< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Найвідоміші пам'ятки античної культури

- Храм Артеміди в Ефесі. - Колос Родоський. - Мавзолей в Галікарнасі. - Олександрійський маяк. - Велика піраміда в Гізі. - Висячі сади Вавилона. - Статуя Зевса в Олімпії.

Храм Артеміди в Ефесі

Храм Артеміди в Ефесі

Храм був збудований у 560 р. до н.е. останнім царем Лідії - Крезом, який відомий був за своїми великими статками.

Храм присвятили богині місяця, покровительці тварин і молодих дівчат. Він був збудований з вапняку та мармуру. Це був один із найбільших храмів класики, що за розмірами перевершив Парфенон. Двісті років потому, в 356 р. до н.е., храм було спалено до тла Геростратом.

З часом Олександр Великий відвідавши Ефес наказав відбудувати храм. Храм Олександра проіснував до ІІІ ст. н.е.

Сьогодні від храму в Ефесі залишилось лише декілька блоків фундаменту та одна відбудована колона.

Колос Родоський

Колос Родоський

Колосом називалась велетенська статуя, котра стояла в портовому місті на Родос-острові в Егейському морі, біля берегів сучасної Туреччини. В стародавні часи жителі Родосу хотіли бути незалежними торговцями. В кінці IV ст. до н.е. жителі Родосу відсвяткувавши перемогу над греками вирішили побудувати статую богу якому здійснювали поклоніння - богу сонця Геліосу, з метою подяки за захист.

Сьогодні ніхто не знає, як виглядала статуя та де вона розміщувалась, але науковці стверджують, що виготовлена вона була з бронзи та сягала висоти 33 метрів. Статуя створена скульптором Харетом, а її будівництво тривало 12 років. Учені-археологи припускають, що статуя стояла в центрі міста, а її погляд спрямовувався на море та гавань. Під час землетрусу, через 50 років після закінчення будівництва, Колос зруйнувався, переломившись на рівні колін.

Сьогодні по обидві сторони родоської бухти стоять на колонах бронзові олені. Олені - емблема Родосу (Родос є територією сучасної Греції).

Мавзолей в Галікарнасі

Мавзолей в Галікарнасі

Царем Карії був Мавсол, який проживав у місті-столиці Галікарнас. Мавсол одружився на своїй сестрі Артемізії. Він вирішив побудувати гробницю для себе та своєї цариці. Мавсол мріяв про величний пам'ятник-гробницю, який би нагадував світу про його багатство та могутність. Він помер до закінчення робіт над гробницею. Керівництво будівництвом продовжила Артемізія. Гробниця була збудована в 350 р. до н.е.. Назвали її на честь царя - Мавзолеєм. Прах царської родини зберігався у золотих урнах у склепі. Ряд кам'яних левів охороняли це приміщення. Сама споруда нагадувала грецький храм, оточений колонами і статуями. На вершині приміщення знаходилась ступінчата піраміда, а на висоті 43 метрів над землею її увінчувала скульптурна колісниця, запряженої кіньми. Через вісімнадцять століть землетрус зруйнував Мавзолей до фундаменту. Минуло ще триста років перш ніж археологи розпочали розкопки. В 1857 р. всі знахідки були перевезені до Британського музею в Лондоні. Сьогодні на тому місті, де колись був Мавзолей, залишилась лише пригорща каміння.

Олександрійський маяк

Олександрійський маяк

В ІІІ ст. до н.е. був збудований маяк, щоб кораблі без перешкод змогли обійти рифи на шляху до Олександрійської бухти. В ночі їм допомагало у цьому відображення полум'я, а вдень стовп диму. Це був перший в світі маяк. Простояв він 1500 років. Знаходився маяк на маленькому острові Фарос в Середземному морі, біля берегів Олександрії. На його будівництво пішло 20 років, а завершений він був близько 280 р. до н.е..

Маяк складався з трьох мармурових башт, що стояли на фундаменті з масивних кам'яних блоків. На вершині башти стояла статуя Зевса Спасителя. Загальна висота маяка складала 117 метрів. Вогонь горів на верхній башті, яка своєю формою нагадувала циліндр. За полум'ям знаходились бронзові пластини, які направляли світло на море. З кораблів можна було бачити цей маяк на відстані до 50 км.

В XIV ст. маяк був зруйнований землетрусом. Його уламки використали при будівництві воєнного форту. Форт не раз перебудовували, але до сьогодні він так і знаходиться на місці першого в світі маяка.

Велика піраміда в Гізі

Велика піраміда в Гізі

Велика піраміда була збудована як гробниця Хуфу або Хеопса. Хуфу - один з фараонів стародавнього Єгипту. Будівництво усипальниці було завершено в 2580 р. до н.е.. Пізніше в Гізі було збудовано ще дві піраміди, для сина і внука Хуфу та менші за розмірами піраміди для їх цариць.

На будівництво Великої піраміди 100 тис людей знадобилось 20 років. Вона була створена з більш ніж 2 млн кам'яних блоків, кожен з яких важив не менше 2,5 т.. Робітники підтягували їх до місця, використовуючи пандуси. Після завершення робіт Велика піраміда піднялася на 147 метрів.

Стан піраміди Хуфу сьогодні задовільний, оскільки її вершина частково зруйнована. Лише одна піраміда сина Хуфу на самій верхівці зберегла вапнякове облицювання. Єгипетська піраміда є найдавнішим з Семи чудес стародавності та єдине з чудес, що збереглося до наших днів. За часів свого створення Велика піраміда була найвищою спорудою у світі. Зберігала вона за собою цей рекорд майже 4000 р.

Висячі сади Вавилона

Сади збудовано близько 600 р. до н.е. за наказом Навуходоносора ІІ, правителя Вавилона. Цар наказав збудувати сади для сумуючої за батьківщиною молодої дружини Амітіс, щоб вони нагадували їй рідні перські гори.

Висячі сади Вавилона

Висячі сади збудовано у вигляді терас коло річки та стін міста Вавилона. Найвища з них знаходилась 40 метрів над землею. Навуходоносор ІІ наказав посадити в саду всі можливі види дерев та сорти квітів. Їх звозили зі всієї імперії на возах і річних лотках.

Висячі сади були одним з див стародавнього міста Вавилона. Однак, археологи знайшовши можливі руїни садів, довести, що це саме вони, не змогли.

Статуя Зевса в Олімпії

Статуя Зевса в Олімпії

Маже 3000 років тому Олімпія була важливим релігійним центром південно-західної Греції. Стародавні греки поклонялися Зевсу - царю богів.

В V ст. до н.е. населення Олімпії вирішило збудувати храм Зевса. Протягом декількох років після закінчення будівництва в храмі не було гідної статуї Зевса. В якості творця статуї обрали відомого афінського скульптора Фідія. Спочатку майстер створив дерев'яний каркас, кістяк статуї Зевса. Каркас покрили пластинами зі слонової кістки, створивши уявну шкіру бога та золотими листами, що зображали його одяг. Зевс велично сидів на троні, інкрустованому чорним деревом та дорогоцінними каменями. Завершена статуя сягала 13 метрів заввишки та майже торкалася стелі храму. Коло стін спорудили майданчики для глядачів, щоб люди могли побачити обличчя бога. Після свого завершення в 435 р. до н.е. статуя протягом 800 років залишалася одним із найбільших чудес світу.

В 391 р. н.е., після прийняття християнства, римляни закрили грецькі храми. Статую Зевса перевезли в Константинополь. В 462 р. н. е. палац в якому знаходилася статуя згорів. У VI ст. в Олімпійській області стався землетрус. Храм було зруйновано паводком, а його залишки вкриті мулом.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >