< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Основи організації фермерської гостинної садиби

Попит на певний вид послуг, які може надавати фермерська агрооселя, залежить від бажань туристів. Сьогодні існує класифікація туристів в залежності від їх рівні активності, хобі, способу життя, стану здоров'я та ін..

Усі туристи можуть бути поділені на декілька таких груп:

 • 1) активні споживачі - рибалки, грибники та мисливці;
 • 2) пасивні споживачі - малорухливий відпочинок на берегах водойм та недалеко від самої садиби;
 • 3) активні неспоживачі - прогулянки на природі, сплав по річках тощо;
 • 4) пасивні неспоживачі - спостерігання звірів, птахів, рослин у супроводі гіда, фотографування та фотополювання.

Нині сформована окрема категорія туристів, які відносяться до групи неповносправних. Сприйняття неповносправних осіб, як клієнтів агрооселі потребує від власників орієнтації їх діяльності з огляду на специфічні потреби даної групи клієнтів. Рухові вади, сліпота, глухота висувають різні вимоги до надання відпочинкових послуг.

В Україні виділяють такі основні групи осіб з інвалідністю:

 • 1) з вираженими та сталими порушеннями слухової функції;
 • 2) з глибоким порушенням зору;
 • 3) зі стійким порушенням інтелектуального розвитку;
 • 4) з важкими мовленнєвими порушеннями;
 • 5) з комплексними порушеннями ряду функцій (сліпоглухі, які поєднуються з розумовою відсталістю, з порушенням опорно-рухового апарату);
 • 6) з порушенням опорно-рухового апарату.

Власники агроосель повинні надавати послуги в максимально можливому обсязі, у відповідності із вимогами чинного законодавства та особливостями фізичного розвитку його неповносправних клієнтів.

Успіх господаря, що має намір приймати та обслуговувати гостей в межах своєї садиби, залежить від її впорядкованості. Докорінні зміни в облаштуванні й оздобленні садиби для зручного прийому та обслуговування гостей потребують значних коштів і часу, що в наших умовах не завжди знаходяться, тому головним в діях господаря повинне бути спорядження того, що він вже має.

Огорожа

Добре впорядковані та гарно оформлені садиби надають особливої привабливості не тільки житловому будинку, але й сільській вулиці. Велику роль у цьому відіграють малі архітектурні форми - огорожі, хвіртки, лави, тіньові навіси та ін. Просто й гарно оформлені огорожі створюють приємне враження про дім, натомість недбало зроблена огорожа псує загальний вигляд садиби. Продумана система огорож організовує простір садиби з урахуванням композицій житлових і господарських будівель і навколишнього озеленення. Хвіртка і ворота є сполучною ланкою між подвір'ям та вулицею, тому їх художньому оформленню бажано приділити відповідну увагу.

Планування садиби

В межах території садиби виділяють дві зони: рекреаційну та господарську. Рекреаційна зона - це територія, де формуються місця для відпочинку, занять спортом, ігрові майданчики для дітей тощо. Господарська зона - територія, де розміщені приміщення для худоби, птиці та місце для їх вигулу, зберігання кормів, город тощо. Як рекреаційна, так і господарська зони повинні бути охайними та незахаращеними. Бажано для кожної з них мати свої під'їзди, а в межах садиби - пішохідні доріжки. Планування садиби залежить як від загальних розмірів ділянки, так і від принципів забудови села та характеру особистого підсобного господарства. Для того, щоб господиня мала змогу, не відриваючись від своєї роботи, наглядати за господарством, необхідно забезпечити видимість господарського двору з вікон кухні. Крім того, бажано, щоб з кухні-їдальні або зі спеціального господарського приміщення був безпосередній вихід на господарський двір. Загальну кімнату здебільшого орієнтують у бік вулиці. Господарські приміщення в будинку розташовують так, щоби вони мали зручний зв'язок із входом до будинку, а при наявності двох входів - з господарським.

Інтер'єр будинку

У створенні комфортності проживання в будинку важливим є функціональний розподіл його окремих приміщень (для сну, відпочинку і розваг, приготування та прийняття їжі, особистої гігієни) та оформлення їх інтер'єрів. Колір стін і підлоги, колір і фактура тканини, освітлення та озеленення приміщень по-різному впливають на самопочуття людини - бадьорять її або пригнічують. Велике значення має збереження колориту українського народного житла. Вміле використання кольору природних матеріалів, різьблення по дереву, орнаментації предметів прикладного мистецтва - ткацтва, кераміки, ковальства - дає можливість створити інтер'єри мальовничими та різнобарвними. В оздобленні кімнат житлового будинку доцільно широко використовувати предмети народної творчості: вишиті подушки, рушники, домоткані килими, ліжники, вироби з металу або шкіри. Це можуть бути навіть підкови, ланцюги, гасові лампи, горщики, мідні казани, дзвіночки, старі пляшки різноманітної форми, бочечки, коло-воротки, тарелі, миски, старі настінні годинники, етажерки, кошики та плетені з лози меблі, млинки для кави, колеса, писанки в тарелях і підвішані на шнурках, підсвічники з дерева та кераміки (трійці), в'язки часнику, цибулі, перцю, тарані, сітки та ятері, скрині, мисники, ліжка, рамки, вішаки та гнуті з дерева вішалки, сухі квіти, збіжжя, віночки з квітів і зел, не кажучи вже про образи та народне малярство. Все це дуже добре поєднується з формами та кольором сучасних меблів. Зі смаком підібрані (відреставровані, якщо потрібно) такі предмети роблять приміщення ошатним, індивідуальним і по-справжньому гарним.

Передпокій

Добре організований передпокій у сільському будинку має велике значення. Він є своєрідним шлюзом, який захищає житло від холоду, вітру, дощу і бруду, виконує роль транзитного приміщення, служить гардеробом, де зберігаються верхній одяг і взуття. Це місце, де зустрічають і проводжають гостей. В залежності від планування передпокою є різні варіанти його обладнання і зв'язку з іншими приміщеннями - загальною кімнатою, спальнею, коморою тощо. У селах південних, південно-західних областей та Закарпатті передпокій може замінити веранда.

Загальна кімната

Займає центральне місце та є найбільшою за площею. У загальній кімнаті не треба розташовувати спальних місць, вона використовується лише як вітальня, де можна проводити дозвілля та приймати гостей (тут збираються відпочиваючі, дивляться телепередачі, обмінюються враженнями). Загальна кімната повинна опалюватися, мати загальне (верхнє) та локальне освітлення. Ця кімната має бути облаштована необхідними меблями та іншим обладнанням, а саме:

 • - телевізором та радіоприймачем;
 • - музичним центром або магнітофоном;
 • - бібліотекою, набором ігор (шахи, шашки, доміно і т.д.);

Загальну кімнату можна використовувати також як їдальню, для ігор дітей і т.д.

Спальня

Основні вимоги, яким повинно відповідати приміщення спальні - це забезпечення зручності, тиші і гігієнічності умов відпочинку. Спальня на дві особи повинна бути не меншою 12, а на одну - 8 м кв. Обладнання меблів має бути простим, а набір меблів - мінімальним. В кожній спальні мають бути: ліжко або ліжко-диван. Ліжка мають бути укомплектовані якісними матрацами, подушками, ковдрами та простирадлами; шафа для одягу (гардероб або вбудована); освітлювальні прилади біля кожного ліжка; крісла.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >