< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Столи і крісла

Установка столів пов'язана з особливостями інтер'єру того або іншого закладу ресторанного господарства

Крісло встановлене правильно тоді, коли подушка для сидіння доходить до краю столової скатертини, а саме воно поставлене точно посередині однієї зі сторін столу.

Вимоги, що висуваються до місць за столиками в одному залі

Для зручності відвідувачів розмір кожної сторони квадратного столу повинен бути встановлений у межах від 70 до 80 см, а крісло слід відсунути від центру столу на відстань 35- 40 см. В ідеальному випадку стіл на двох персон займає площу близько 80x80 см. Висота його - приблизно 72 см, висота крісел - 46 см.

Стіл на 4 персони (у більшості випадків його розмір становить приблизно 1 х 1 м) у цілому займає площу 2,5 х 2,5 м = 6,25 м2. Відповідно, на відвідувача визначається місце розміром 1,56 м (включаючи необхідний робочий простір для обслуговуючого персоналу).

Столи, встановлені по діагоналі, можуть бути чотиримісними. Подібний варіант полегшує роботу обслуговуючого персоналу, і, крім того, зал при цьому має вигляд комфортабельніший. Для такого розташування столів необхідна площа -2х2м = 4м2на кожен стіл; на відвідувача відповідно припадає 1 м2.

Круглі столи на 4 персони мають у діаметрі приблизно 90 см, на 6 персон -110 см. Для квадратних столів на 4 персони передбачається розмір кожної сторони від 70 до 80 см, а на 6 персон - від 140 до 160 см.

Культура і дизайн столу

Відмінне обслуговування в першу чергу визначається культурою приміщення, яка багато в чому залежить від амбіцій того чи іншого закладу, бажання керівництва показати високий клас обслуговування з тим, щоб відвідувач одержав максимум задоволення від перебування в ресторані та якості їжі, пропонованої йому. У багатьох ресторанах обслуговування варіюється залежно від пори року або свят (наприклад, Різдво, Великдень та ін.) Застосовуються такі елементи декоративного оформлення, як свіжі квіти, свічники, картини, різні фігурки, штучні рослини. Оформляються столи, буфети, шведські столи і, взагалі, все приміщення.

Конкурентна боротьба за престиж закладу дозволяє виробити для кожного з них свій індивідуальний стиль і свою особливість.

Чим приємніше враження залишає розташування приборів, страв і декоративних елементів на столі, а також відстань між ними, тим краще вигляд вони мають.

Встановлення декорацій та інших предметів оформлення залу

Як декоративне оформлення столів використовують квіти, підставки для квітів і свічники. Під додатковим декором розуміється встановлення сільниці, перечниці, млинка для солі або перцю, цукорниці, пляшок для оцту та олії, спеціальних утримувачів для сиру пармезан, пляшок з кетчупом, соусом уорчер і табаско та посуди для гірчиці. На красиво оформлений стіл виставляються тільки сільниця і перечниця. Всю решту додаткових предметів, включаючи зубочистки, обслуговуючий персонал приносить на прохання відвідувачів. Усякого роду прикраси та елементи додаткової сервірування столів можуть встановлюватися по краях.

Декорації з квітів

Квіти в ресторані мають таке ж значення, як і бездоганно накриті звичайні і шведські столи. При цьому зовнішнє оформлення кожного столика повинне відповідати інтер'єру всього залу. Свіжі живі квіти завжди додають особливої елегантності як кожному столу, так і всім столам разом.

Зі штучних квітів складають букет, а квіткові горщики створюють єдину композицію. Штучні квіти, звичайно, не можуть конкурувати зі свіжими, але вони служать хорошими уловлювачами пилу і знищують шкідливі бактерії, крім того можуть стояти протягом тривалого часу.

При виборі квіткових горщиків необхідно звернути увагу на підставку, якій слід надати красиву форму, а також стежити за їх чистотою (це необхідно для того, щоб земля не потрапила на столову скатертину). Вибір квіткової композиції залежить від характеру заходів, що проводяться, і пори року.

Розмір букета повинен відповідати декору і площі даного столу чи ж відповідати розміру шведського столу. При цьому не слід створювати перешкод контактам гостей, що сидять за столом. Бажано уникати квітів із різким запахом (наприклад, конвалій), які можуть негативно вплинути на самопочуття.

Свічки і свічники

Одним з основних чинників створення атмосфери простору є освітлення. Необхідно наперед поклопотатися про свічки, встановивши в залі напівтемне освітлення в теплих колірних тонах для створення відповідної атмосфери. Проте на столах не можна встановлювати ні свічки, ні лампи, світло від яких буде спрямоване у бік. Свічки створять особливо приємне відчуття, якщо свічники поставити на дзеркальну площину.

Їх необхідно встановлювати дуже міцно і ніколи не ставити поряд із фіранками, щоб уникнути пожежі.

Місце для тарілки

Для тарілки (настановної, основної або декоративної), великих тарілок для м'яса і серветок слід точно визначити місце на столі. Причому край тарілки або серветки повинен бути віддалений на сантиметр від краю столу. Ця симетрія абсолютно обов'язкова. Щоб обслуговуючий персонал міг вільно працювати, переміщаючись навколо столу, необхідно, щоб крісла не ускладнювали підхід до столу. От чому вони повинні бути відсунуті від столу приблизно на 0,5 метра.

Встановлення приборів

Подальше сервірування цілком залежить від тривалості їжі (сніданок, обід, полудень, вечеря і т.п.) і від послідовності подачі страв.

Вибір місця для столових приборів, рівно як і їх розміри, повинен відповідати послідовності подачі страв, тому поетапно кладуться ножі, виделки, ложки.

Прибори, як для основних страв, так і для закусок, повинні лежати спинкою вниз.

Потім подаються прибори для десерту.

На закінчення прийому їжі ліворуч виставляється основна тарілка для хліба разом з ножем для вершкового масла.

Накриваючи столи, необхідно звернути увагу на наступне: розкладаючи виделки, прослідкувати, щоб вони утворювали єдину лінію або за зубчиках, або по основі; основні та хлібні тарілки встановлювати або так, щоб нижній край разом із приборами утворював єдину лінію, або так, щоб центр обох тарілок вишикувався по одній певній лінії.

Послідовність подачі страв залежить від їх кількості, а також від наявності приборів або місця для них, але спочатку, разом із приборами для головних страв, необхідно поставити прибори для закусок у такій кількості, наскільки дозволяють можливості; для всіх інших страв столи накривають за особливою програмою.

При проведенні великих заходів столи необхідно підготувати наперед (поклопотатися про симетрію, про загальну картину оформлення, в той же час не порушуючи звичайної роботи в залах).

Декор столів (наприклад, квіти, свічки) і допоміжні прибори можна встановити і після основного сервірування.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >