< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Жан-Жак Руссо і його теорія природного виховання.

Жан-Жак Руссо (1712-1778) - французький просвітитель, філософ і письменник. Освіту в основному здобув самотужки. Після поневірянь у Франції і Швейцарії Руссо у тридцятирічному віці приїжджає у Париж, де за порадою Дідро пише твір "Чи сприяв прогрес у науці і мистецтві поліпшенню або погіршенню моралі? ", за який Діжонська академія нагороджує його першою премією. У 1754 році з'явилася друга його робота "Про походження нерівності між людьми", а потім, у 1762 році, - "Суспільний договір". У них автор доводив, що влада, яка не відповідає інтересам народу, незаконна, оскільки вона порушує першопочатковий "суспільний договір", згідно з яким люди добровільно передали деякі свої права ними ж вибраній владі, яка була зобов'язана служити народу.

У 1762 році вийшов у світ роман-трактат Руссо "Еміль, або Про виховання ", який згодом подарував його автору світову популярність. Зразу ж після опублікування книга викликала бурхливу ненависть у влади і була спалена на одній із площ Парижа, а великому мислителю довелося негайно тікати за кордон. Лише незадовго до смерті хворий, розбитий фізично та морально Ж.-Ж. Руссо повернувся на батьківщину.

Система соціально-політичних і філософських поглядів Руссо була своєрідною. Він вважав, що необхідно більше довірятися почуттям, ніж розуму. "Мій розум, - говорив він, - обирає ту думку, котрій віддає перевагу моє серце". Серце допомагає відчувати істину, пошук якої є метою науки. Істина глибоко схована від очей спостерігача, а щоб знайти її, необхідно побачити те, що становить саму суть предметів і явищ, яка існує незалежно від людини. Істину такого кшталту шукав мислитель у сучасному йому суспільному житті. Ті пошуки й примушували його говорити те, що викликало ненависть у влади і духовенства. Влада і багатство створили нерівність, тому людина втратила свободу. Між тим, влада має належати самому народу. Кожний повинен працювати. Допустима лише одна приватна власність, а власність дворян-феодал і в має бути знищена.

Оскільки людина зіпсована суспільством, єдина надія на виховання у відриві від цивілізації, на "лоні природи". Дітей бідних трудівників виховувати не потрібно - їх уже виховало саме життя. Виховувати і перевиховувати потрібно феодалів та аристократів і їхніх дітей. їм треба довести, що істинно вільною людиною є людина, яка працює і живе за рахунок власної праці. Виховати таких людей - і світ зміниться. Тому героєм твору "Еміль або Про виховання" є виходець із знатної сім'ї. Він виховується відповідно до природи дитини, що пов'язано із врахуванням вікових особливостей. Адже, згідно з Руссо, природа "бажає", щоб діти були дітьми, перш ніж вони стануть дорослими. Виховання отримують із трьох джерел: від природи, від оточуючих людей і від речей. Виховання природою відбувається шляхом "внутрішнього" розвитку людських здібностей та органів відчуття; виховання людьми означає привчання дитини до використання цих здібностей і органів; виховання речами - передбачає нагромадження власного досвіду вихованця від взаємодії з речами, які трапляються на життєвому шляху. Правильним вважається виховання тоді, коли всі три чинники діють гармонійно у визначеному напрямку.

Природне виховання Еміля поєднується із вільним вихованням. Свобода - це перше із природних прав людини. Схоластична школа якраз і посягає на це право. Особистість же дитини треба поважати, рахуватися з її інтересами і запитами. Вихователь повинен спрямовувати виховання дитини, керувати її інтересами, але так, щоб сама дитина цього не помічала. Наставник налаштовує навколишнє середовище дитини так, щоб воно саме підказувало певні рішення. Присилування як метод виховання рішуче відкидається.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >