< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Основні результати практичного співробітництва

Найбільшою сферою практичного співробітництва з НАТО є військова.

Лише впродовж 1994-2004 рр. представники Збройних сил України взяли участь у понад 100 спільних військових навчаннях, частина з котрих відбувалася на території України, у тому числі в Яворівському навчальному центрі ПЗМ.

Важлива складова військового співробітництва - участь нашої держави у миротворчих операціях під проводом НАТО, зокрема в операції КФОР у Косові, а раніше - операції СФОР у Боснії та Герцеговині. До найуспішніших і найперспективніших напрямів належить співпраця у рамках Спільної робочої групи високого рівня з питань воєнної реформи. її діяльність спрямована на надання допомоги у реформуванні оборонної сфери України, в тому числі реалізації Державної програми реформування та розвитку Збройних сил України. Військово-технічний напрям співробітництва реалізується через участь у засіданнях Конференції національних директорів з озброєнь та її груп, співпрацю в проектах Агентства НАТО з питань постачання і забезпечення й інших структур НАТО, які працюють у військово-технічній сфері.

Україна є визнаним лідером співробітництва з НАТО у сфері планування на випадок надзвичайних ситуацій цивільного характеру. Співпраця з Альянсом у цій сфері дає змогу одержувати відчутну технічну та методичну допомогу, здійснюючи підготовку особового складу сил цивільної оборони, використовувати досвід країн - членів НАТО і держав-партнерів для вдосконалення національної системи захисту населення і територій, отримувати конкретну допомогу під час надзвичайних ситуацій, скажімо, ліквідації наслідків природних катастроф (аварія на очисних спорудах у Харкові в 1995 р., катастрофа літака Як-42 у районі аеропорту Салоніки 1997 р., повені у Закарпатті 1998 і 2001 рр.). Вагомим елементом співпраці в галузі планування на випадок надзвичайних ситуацій став Регіональний проект із реагування на надзвичайні ситуації під час повеней, дощових паводків та селевих потоків у Карпатському регіоні України.

За співробітництва України з НАТО в економічній сфері також реалізується низка ініціатив та програм. З 1999 р. в Україні, як уже зазначалось, здійснюється спільний проект "Україна - НАТО" з мовної перепідготовки військовослужбовців, звільнених у запас або відставку. За допомогою НАТО організовано курси з питань формування та виконання військового бюджету для представників міністерств оборони, економіки і фінансів України.

Служба безпеки України встановила контакти зі Спеціальним комітетом НАТО й Офісом безпеки НАТО. Проведено спільні засідання з проблем боротьби з міжнародним тероризмом та інших питань, що належать до компетенції спецслужб.

Під проводом НАТО здійснюються програми у сфері науки й охорони довкілля, в котрих беруть активну участь українські науковці. За сприяння НАТО в першій половині 2000 р. в Україні почала діяти Інформаційна академічна мережа "Уран", унаслідок чого українські науково-дослідні інститути та університети можуть отримати доступ до інформаційної мережі Інтернет або поліпшити якість цього доступу. Проведено семінари "Україна - НАТО", присвячені проблемам екологічного захисту Чорного моря, забезпечення охорони навколишнього середовища під час військових навчань та ін.

Активно розвивається парламентський вимір співробітництва. Це засвідчують активні контакти між Верховною Радою України і НАТО на високому рівні у процесі двосторонніх візитів, регулярна участь делегацій Верховної Ради у сесіях та семінарах Парламентської асамблеї НАТО, у роботі Міжпарламентської ради "Україна - НАТО", співробітництво з НАТО в різних практичних проектах.

Отже, послідовність та цілеспрямованість України у реалізації Плану дій "Україна - НАТО", спільні зусилля виконавчої та законодавчої гілок влади у розв'язанні питань, пов'язаних зі співробітництвом нашої держави з Альянсом, активним залученням до розв'язання безпекових проблем в Іраку, суттєво поліпшили відносини з НАТО, створили міцне підґрунтя для подальшого якісного поглиблення відносин України з НАТО, виведення їх на новий рівень.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >