< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Скатертина

Величина скатертини залежить від розмірів столу. Столова скатертина повинна звисати зі столу на всі боки на 20-25 см.

Рівно складена і правильно покладена столова скатертина повинна розташовуватися по центру столу, при цьому центральний згин залишається зверху. її слід скласти так, щоб обидва відкриті кінці потрапляли під складку. Нижня частина скатертини заздалегідь вирівнюється і укладається над нижнім краєм столу (укладання "візаві"). Скатертина на столі поступово витягується, причому друга, щільніша її частина залишається відкритою. Кінці скатертини повинні звішуватися вниз, на кожній стороні приблизно на 25 см, проте вона не повинна доходити до сидіння крісла приблизно на сантиметр.

Скатертини для столів переважно білі, але можуть бути і в пастельних тонах, таких, як жовтий, блакитний, зелений, рожевий, бежевий і т.п. Використовуються скатертини універсальні, прикрашені вишивкою або виткані малюнками. Багато закладів, використовуючи різні типи сервіровки, стелять столові скатертини різних кольорів. Наприклад, скатертини, оформлені в пастельних тонах, - для подачі сніданків, обідів і полудників, білого кольору - для вечерь. Скатертини, якими накривають столи на відкритому повітрі, в парках і садах, повинні бути забарвлені в пастельні тони, щоб промені сонця якомога менше відбивалися від них.

Скатертини для столових дощок, як правило, білі. Вони звичніші та використовуються для всіх видів застіль (ювілеїв, пам'ятних дат, хрестин і т. п.).

Столові скатертини, скатертини для дощок і серветки для витирання рота, отримані після прання і прасування, комплектуються за видами.

Скатертина повинна бути завжди ідеально відпрасованою і не мати ніяких протертостей, дірок і плям. У закладі, що дорожить своєю репутацією, міняють скатертини після кожного обслуговування за столом, незалежно від того, забруднилася вона або залишилася чистою.

До речі, відсутність у залі скатертин абсолютно не є показником низького рівня закладу. Навіть ресторани класу "люкс" можуть застосовувати варіант сервіровки в дві серветки, прагнучи показати таким чином демократичність закладу.

Серветки

Серветки для сервіровки столу звичайно зберігаються в спеціально відведених для цих цілей шафах, поличках і робочих офіціантських станціях. Вони завжди повинні бути під рукою. Серветки - це не тільки предмет чисто практичного застосування, але і найважливіший елемент декору. Вони дають можливість красиво і різноманітно оформити стіл. При цьому важливо знати, як складаються серветки.

В основному застосовують два типи серветок - для витирання рота і для рук. До першої групи належать великі стандартні серветки, малі серветки для коктейлю, а також декоративні. Вони призначені для гостей. З другою групою серветок звичайно працює обслуговуючий персонал. У деяких ресторанах в якості рушника може використовуватися підставкова серветка. Призначення цієї серветки - захистити руки офіціанта при подачі гарячих страв, а також її використовують для натирання приборів і посуду, покриття брудного посуду при винесенні із залу. 500 штук - той запас серветок, який необхідно підтримувати в закладі.

За формою серветки поділяються на прості та складені в різноманітних варіантах. Як правило, з гігієнічних міркувань і з міркувань швидкого обслуговування перевага віддається простим серветкам, які, при бажанні, досить просто скласти.

У тих випадках, коли столи накриті подвійною скатертиною, контрастною за кольором, допустимо складання серветок на закусочні тарілки або зліва від них.

Колір серветок може повторювати колір скатертини, відрізнятися відтінком або контрастувати, повторюючи забарвлення завіс, стільців тощо. За своїм кольором і складом тканини серветки повинні ідеально підходити і до використовуваного посуду. Так, наприклад, для чайної китайської церемонії найбільш доречними є серветки м'які, махрові, теплих тонів. В окремих випадках до столу - при подачі десертів, наприклад - можуть подаватися серветки меншого розміру (25x25 см або 35x35 см), але на практиці це трапляється нечасто.

Один із головних показників шику ресторану - красиво і бездоганно засервіровані столи - міцно асоціюються в свідомості саме з традиційно накрохмаленими, відпрасованими скатертинами і майстерно складеними серветками. Використання в сервіровці столу паперових серветок у ресторанах навіть найдемократичнішої спрямованості неприпустимо. Місце паперових серветок-в кафе, закусочних, столових.

Серветки не рекомендується розкладати до встановлення тарілок; їх слід принести відразу ж після основної сервіровки столу. Серветки розміщають праворуч від столових приборів. Якщо ж немає тарілки для хліба, то зліва. Можна також розмішувати серветки і прямо на тарілці для хліба або навіть на основній тарілці в тому випадку, якщо передбачена подача комплексного обіду, що складається принаймні з трьох страв.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >