< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Жовтець повзучий

Лютик ползучий

Родина жовтецеві

На вологих і заболочених луках, по краю боліт, у вільшняках по всій Україні зростає, часто чималими групами, жовтець повзучий. Це багаторічна (15-75 см заввишки) кореневищна рослина з висхідним, розгалуженим стеблом, довгими, лежачими, вкорін-ливими пагонами біля основи. Листки чергові, трійчасті або 2-3-розсічені; їх сегменти 3-роздільні, середній - з маленьким черешком. Прикореневі і середні листки черешкові, верхівкові - дрібніші, майже сидячі. Квітки чималі, на довгих квітконіжках, правильні, поодинокі, роздільнопелюсткові, з подвійною оцвітиною. Чашечка з п'яти яйцевидних, відхилених чашолистків. Віночок з п'яти золотисто-жовтих, блискучих пелюсток. Тичинок та маточок багато. Цвіте у червні-серпні, запилюється комахами. Плоди - дрібні сім'янки, що зібрані в кулясті, невеличкі голівки. Рослина у свіжому стані отруйна, тваринами не поїдається.

Поряд з жовтецем повзучим на заболочених луках та болдтах республіки зростає інший вид - жовтець вогнистий, що має цілісні довгасто-яйцевидні або ланцетні листки та невеличкі квітки.

Жовтець язиколистий

Лютик язьїколистньїй

Родина жовтецеві

У травостоях болотистих луків, на болотах, по берегах річок та озер нерідко зростає ця рослина, що привертає увагу своїми великими квітками з яскраво-жовтими блискучими, начебто полакованими пелюстками. Жовтець язиколистий - досить велика (50-100 см заввишки) кореневищна багаторічна рослина з прямостоячим, товстим, порожнистим, облистненим стеблом. Листки чергові, цілісні, вузько-ланцетні, загострені, сидячі. Квітки правильні, поодинокі, з подвійною роздільнопелюстковою оцвітиною. Чашолистків та пелюсток по п'ять, тичинок і маточок багато. Пелюстки при основі мають медову ямку, що прикрита лусочкою. Цвіте у липні-серпні, запилюється комахами. Плід - збірна сім'янка, має вигляд щільної голівки. Росте по всій території України за винятком Криму. На болотистих луках та трав'яних болотах республіки, поряд з жовтецем язиколистим, часто зростає інший вид - жовтець отруйний, що на відміну від попереднього виду менший за розмірами, мас невеликі пальчастороздільні, м'ясисті, блискучі листки та дрібні світло-жовті квітки. Обидва види жовтеців - отруйні рослини.

Жовтяниця черговолиста

Селезеночник обыкновенный

Родина ломикаменеві

Рано навесні, тільки розтане сніг, у вологих листяних лісах, вільшняках, по берегах струмків, канав зацвітає ця тендітна невелика рослина. Зростаючи чималими групами, вона часто утворює своєрідні зелено-жовті барвисті плями. Жовтяниця черговолиста має тонке, повзуче кореневище та соковите гранчасте стебло (5-15 см заввишки) з 1-3 черговими листками. Прикореневі листки зібрані розеткою, вони дов-гочерешкові, округло-нирковидні, із зарубчастим краєм, як і стебло, розсіяно волосисті. Квітки правильні, дрібні, невиразні, з простою оцвітиною. Вони не мають пелюсток, а лише 4-роздільну чашечку. Тичинок вісім, маточка одна. Квітки з короткими квітконіжками, зібрані у верхівкові плоскі зонтиковидні суцвіття, оточені яскравими, як чашолистки, жовто-зеленими листками. Ці листки виконують роль пелюсток, приваблюючи комах. Цвіте у квітні - травні. Запилюється бджолами, мухами, жуками, навіть слимаками. Плід - коробочка, що розкривається двома стулками. Рослина декоративна. Зростає у лісових та лісостепових районах України.

Журавлина болотна

Клюква болотная

Родина брусничні

На сфагнових торфових болотах, у заболочених соснових і дубово-соснових лісах зростає ця чудова лікарська рослина. її яскраво-червоні соковиті плоди являють собою скарбницю поживних та лікувальних речовин і слушно вважаються "ягодами здоров'я". Журавлина болотна - невеликий (15-30 см заввишки) кущик з тонкими темно-бурими, сланкими, облистненими пагонами. Листки дрібненькі, неопадні на зиму, чергові, шкірясті, яйцевидні або довгасті, короткочерешкові; зверху блискучі, темно-зелені із загорнутим краєм; зісподу - майже білі від воскової поволоки. Квітки маленькі, правильні з подвійною чотиричленною роздільнопелюстковою оцвітиною; пониклі, розміщені по 1-4 на верхівках пагонів. Чашолистки спочатку зелені, потім червоні; віночок світло-пурпуровий або рожевий. Тичинок вісім, маточка одна. Цвіте у травні-червні, запилюється комахами. Плід - ягода, достигає у вересні. Ягоди журавлини споживають свіжими або консервують. Рослина зростає на Поліссі, північно-східній частині Лісостепу, зрідка у Прикарпатті та Карпатах

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >