення засвідчує значне зростання прямих закордонних інвестицій, У 1997 р. в економіку Польщі, наприклад, інвестовано 2,7 млрд дол., 1998 - 5 млрд, а 1999 р. - року вступу Польщі до НАТО - вже 8 млрд дол. США. Стосовно Чехії й Угорщини цифри ще вражаючі. У1997 р. прямі іноземні інвестиції в економіку цих країн становили відповідно 4іб,2 млрд, 1998 - 9,8і 10, 2 млрд, 1999 р. -12,8 і 14,5 млрд дол. США. Після вступу Болгарії до НАТО іноземні інвестиції в економіку цієї країни зросли вдвічі.

До позитивів, які Україна має вже сьогодні, належить проект НАТО щодо створення Трастового фонду для ліквідації надлишків застарілих боєприпасів в Україні, а їх у нас - 133 тис. т, 1,5 млн одиниць застарілої стрілецької зброї та 1 тис. одиниць переносних зенітно-ракетних комплексів. У Харківській області 1 грудня 2005 р. розпочався перший трирічний етап проекту. На нього передбачалось 4,1 млн євро, а вартість усього першого етапу становила близько 8 млн євро. Загалом проект розрахований на 12 років, і на його реалізацію заплановано витратити понад 25 млн євро.

НАТО надає допомогу Україні у розв'язанні проблем звільнених у запас військовослужбовців. Завдяки фінансовій підтримці Альянсу з грудня 1999 р. до 2005 р. було організовано 39 курсів з вивчення іноземних мов (англійська, німецька, французька, італійська) і 15 курсів з основ ведення підприємницької діяльності для звільнених у запас офіцерів. У 2005 р. проведено вісім мовних курсів і шість спеціалізованих курсів, на що виділено 150 тис. євро.

Саме завдяки НАТО збережено найбільший в Європі полігон "Яворів" у Львівській області, до забезпечення діяльності якого залучається велика кількість цивільних осіб приватних компаній малого та середнього бізнесу. Тут вони одержують постійну роботу і замовлення стосовно надання побутових та інших послуг.

Членство України в НАТО матиме глибоке цивілізаційне значення. Адже входження до Альянс}' означає для нас передовсім приєднання до сім'ї націй зі спільними демократичними цінностями, які цілком поділяє український народ. Національним інтересам України відповідає взаємодія з країнами - членами НАТО у боротьбі проти міжнародного тероризму, розповсюдження зброї масового знищення, нелегального обігу наркотиків, торгівлі людьми, у питаннях захисту навколишнього середовища, становлення громадянського суспільства і под.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >