< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Турнепс

Турнепс (ріпа кормова) — високоврожайна вимоглива до умов вирощування культура. Це джерело легкоперетравних вуглеводів, вміст яких у коренеплодах досягає до 7 %. В 1 ц коренеплодів міститься 9 кормових одиниць, у такій же кількості гички -11 корм. од. Висока поживність зумовлена вмістом цінних речовин. Зокрема, в 1 кг коренеплодів міститься 40-50 г цукру, багато вітамінів С, РР, В1, В2, незамінні амінокислоти. За вмістом вітаміну С майже вдвоє перевищує апельсини, лимони, у шість разів — буряки, а моркву — у 12 разів.

Коренеплоди турнепса містять менше сухих речовин (до 10 %) і більш водянисті, ніж інші коренеплоди, тому зберігаються погано.

Турнепс можна згодовувати всім породам тварин. Проте наявність гірчичної олії (синигрин, глікорапанін) у коренеплодах (0,17-0,20%) і гичці (0,14-0,73%) при великих добових нормах споживання спричинює появу специфічного неприємного запаху та смаку у молока. Тому коровам дають не більше 12-16 кг турнепсу на добу. Іншу худобу можна годувати без обмежень.

Цінною особливістю турнепсу є скоростиглість, здатність формувати високий урожай коренеплодів — 500-700 ц/га. Турнепс характеризується досить інтенсивним наростанням врожаю (за 70-80 днів), тому його ефективно використовують у післяукісних та післяжнивних посівах, збираючи при цьому 150-200 ц/га коренеплодів.

Це досить давня культура, яка широко використовувалась людством як продукт харчування, особливо в північних регіонах, де вона цінилася нарівні з хлібом. І тільки з появою картоплі, ріпа стала більш кормовою культурою, ніж харчовою.

Ріпа має лікувальні властивості, що зумовлюються наявністю алілової ефірної олії з фітонцидними властивостями. Народна медицина шанує цілющу силу ріпи: нею лікували застуди, цингу, вона має заспокійливі, снотворні властивості, покращує травлення, виводить холестерин. Сік і терта ріпа прискорюють загоювання ран, оскільки мають антимікробну дію завдяки наявності ферменту лізоцим, який здатний розчиняти клітинні стінки бактерій.

Батьківщина — Середземномор'я. Вона була відома древнім єгиптянам, римлянам, грекам. За 4000 років до н.е. її вирощували на території сучасної України, Походить турнепс від дикої ріпи, що широко поширена в Євразії.

Турнепс найбільш холодостійкий серед коренеплодів. Його насіння проростає при температурі 1-3 °С, сходи витримують приморозки до мінус 3-5 °С, а дорослі рослини — до мінус 6-8 °С. Коренеплоди при мінус 3-4 °С підмерзають.

Турнепс не вимогливий до тепла, навпаки, він погано переносить високі температури. Він добре росте і розвивається в прохолодне літо з частими дощами. Турнепсу вистачає тепла для формування врожаю при висіві його як післяжнивної культури.

Серед коренеплодів турнепс і бруква найбільш вимогливі до вологи, тому їх посіви краще розміщувати на низинних місцях рельєфу, що краще забезпечені вологою. При її нестачі різко знижується врожай. Найбільше волога потрібна на початку вегетації під час укорінення.

Турнепс — рослина довгого дня, вимоглива до інтенсивності освітлення.

Бруква

Бруква високоврожайна кормова культура. В 1 ц коренеплодів міститься 13 кормових одиниць, у гичці 10 корм. од. Вміст сухих речовин 13 %. Коренеплоди і листя — джерело цінних вітамінів: С, В1, В2, РР, каротину. Вміст вітаміну С в брукві 31-47 мг на 100 г сирої маси коренеплодів і 12-13 мг у зеленій масі листків. Згодовування більше 20-25 кг брукви за добу на одну корову може погіршити смак молока через наявність гірчичної олії в корені.

Бруква має високу харчову цінність і використовується у різному виді як продукт харчування. Жовтом'ясисті сорти багаті провітаміном А.

Урожайність коренеплодів брукви досягає 500-600 ц/га і може досягати 800-900 ц/га. Придатна для вирощування в основних, післяукісних та післяжнивних посівах.

Бруква походить з Європи. Вона одержана внаслідок природного схрещування листкової капусти з турнепсом.

Бруква більш холодостійка, ніж турнепс. Насіння брукви може проростати при 2-3 °С, але дуже повільно. При температурі 8-10 °С на глибині сівби, сходи рослин з'являються через 4-5 днів. Помірно вимоглива до тепла впродовж вегетації. Весняні та осінні приморозки до мінус 6 °С переносить добре.

Вимогливість брукви до вологи висока. Післяукісні та післяжнивні посіви забезпечують високим урожай тільки при сівбі у вологни ґрунт і достатній кількості опадів під час вегетації.

Бруква — рослина довгого дня. При надмірному загущенні посівів і взаємозатіненні рослин, продуктивність зменшується.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >