< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Класифікація та створення логічної системи розміщення та пошуку книг

Доведено, що людина легше сприймає класифіковану інформацію, тож книжки в торговельному залі намагаються розмістити так, щоби споживач міг легко самостійно зорієнтуватися. Зонування торговельного залу книжкового магазину часто базується на діючій у країні системі класифікації книжкової продукції (наприклад, у Росії - книжково-товарний класифікатор (КТК)). Використання таких систем класифікації дозволяє об'єднувати всі твори в загальну інформаційну базу, встановлювати прямий зв'язок з видавництвами, створювати логічну й уніфіковану систему розміщення книжкової продукції у торговельному залі магазину.

Як правило, використовується поділ книжкової продукції на такі розділи: 1. Суспільні науки. Право. Економіка. 2. Природничі науки. Математика. 3. Прикладні науки. Техніка. Сільське господарство. 4. Медицина. Здоров'я. 5. Педагогіка. Освіта. Виховання. 6. Дім. Побут. Дозвілля. Спорт. Туризм. 7. Художня література. 8. Дитяча та підліткова література. 9. Філософія. Гуманітарні науки. Релігія. Мистецтво. 10. Універсальний розділ. Енциклопедії, словники. Листівки та плакати.

У будь-якому торговельному залі можна виділити "гарячі" та "холодні" зони. Традиційно "гарячими" зонами є права сторона периметра торговельного залу, оскільки більшість покупців починають огляд товарів, представлених на стелажах, у напрямку руху справа наліво; передкасова та касова зони, а також і зона викладки на рівні очей (приблизно 150-170 см).

До "холодних" зон торговельного залу відносяться його кути та малодоступні ніші, а також нижні полиці книготорговельного обладнання. Нівелювати недоліки "холодних" зон можна за допомогою використання різноманітних заходів. Наприклад, презентація у таких зонах акційних товарів, презентація тематичних добірок, виділення книг за допомогою РОS-матеріалів та ін. Але фахівці не рекомендовано розміщувати в "холодній" зоні книжкову продукцію високого цінового сегмента, оскільки її цільові покупці часто не бажають відвідувати такі зони. Також не варто концентрувати всі видання, що користуються найбільшим попитом, в одній зоні. Це знижує рівень відвідуваності інших зон торговельного залу, призводить до надмірної скупченості покупців у певному місці та порушення процесу огляду та купівлі книжкової продукції.

Наявність "холодних" і "гарячих" зон визначає розподіл книжкової продукції по торговельному залу магазину.

Асортимент книжкового магазину зазвичай поділяється на головний і другорядний. До основного асортименту, як правило, належать хіти та новинки книжкової продукції за різними жанрами та тематикою. їх виокремлюють у окрему зону - біля вхідної або передкасової зон (хоча деякі експерти не рекомендують використовувати вхідну зону для презентації книжок - лідерів продажу).

Ближче до входу в торговельний зал розміщують художню літературу або ділову літературу масового попиту. Саме тут також розміщують на спеціальних дисплеях подарункові видання, бестселери, дитячі книжки - тобто товари переважно імпульсивного попиту.

У дальніх кутах торговельного залу розміщують товари цілеспрямованого попиту - ділову, навчальну, наукову та технічну літературу, а також книжки іноземними мовами.

Окремо виділяють зону дитячої літератури. Часто для цього використовують нестандартне торговельне обладнання, тематичні композиції.

Окрім книжок, у дитячій зоні можна розмістити дрібні іграшки та розвивальні ігри.

Класична та художня література розміщується в центральній частині торговельного залу.

У касовій зоні дублюють популярні видання, плакати, листівки, дрібні сувеніри та канцтовари.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >