ВСТУП
У сучасних умовах господарювання зростає роль обліку як функції управління підприємством. Транспортні підприємства мають певну специфіку виробничої діяльності, яка накладає відбиток на організацію та методику бухгалтерського (фінансового) і податкового обліку.
Сучасні автотранспорті підприємства здійснюють різні види автопослуг - вантажні, пасажирські, змішані перевезення, надають транспортно-експедиційні послуги. На відміну від інших видів послуг, автотранспорті значною мірою підлягають державному регулюванню, зокрема тарифи на регулярні пасажирські перевезення, норми витрачання палива і мастильних матеріалів тощо. Регламентованою в багатьох аспектах є первинна документація на автотранспортні роботи.
Методика ж обліку активів, зобов'язань, капіталу, доходів, витрат регулюється загальноприйнятими Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Методику податкового обліку визначають вимоги Податкового кодексу України, який набув чинності з 01 січня 2011 року.
В посібнику розглянуто комплекс питань бухгалтерського (фінансового) і податкового обліку, які є загальноприйнятими або специфічними для підприємств автотранспортної галузі, - первинний, аналітичний та синтетичний облік рухомого складу, облік надходження та витрачання паливо-мастильних матеріалів, запасних частин, проведення ремонтів, модернізацій транспортних засобів, отриманих доходів та понесених витрат, калькуляції собівартості автоперевезень, бюджетних дотацій на виконані послуги, а також галузеві аспекти звітності транспортного підприємства.
ВИДИ АВТОТРАНСПОРТНИХ ПОСЛУГ, ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ЛІЦЕНЗУВАННЯ АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ
Вивчивши цю тему, ви повинні знати:
- - види автотранспортних послуг;
- - хто виступає організатором автомобільних перевезень в Україні;
- - які особи можуть бути перевізниками;
- - види договорів на автотранспортне обслуговування та їхній вплив на організацію обліку й оподаткування;
- - які види послуг підлягають ліцензуванню;
- - порядок ліцензування автотранспортних послуг та отримання ліцензії;
- - якими проведеннями в обліку відображається вартість отриманої ліцензії.
На основі набутих знань ви повинні вміти:
- - розрізняти види договорів на автотранспортні перевезення;
- - складати бухгалтерські проведення на операції, пов'язані з отриманням ліцензії на перевезення пасажирів та вантажів.
План
- 1.1. Види автотранспортних послуг.
- 1.2. Організація пасажирських автоперевезень.
- 1.3. Ліцензування автотранспортних послуг та їх облік.
Види автотранспортних послуг
Основним законом, який визначає види й організацію автоперевезень, є Закон "Про автомобільний транспорт" № 2344 (далі - закон № 2344). Згідно з ним, автотранспортні послуги поділяються на:
- - пасажирські;
- - вантажні;
- - вантажно-пасажирські.
Послуги пасажирського автомобільного транспорту загального користування поділяються на автобусні й таксі.
Автобусні перевезення - це переміщення людей і багажу за допомогою автомобільного транспортного засобу, в якому посадкових місць більше дев'яти (враховуючи місце водія).
Маршрутні таксі перевозять пасажирів, обов'язково надаючи їм місця для сидіння і висаджуючи й садовлячи їх за їхньою вимогою. Незважаючи на те, що в назві є слово "таксі", перевезення пасажирів маршрутними таксі належать до автобусних перевезень. Визначальним фактором у цьому випадку є кількість місць для сидіння (дев'ять і більше) і те, що пасажирів перевозять за заздалегідь наміченими маршрутами і не в індивідуальному порядку.
Автобусні перевезення пасажирів здійснюються у двох режимах:
- 1) звичайному - рух за маршрутом відбувається з усіма зупинками, передбаченими розкладом;
- 2) експрес - рух за маршрутом здійснюється зі скороченням кількості зупинок і часу перевезення.
Перевезення таксі - це перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку на легковому автомобілі, кількість місць для сидіння в якому менше дев'яти.
Вантажні перевезення автомобільним транспортом спеціального призначення здійснюють перевізники за замовленням власників вантажу чи уповноважених ними осіб.
Вантажно-пасажирські перевезення - це перевезення пасажирів з вантажем вантажно-пасажирськими автомобілями.
За місцем надання автопослуги можна розподілити на:
- - внутрішні;
- - міжнародні.
Внутрішні перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування поділяються на:
- - міські - за маршрутами в межах території населеного пункту;
- - приміські - за маршрутами протяжністю до 50 км, незалежно від адміністративно-територіального поділу маршрутів;
- - міжміські (усередині області і міжобласні) - маршрути, протяжність яких перевищує 50 км.
Є ще перевезення, які здійснюються на замовлення, і туристські.
Перевезення на замовлення - це перевезення на погоджених перевізником і замовником умовах за маршрутом, визначеним сторонами договору.
Туристські перевезення - це нерегулярні перевезення пасажирів за заздалегідь визначеними маршрутами з туристською метою.
Пасажирському перевізникові, який здійснює туристські перевезення чи перевезення пасажирів за замовленням, забороняється здійснювати посадку пасажирів у пунктах, установлених для посадки пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.
Міжнародні перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються між пунктами відправлення й призначення, один із яких чи обидва розташовані за межами території України.
Міжнародних перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом організовують перевізники відповідно до міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень.
Правила міжнародних перевезень вантажів автомобільним транспортом по території України затверджує центральний орган виконавчої влади в галузі транспорту (Міністерство транспорту та зв'язку - далі Мінтрансзв'язку), про що, зокрема, йдеться в Постанові Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту" за № 176 (далі - Постанова № 176).
Міжнародне співробітництво у сфері міжнародних перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом забезпечує центральний орган виконавчої влади в галузі транспорту (Мінінфраструктури), який у межах своїх повноважень:
- - організовує контроль за виконанням міжнародних договорів України з питань міжнародних перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом;
- - бере участь у проведенні заходів щодо укладання міжнародних договорів з питань міжнародних перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом;
- - забезпечує видачу документів, за якими дозволено міжнародні перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, тощо.