< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Розташування й екологічні умови

Для сільського туризму найбільш придатні селянські господарства, які мають відокремлену забудову, тобто окремо побудований житловий будинок, відведену біля будинку рекреаційну площу для туристів, окрему стайню чи стодолу, а також місце для складування органічних добрив і відходів та господарського подвір'я. Господарська частина має бути обгородженою і відповідно закритою для гостей.

Сільська садиба як місце гідного проживання життя селянина і його сім'ї та їх господарство, яке має слугувати для задоволення потреб туристів, вимагають постійного догляду, ремонту, розбудови та інвестування.

Важливою передумовою для розвитку сільського туризму є відокремлене розташування господарства, коли воно знаходиться на певній відстані від сусідніх господарств, з добрим доїздом та дорогою з твердим покриттям. Тобто, йдеться про господарства, які утворюють так званий присілковий тип села, в якому маємо справу з більш відкритим простором, краєвидами, де виникає відчуття свободи й кращі умови відпочинку (менше шуму, пилу, руху тощо). Це не означає, що села компактної забудови не можуть надавати агротуристичні послуги. Однак такі господарства мають бути більш доглянутими, озелененими для створення кращих умов відпочинку.

Важливим елементом функціонування агротуристичних господарств є екологічні передумови та охорона навколишнього природного середовища. Тому у господарстві потрібно вирішити проблему водовідведення, каналізації, поводження з відходами, яких буде значно більше під час перебування гостей. Цього можна досягти, наприклад, унаслідок під'єднання до централізованої каналізаційної мережі, відведенням до вигрібної ями (шамбо), застосуванням засобів, які очищують стічні води (нечистоти), забезпеченням відповідних ємностей для сміття (бажано роздільного складування), частіше їх вивезення.

Важливою проблемою у селянських господарствах є забезпечення чистою питною водою з криниці чи водопроводу, яка відповідає відповідним санітарним нормам. Можливо, результати комплексного аналізу покажуть необхідність використання фільтрувальних пристроїв для її очищення чи пом'якшення.

Розташування й екологічні передумови селянського господарства безпосередньо впливають на відпочинок гостей. Кожен турист бажає відпочивати в оточенні приємного, затишного, різноманітного й чистого краєвиду. Практика засвідчує, що такі пейзажі потрібно відповідно формувати, що є працею не одного року.

Виробництво продуктів харчування

Однією з агротуристичних атракцій, яка приваблює туристів у село, є здорове домашнє харчування, яке ґрунтується на старовинних традиціях й продуктах, вирощених екологічними методами. Зазвичай такі продукти харчування виробляють селянські господарства в обмеженій кількості, не застосовуючи при цьому інтенсивних методів землеробства та не використовуючи "важкої" механізації.

Селянські господарства екологічного спрямування характеризуються такими властивостями:

 • - більші затрати ручної праці;
 • - інша структура виробництва сільськогосподарської продукції (менше вирощують зернових культур, цукрових буряків, а більше — картоплі, овочів, бобових та кормових культур);
 • - нижчі показники продуктивності (менша урожайність культур та менші надої молока й прирости в результаті екстенсивних технологій виробництва);
 • - вищі ціни на екологічно чисту продукцію;
 • - майже цілковита відмова від застосування хімічних засобів охорони рослин і тварин, тому менші витрати на придбання мінеральних добрив, стимуляторів росту, кормових добавок;
 • - частіше застосування кінної та людської праці, що спричиняє більші витрати на її утримання й оплату;
 • - безпосередній продаж екологічно чистої продукції формує дохід на рівні традиційного господарства, який є нижчими приблизно на 15-20% від доходів господарств, які ведуть сільськогосподарську діяльність за інтенсивними технологіями.

Виявляється, що одним із принципів функціонування екологічних аграрних господарств є безпосередній контакт виробника зі споживачем без будь-яких посередників. Сільський туризм забезпечує саме такий зв'язок.

Пропонуючи домашні, екологічно чисті продукти харчування, господар має бути обачливим, адже самі лише запевнення можуть бути непереконливими. Гості є досить уважними спостерігачами, і якщо вони побачать, наприклад, якусь упаковку, чи навіть порожній мішок, з використаних хімічних засобів охорони рослин, то можуть відмовитися від придбання продуктів. Такий самий підхід стосується й продуктів первинної переробки та домашньої консервації, де кожне порушення у гігієни процесу впливає на рішення щодо їх купівлі. Окрім цього, селянське господарство повинно мати сертифікат екологічної відповідності. В Україні, на жаль, немає селянських господарств, які ведуть діяльність екологічними методами і надають туристичні послуги. На це є свої об'єктивні й суб'єктивні причини.

Добра, смачна регіональна кухня завжди мала важливе значення під час відпочинку. Турист бажає скуштувати різноманітних страв, які віддзеркалюють регіональні народні особливості.

Важливим елементом харчування в селянському агротуристичному господарстві є приготування страв і обслуговування гостей. Ця робота полягає передусім у:

 • - укладенні меню;
 • - підготовці продуктів, створенні запасів;
 • - підготовці місця для споживання продуктів харчування;
 • - визначення годин подання сніданку, обіду, вечері;
 • - технології миття посуду й кухонних засобів;
 • - дотримання санітарних вимог;
 • - забезпечення корисних для здоров'я рецептів. Завжди потрібно пам'ятати, що:
 • - основний принцип харчування — подання гарячих і холодних страв;
 • - городина, фрукти, яйця, молоко — це продукти, які для гостей уособлюють здоровий спосіб життя, якщо вони походять із селянського господарства;
 • - домашні продукти охоче сприймаються як подарунок після закінчення терміну перебування (витрати на подарунки потрібно врахувати у ціну послуг);
 • - бажаними є продукти власного виробництва (випічка, консервовані, сушені продукти);
 • - не сприймається масло порційного розфасування, пластиковий посуд;
 • - до обіду й вечері гості полюбляють замовити домашні напої, тому потрібно передбачити заготівлю різних настоянок, вин та безалкогольних напоїв (квасу, квасного молока, компоту, соку);
 • - під час несприятливих погодних умов безкоштовно подана кава покращує настрій гостям.

Культура харчування вимагає від господині наступного:

 • - приміщення кухні, інвентар та особа, яка готує і подає їжу, мають виглядати чисто й гігієнічно;
 • - створення приємної затишної атмосфери й оточення для гостей під час споживання їжі;
 • - представлення господарем своїх новоприбулих гостей іншим, якщо вони харчуються у спільній їдальні або сидять за одним столом;
 • - небажано, щоби селянська сім'я в одному часі споживала разом з гостями їжу (хіба що за умови спеціального запрошення); зазвичай товариство гостям складають при каві, чаюванні, коли вони закінчили їсти.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >