ОРГАНІЗАЦІЯ СИСТЕМИ МЕРЧАНДАЙЗИНГУ В КОМПАНІЇ
В Україні професія мерчандайзера є відносно новою, на відміну від США, де вона існує вже понад 60 років.
Мерчандайзер - це людина, яка успішно може поєднувати в собі знання відразу декількох напрямів, таких як бухгалтерський облік, маркетинг, психологія, організація торгівлі й ін. Мерчандайзер безпосередньо пов'язаний зі спеціалістами, що займаються розробкою та реалізацією збутової політики підприємства.
Мерчандайзер - це людина, яка займає на постійній основі посаду в компанії та наділена повноваженнями, пов'язаними з прийняттям рішення за конкретними видами діяльності з просування та збуту товарів у роздрібній мережі.
Тлумачення терміна "мерчандайзер" залежить від рівня його підпорядкування у структурі компанії.
Розрізняють такі рівні діяльності мерчандайзера:
- - регіональний мерчандайзер, що відповідає за збутову політику на рівні торговельної мережі;
- - регіональний мерчандайзер, що відповідає за збут однієї або декількох товарних категорій;
- - мерчандайзер, що відповідає за збут товарів на рівні певного торгового підприємства;
- - мерчандайзер, що відповідає за викладку продукції у торговому залі магазину.
Як правило, питання про створення відділу мерчандайзингу постає перед компаніями, які впевнено почувають себе в межах обраного ринку, та мають плани щодо подальшого розширення масштабів діяльності та виходу на нові ринки. Слід зауважити, що заходи з мерчандайзингу вимагають системного підходу. Саме тому фахівці ведуть мову не просто про мерчандайзинг, а про систему мерчандайзингу в компанії.
Існують певні особливості в організації системи мерчандайзингу в роздрібній компанії та у виробничій/ збутовій компанії.
Організація системи мерчандайзингу у роздрібній компанії
Організація системи мерчандайзингу в роздрібній компанії реалізовують за допомогою таких заходів:
Створення посади або відділу мерчандайзингу.
Можливі такі варіанти розподілу відповідальності за мерчандайзингові заходи в магазині:
- - закріпити функціональні обов'язки з мерчандайзингу за посадою мерчандайзера або за наявними персоналом магазину (у разі, якщо магазин не входить до складу мережі);
- - сформувати та виділити відділ мерчандайзингу в рамках комерційного відділу або відділу роздрібних продажів.
Вибір того або іншого варіанта залежить від багатьох факторів: формату магазину, розміру його торговельної площі, широти асортиментної матриці, частоти ротації і зміни асортименту, організаційної структури магазину в даний момент і напрямів її трансформації у перспективі (чи готове керівництво компанії до її зміни та впровадження додаткових штатних одиниць) і т. ін.
Навіть якщо в магазині не створюється окремий відділ (наприклад, за специфікою магазину такий відділ йому не потрібний), як правило, виділяють співробітника, який відповідає за мерчандайзинг. Це може бути безпосередньо мерчандайзер - фахівець, який розпочне з поліпшення викладки товару, а надалі вибудує систему мерчандайзингу, що відповідатиме концепції магазину. У такому випадку робота мерчандайзера ґрунтується на стику декількох спеціальностей. Він повинен володіти знаннями в області управління асортиментом, методами його аналізу, прогнозування попиту тощо, а також вміти застосовувати творчий підхід, заснований на знаннях особливостей людського сприйняття, психології.
Також можна залучати консультанта, який створить стандарти мерчандайзингу, а відповідальний за мерчандайзинг у магазині буде стежити за їх виконанням.