< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Автомобільний транспорт

Особливо зручний для перевезення вантажів на короткі відстані, доставки їх до залізничних станцій, пристаней і портів, обслуговування місцевого й сільськогосподарського вантажообігу. За обсягом пасажиро - та вантажообігу автотранспорт посідає наразі перші місця в Україні.

Україна сполучена автомобільними шляхами з Центральним, Північнокавказьким і Поволзьким економічними районами Росії, з Молдовою та Білоруссю. Найважливіші автомагістралі: Київ - Брест; Москва - Харків; Дніпропетровськ - Запоріжжя - Сімферополь; Дніпропетровськ - Нікополь; Львів - Київ; Харків - Ростов-на-Дону.

Автотранспортом перевозять продукцію здебільшого сільського господарства, харчової та легкої промисловості, будівельні матеріали, в районах Донбасу і Придніпров'я - продукцію вугільної промисловості. У 2010 р. автомобільним транспортом перевезено 3726 млн пасажирів. Вантажний парк зосереджений переважно (70 % ) в господарствах та автопідприємствах (АТП) двох домінуючих систем - агропрому (58 %) та корпорації "Укравтотранс" (12 %), інші - на підприємствах більш як 80 відомств.

Переважна сфера використання автотранспорту - перевезення всередині підприємства (технологічні), в межах міста, між населеними пунктами областей. Частково автотранспорт використовується в міжреспубліканських і міжнародних перевезеннях.

Автомобільно-транспортний комплекс потребує значного оновлення, розвитку, оптимізації структури парку за вантажопідйомністю, типами кузова та двигуна. Ефективне функціонування автомобільного транспорту можливе лише за умови відповідного розвитку мережі автошляхів. Щоб досягти європейського рівня забезпечення автошляхами, потрібно побудувати майже 200 тис. км шляхів, у тому числі 60 % у сільській місцевості.

Територія України має велике транзитне значення: коефіцієнт її транзитності становить 3,75 (для порівняння: Польщі - 2,92). Міністри транспорту всіх європейських держав на Критській нараді спланували реалізувати 9 дорожньо-транспортних коридорів, у трьох з яких буде задіяна Україна: Берлін - Краків

  • - Львів - Київ (третій коридор), Трієст - Будапешт - Чоп - Львів (п'ятий коридор), Гельсінкі - Москва - Санкт-Петербург
  • - Київ. Будівництво нових магістралей зі світовими стандартами якості покриття забезпечить зручний вихід України до Південної і Центральної Європи, Центральної Росії, Кавказу, Близького Сходу, Середньої Азії.

Трубопровідний транспорт

Відносно новий, найекономічніший вид транспортування рідкого палива, пального й технологічного газу, різних хімічних продуктів. В Україні його створено у 20-ті роки в Прикарпатті, вперше було побудовано газопровід Дашава - Стрий - Дрогобич (1924 р.).

Діють також нафтопроводи Долина (Івано-Франківська область) - Дрогобич (Львівська область); Битків - Надвірна (Івано-Франківська область); Качанівка - Охтирка (Сумська область); Гнідинці - Прилуки (Чернігівська область) - Кременчук (Полтавська область) - Херсон; Кременчук - Черкаси; Самара - Лисичанськ - Кременчук - Херсон, який через Снігурівку підведено до Одеси, через нього надходить в Україну сибірська нафта. Через територію західних областей (Волинської, Львівської, Закарпатської) в 1963 р. прокладено європейський нафтопровід "Дружба". У1975 р. став до ладу нафтопродуктопровід Кременчук - Лубни - Київ. Нині активно розвивається нафтопровід Одеса - Броди - Гданськ - Плоцьк.

Нафтопроводами нині поставляється 93,6 % усієї нафти, яку споживає Україна. В Україні 12 основних нафтопроводів 2,6 тис. км завдовжки з діаметром труб 720 мм.

Для України пріоритетними є декілька варіантів транспортування нафти. Найоптимальніший - у порти Одеси та південним танкерним флотом з країн Близького Сходу й південного Середземномор'я, перевалка її в Одесі й перекачування нафтопроводами на нафтопереробні заводи Херсона, Кременчука, Лисичанська і за кордон. Частково нафта перероблятиметься на Одеському нафтопереробному заводі. Ця схема забезпечує економічну незалежність України завдяки можливості закупівлі нафти в кількох держав і транспортування її безпосередньо в Україну без транзиту через інші країни. Проте вона порушується побудовою трубопроводів системи "Південний потік", які більш придатні для комерційного експорту нафти й газу до держав Західної Європи.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >