< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Централізоване сховище цінностей

Централізоване сховище цінностей клієнтів (депозитні скриньки) розташовується поблизу стійки реєстрації. Клієнти можуть орендувати скриньку (або сейфи) у такому сховищі для зберігання особливо важливих і коштовних великогабаритних речей, як, наприклад, вогнепальна зброя, шуби, цінні папери тощо.

Кожен осередок сховища повинен відкриватися двома ключами - майстер-ключем, що зберігається у обслуговуючого персоналу й особистим ключем, переданим клієнтові. Централізоване сховище цінностей клієнтів обслуговує персонал служби прийому.

Приміщення сховища повинне:

  • - мати капітальні стіни;
  • - мати двері з металу (або міцного дерева). Допускається встановлення звичайних дверей і внутрішніх ґрат;
  • - мати механізм для автоматичного замикання дверей, що не дозволяє помилково залишити двері відкритими;
  • - мати контроль доступу (двері відчиняються за допомогою особистої кодованої картки або особистого коду) з можливістю передачі таємного сигналу небезпеки в тих випадках, коли двері відчиняються під примусом;
  • - мати систему охоронної сигналізації.

Вхід у сховище повинний контролюватися засобами відеоспостереження із записом зображення на відеомагнітофон.

Системи замків

Отже, всі системи замків (стосовно готельної справи) можна розділити на такі класи:

  • 1) механічні замки із звичайними ключами ("звичайні" замки);
  • 2) механічні замки із майстер-системою ключових циліндрів;
  • 3) механічні замки із ключами-перфокартами;
  • 4) кодові механічні або електромеханічні замки;
  • 5) електронні замки, що використовують як ключі магнітні, "смарт" або "проксиміті" картки, а також ключі Touch Memory, інфрачервоні перфоровані ключі, штрих-кодові картки.

Кожен електронний замок зберігає інформацію про всі відчинення дверей карткою або механічним ключем; більшість замків зберігають також інформацію про всі невдалі спроби відчинити двері. Замки різних компаній зберігають інформацію в середньому про 100-1000 подій (рекордна кількість - 2000 подій - зберігається в останній версії замків компанії TimeLox - системі DC-One). До речі, 100 подій - це приблизно 10-15 днів роботи замку гостьового номера, оскільки підраховано, що в середньому за добу такі двері відчиняються 6-10 разів. Але оскільки інформація із замка, як правило, знімається у разі надзвичайних обставин, потрібно розуміти, що навряд чи знадобляться відомості, які відбулися за 10 днів до якоїсь події. Тому навіть запис 100 подій - це дуже надійний варіант для гостьового номера.

Електронна начинка може міститися під передньою/зовнішньою (TESA, TimeLox) або під задньою/внутрішньою (VingCard, Lico Unican) накладкою замка.

Магнітна картка

У електронних системах саме магнітна (у більшості існуючих систем) картка є гостьовим ключем, тобто дозволяє відчинити двері. Кожен електронний замок зберігає інформацію про всі відчинення дверей карткою або механічним ключем. Більшість замків зберігають також інформацію про всі невдалі спроби відчинити двері. Замки різних компаній зберігають інформацію у середньому про 100 - 1000 подій.

Магнітна картка-ключ має три доріжки. Більшість систем електронних замків записують інформацію на 3-у доріжку. В першу чергу це пов'язано з тим, що до моменту появи замків з магнітними картками другу доріжку вже зайняли банківські системи для безготівкових платежів. Відповідно, на готельних картках друга доріжка стала використовуватися для цих же операцій.

Тут слід відмітити той факт, що, як правило, "замкова інформація", записана на картку, найчастіше захищена нестандартним методом запису з тим, щоб вона не читалася іншими системами, зокрема зчитувачами касових і POS терміналів.

Смарт-картки

Це новий тип картки, які зараз стають все більш популярними ключами до електронних готельних замків. На них можна записати на порядок більше інформації, ніж на магнітних картках. Але головне їх достоїнство - принципово вищий рівень безпеки. Наприклад, мікропроцесорні смарт-картки підробити або розкодувати навіть теоретично дуже важко. Основний мінус цих карток на сьогодні полягає в тому, що вони коштують на порядок дорожче, ніж магнітні картки: крім того контакти зчитувачів вимагають ретельного догляду і при забрудненні можуть не читати картки.

Багато компаній виробляють зараз нові моделі замків, які дозволяють паралельно використовувати як магнітні, так і смарт-картки. В цьому випадку магнітні картки можуть служити гостьовими ключами, тоді як смарт-картками може користуватися персонал готелю або VIP-гості.

Проксиміті картки

Цей тип карток по суті своїй аналогічний смарт-карткам. Для того, щоб замок відкрився, картка повинна бути піднесена до зчитувача на відстань від 5 до 20 см. Моделі замків з прокси-картками існують у компаній Messerschmitt, К61 Company.

Управління системою замків

Більшість систем замків являють собою так звані off-line (автономні) системи. Це означає, що кожен замок в нормальному режимі працює як окремо взятий мікрокомп'ютер. Поява нової коректної гостьової карти є для нього сигналом про те, що попередня гостьова картка недійсна. Інформацію, що зберігається в замку, можна зняти за допомогою спеціальних приладів.

Управління інформацією всієї системи встановлених замків відбувається за допомогою спеціального програмного забезпечення, що встановлюється на нормальний персональний комп'ютер. Це програмне забезпечення, звичайно, передбачає різні рівні доступу, особисті паролі і т.п. Відповідно, портьє має право тільки видавати гостьові карти, менеджер із персоналу може створювати майстер-карти і т.п. При цьому всі дії оператора протоколюються, що дозволяє у будь-який час одержати інформацію як за карткою або номером, так і за оператором. Як і у випадку АСУ для готельних установ, корисно мати в штаті підприємства системного адміністратора, який знатиме все про це програмне забезпечення.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >