Діяльність Міжнародної Благодійної Організації "Добробут громад" та Міжнародної Благодійної Фундації "Хайфер Проджект Інтернешенл" щодо участі фермерів та жителів сільських громад у Сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах
Програма Міжнародної Благодійної Фундації "Хайфер Проджект Інтернешенл" працює з 1994 р.
- 1. Зареєстрована як Міжнародна Благодійна Фундація "Хайфер Проджект Інтернешенл" (МВФ "ХПГ") у 2000 р.
- 2. Спрямування роботи в Україні: робота з сільськими громадами для покращення добробуту родин, піклуючись про довкілля, шляхом кооперації та надання допомоги у вигляді тварин, рослин, знань, навичок, обладнання, а також інших ресурсів для того, щоб допомогти громадам та сільським родинам відчути впевненість у своїх силах.
Міжнародна Благодійна Організація "Добробут громад" (МБФ "Хайфер Проджект Інтернешенл") - неурядова неприбуткова благодійна організація, що працює з сільськими громадами для покращення добробуту родин, піклуючись про довкілля, шляхом надання допомоги у вигляді тварин, рослин, знань, навичок, а також інших ресурсів бідним родинам для того, щоб допомогти їм відчути впевненість у своїх силах.
В Україні організація розпочала свою діяльність у 1994 р. відкриттям пілотного проекту "Розвиток селянських господарств у Дрогобицькому районі Львівської області". 13 березня 2000 р. є датою офіційної реєстрації Міжнародної Благодійної Організації "Добробут громад" в Україні. На сьогодні відкрито 2 офіси Організації у Києві та Львові.
З 1994 р. в різних регіонах України було започатковано 68 проектів, близько 7000 селянських родин, об'єднаних у сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи або громадські організації, отримали допомогу у вигляді високопродуктивних сільськогосподарських тварин, елітного насіння рослин та сільськогосподарського обладнання, технічну та консультативну допомогу. Важливими компонентами кожного проекту є навчання ефективним методам господарювання, навичкам підприємництва, забезпечення передачі дару (кожен отримувач допомоги перший приплід жіночої статі вирощує до певного віку і дарує іншій родині); покращення племінних та продуктивних якостей худоби сільськогосподарських тварин. У проектах створені або доукомплектовані ветеринарні пункти, пункти штучного осіменіння, молокоприймальні пункти. Надається допомога громадам в окультуренні пасовищ та заготівлі кормів. На основі розроблених бізнес-планів
Організація передає кооперативам-учасникам проектів обладнання для надання послуг з виробництва, заготівлі та переробки сільськогосподарської продукції. МБО "Добробут громад" допомагає також селянським родинам, що постраждали від техногенних та стихійних лих; впроваджує агроекологічні проекти зі збереження зникаючих порід коней, великої рогатої худоби та овець, що знаходяться на межі зникнення; розробляє ініціативи щодо підтримки сільської молоді та забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків та жінок.
МБО "Добробут громад" входить до мережі "Хайфер Інтернешнл", що була заснована в 1944 р. в США й виконує проекти у 125 країнах світу "Хайфер Інтернешенл" (Heifer International) недержавна неприбуткова корпорація, заснована у Сполучених Штатах Америки і має штаб-квартиру в місті Літл Рок, штат Арканзас. Її місія - підвищення добробуту селянських родин, подолання голоду та бідності у світі, збереження і покращання навколишнього середовища. Механізм роботи Міжнародної Благодійної Фундації наведено на рисунку 3.7.
Рис. 3.7. Механізм роботи Міжнародної Благодійної Фундації "Хайфер Проджект Інтернешенл"
З часу заснування цією організацією було надано допомогу більш ніж 12-ти млн родинам. Її діяльність впроваджується в Центральній і Східній Європі, Азії, Африці, Латинській та Північній Америці. Результати роботи Фундації "Хайфер Проджект Інтернешенл":
- o СОК - єдиний суб'єкт господарської діяльності, який може забезпечити спільне використання майна фізичних осіб - власників ОСГ, дрібних фермерів, а також інших юридичних осіб для обслуговування учасників кооперації, який не ставлять за мету отримання прибутку, надаючи заготівельно-збутові, переробні, сервісні, постачальницькі або багатофункціональні послуги.
- o Довготривалі результати роботи СОК можуть бути забезпечені із використанням капітального обладнання за наявності механізмів оновлення обладнання, а також постійне вдосконалення навичок лідерів СОК (включаючи членів Правління та бухгалтерів СОК), навчальний та консультаційний супровід.
Напрями роботи МБІ "ХПІ" включають в себе ряд підходів (рис. 3.8).
Рис. 3.8. Підходи Міжнародної Благодійної Фундації "Хайфер Проджект Інтернешенл" на розвиток СОК
Наведений перелік підходів Міжнародної Благодійної Фундації "Хайфер Проджект Інтернешенл" забезпечують створення сприятливих умов для ефективної господарської діяльності СОКів не лише в Україні.
СОК у своїй діяльності може надавати цілий ряд послуг, обсяг та диференціація яких залежить від спеціалізації. Прикладом СОКу замкнутого циклу, який займається вирощуванням племінної худоби та паралельно забезпечує сільськогосподарські угіддя твердими органічними добривами, що є ефективним важелем в процесі інтенсифікації вирощування зернових. Цикл закінчує останній напрям роботи СОК з виготовлення комбікормів, що забезпечує оптимізацію харчового раціону худоби (рис. 3.9).
Рис. 3.9. Приклади послуг сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу
Успішне функціонування СОК залежить від можливості придбання необхідного обладнання та вчасного проведення ремонтних робіт. Тому одним з механізмів забезпечення економічної сталості СОК є запропонована МВФ "ХПГ" модель Програми Спеціального фонду оновлення обладнання за рахунок амортизаційних відрахувань, а також інші Програми Спеціального Фонду економічного та соціального розвитку (рис. 3.10 та 3.11).
Рис. 3.10. Процедура надання обладнання МБФ ХПІ
Зобов'язання СОКів:
- - Накопичувати кошти на спеціальному рахунку СОК для забезпечення капітального ремонту або заміни на основі обладнання
- - Збільшити кількість членів СОК
Рис. 3.11. Схема забезпечення ефективного використання обладнання
Дана модель може спрацювати за комплексного надання допомоги СОКам різними установами та органами влади різних рівнів.
Робота СОК також залежить від вдало організованої системи підтримки як місцевими органами влади так і власне членами кооперативу (рис. 3.12).
Рис. 3.12. Підходи до спільної підтримки СОК
Робота Фундації "Хайфер Проджект Інтернешенл" спрямована на:
- 1. Мобілізацію громад, навчання принципам кооперації;
- 2. Зміну психологічного ставлення до кооперації та повної участі в прийнятті рішень обслуговуючого кооперативу;
- 3. Консультації, навчання з бізнес-планування;
- 4. Навчання оперативному маркетингу: маркетингові підходи до визначення цінової політики закупки та продажу продукції;
- 5. Підтримку СОК, які здатні надати комплекс послуг, пов'язаних із виробництвом, переробкою та збутом різноманітної продукції тваринництва, рослинництва та рибництва (наприклад, одночасно послуги для розвитку скотарства, овочівництва; плодово-ягідництва; а також сільського зеленого агротуризму; збору та переробки дикоросів лікарських трав, ягід, фруктів тощо);
- 6. Заохочення розвитку багатофункціональних СОК у послугах на які існує потреба протягом всього року (вивіз сміття, водопостачання, підготовка кормів та комбікормів, а також транспортні, культиваційні, ветеринарні та селекційно-племінні послуги), що покращить соціально-економічний ефект;
- 7. Зміцнення матеріально-технічної бази СОК.
МБО "Добробут громад" та "Данон Екосистем Фонд" у 2011 р. схвалено парасольковий проект для продовження впровадження спільних проектів.
Затверджений парасольковий проект охоплює три ініціативи, спрямовані на розвиток сільських територій, які включають більше 20 громад у Південній та Центральній Україні і декілька громад у Західній Україні. Усі громади отримають допомогу у підвищенні ефективності виробництва сільськогосподарської продукції особистими селянськими господарствами та дрібними фермерами шляхом створення повноцінного "ланцюга доданої вартості" на базі відповідних обслуговуючих кооперативів, коли сільськогосподарська продукція (вироблена особистими селянськими господарствами та дрібними фермерами) буде збуватися гуртом безпосередньо до переробних компаній. Це допоможе сільським родинам - членам кооперативів - збільшити свої прибутки завдяки збільшенню об'ємів виробництва та вищим цінам, а також завдяки заохоченням за покращену якість та кількість продукції.
Ці три ініціативи включають: Проект "Розвиток молочарських кооперативів" Фаза 2 (затверджений Екосистем Фондом Данон 20 січня 2011 р.); Проект "Кооперативна навчальна ферма та послуги для особистих селянських господарств та фермерів" (затверджений Екосистем Фондом Данон у вересні 2010 р.); та Проект розвитку ягідництва в рамках кооперації дрібних виробників "ЕкоФрукт" (Фаза 1 затверджена "Данон Екосистем Фондом" 13 вересня 2011 р.).
Проектні програми Міжнародної Благодійної Фундації "Хайфер Проджект Інтернешенл":
- 1. Якість молока СОКи отримують навчання з якості та гігієни молока у домашніх господарствах для того, щоб виробляти високоякісне молоко. Експерт з якості молока відвідує СОКи, щоб переконатися, що процеси охолодження молока, вимірювання жирності та очистки молочного обладнання здійснюються належним чином.
- 2. Ветеринарія СОКи організовують щоденний цілодобовий доступ та генетика членів кооперативу до аптечки першої допомоги з ветеринарними ліками. Експерт проводить тренінги з генетики та допомагає застосовувати штучне осіменіння у молочних кооперативах.
- 3. Годування корів Експерт з годування діагностує якість кормів у домашніх господарствах та розробляє програму з покращення годування, щоб підвищити продуктивність корів. СОКи розвивають діяльність з виготовлення комбінованих кормів з використанням зернодробарки у кооперативах.
- 4. Сіно та сінокоси СОКи закуповують преспідбирачі та косарки для заготівлі сіна членами кооперативу. Проект допомагає ініціювати створення високопродуктивних сінокосів у кооперативах.
- 5. Сімейна ферма СОКи визначають родини, які б хотіли збільшити своє господарство до розмірів сімейної ферми, та допомагають таким родинам отримати фінансування та експертну підтримку.
- 6. Торгові послуги СОКи збирають продукцію фермерів та продають її оптовим торговцям. Проект допомагає урізноманітнити джерела прибутку членів кооперативу та самих кооперативів.
МБО "Добробут громад" має багато можливостей для роботи в Україні з її традиційним сільським господарством, багатими природними ресурсами та цікавими культурними традиціями. Сільське господарство є однією з найважливіших галузей виробництва в Україні, а село й сільська громада є значними чинниками розвитку сучасного українського суспільства.
Можливості для МБО "Добробут громад":
o значна частка сільського населення в Україні, його вирішальна роль
в сільськогосподарському виробництві;
- o географічне, етнографічне різноманіття;
- o наявність державних програм розвитку сільських територій, підтримки обслуговуючої кооперації;
- o сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи - потенційні ініціатори та рушійна сила розвитку громад;
- o історичні традиції приватної власності на землю;
- o історичні традиції роботи в громадах, демократичного прийняття рішень;
- o наявність грантових програм для сільських територій, місцевих демократичних перетворень.
Важливим завданням для МБО "Добробут громад" є не лише врахування у своїй роботі політичних, економічних та соціально-культурних перетворень в селі, а й моніторинг внеску наших проектів у демократичні процеси, досягнення самозабезпечення громад та окремих родин, підвищення соціального захисту та рівності чоловіків і жінок.
Стратегічні пріоритети МБФ "ХПІ" у відповідності до Стратегічного Плану 2009-2013:
- o Пріоритет 1: розбудова інституційної спроможності. Інституційна спроможність включає технічні ресурси, навички персоналу, керівництва та виконавців проектів, потрібні для забезпечення ефективного управління програмою Хайфер, ефективного впровадження проектів та розробки нових ініціатив на підтримку місії МБФ "ХПІ".
- o Пріоритет 2: пошук ресурсів та партнерів. Цей пріоритет означає залучення всіх необхідних ресурсів (включаючи гранти, людські ресурси тощо), побудову ефективних партнерських стосунків з іншими організаціями та поширення організаційних досягнень та цінностей через громадські заходи. Цей пріоритет слугує ефективному управлінню проектами Хайфер, виконанню місії та розбудові позитивного іміджу організації.
- o Пріоритет 3: вплив на політику, системи управління та методологічні підходи на всіх рівнях для досягнення сталого розвитку сільських територій. Повністю інтегрований компонент адвокації (або, як ще його називають, "захисту інтересів") потрібен для роботи організації на місцевому, районному, обласному, державному та міжнародному рівнях. Він використовується для підтримки активних громад в їх впливі на політику, системи управління та методологічні підходи до вирішення конкретних питань. Адвокація також використовується для побудови партнерських відносин, розвитку ресурсної бази та покращення іміджу МБФ "ХПІ" на різних рівнях.
- o Пріоритет 4: інтегрований та сталий розвиток сільських громад. Щоб виконати свою місію, МБФ "ХПІ" фокусується на посиленні сільських громад через розробку та впровадження сучасних та різнопланових проектів.
На підтримку місії Хайфер-Інтернешенл МБФ "ХПІ" разом з іншими організаціями фокусується на підтримці сільських громад, власників ОСГ та фермерів, щоб покращити їх рівень життя та допомогти їм досягти сталості.