Біологічні
Причини деяких стресових ситуацій лежать у біологічних особливостях вашого тіла або у взаємодії вашого організму з їжею, що ви споживаєте, або середовищем, в якому ви живете. Ось лиш деякі приклади біологічних факторів стресу:
- - відсутність гарної фізичної форми;
- - погане харчування (наприклад: дефіцит вітамінів і надлишок кофеїну);
- - алергія на хімічні препарати в продуктах харчування;
- - генетичні розлади, що ведуть до хімічного дисбалансу в організмі;
- - функціональні зміни в організмі, наприклад, вагітність, статева зрілість, клімакс, перед-менструальний синдром або старіння.
Соціально-культурні
Стрес може виявитися наслідком цілого ряду соціальних и культурних факторів, таких як:
- - Зміни в області соціальних контактів (наприклад, втрата чоловіка чи дружини, зміна місця роботи, заміжжя, відпустка); Необхідність відповідати певним типам поведінки в суспільстві чи на роботі, особливо якщо такі типи поведінки не властиві або незвичні даній людині (наприклад, необхідність інтроверту поводитись як екстраверт);
- - Наявність конфлікту у відносинах або відсутність заохочування та схвалювання з боку інших людей;
- - Недостатня підтримка, обмаль часу на те, щоб тебе вислухали та на те, щоб досягти стану релаксації;
- - Виснажлива праця, безробіття або обмежена кількість соціальних контактів (наприклад, проводити більшість часу вдома, обмежене коло інтересів).
Психодинамічні
Термін "психодинамічні" означає несвідомі думки чи відчуття, що часто виникають з дитячих хвилювань. У дитинстві ми навчилися давати раду своїм страхам за допомогою захисних механізмів, що часто містили ступінь самообману. До цих пір ми й досі використовуємо ці засоби захисту. Нижче наведені деякі психодинамічні фактори стресу:
- - Наявність невирішених, але глибоко схованих конфліктів
- - Зіткнення з ситуаціями, що пробуджують стресові відчуття, що були пережиті в дитинстві
- - Намагання зберегти захист у ситуаціях, що загрожують втратою самоповаги
Недостатня самосвідомість
- Зростання самосвідомості та розвиток особистості
Свідомі
Ментальні процеси, що відбуваються у нашій свідомості, постійно інтерпретують і оцінюють оточуюче середовище. Різні події можна інтерпретувати по-різному, при цьому рівень стресу, що ви переживаєте, залежить від тих чи інших шляхів інтерпретації. Нижче наведені деякі свідомі фактори стресу:
- - Сприйняття наслідків будь-яких дій як таких, що несуть небезпеку або погрозу. Таке сприйняття може мати або не мати підстав - тобто стрес може підготувати людину до зустрічі з реальною небезпекою або створити додатковий непотрібний стрес.
- - Неправильна уява про самого себе.
- - Неадекватна оцінка своїх здібностей — висувати підвищені вимоги та ставити зависокі цілі.
- - Неправильна інтерпретація дій інших людей з тим, аби не приймати їх любов або підтримку.
- - Відсутність у людей спеціальних навиків або знань для подолання тої чи іншої проблемної ситуації, наприклад, відсутність раціонального підходу до вирішення проблем або розв'язання конфліктів, в наслідок чого вони (люди) виявляються нездатними вирішити свої проблеми.
Дослідні
Що Ви переживаєте сьогодні і як на це реагуєте? Люди по-різному сприймають кожну подію свого життя та по-різному поводяться навіть у дуже подібних ситуаціях. Одна й та сама ситуація може одній людині здатися надзвичайно стресовою, а у іншому - приємною та стимулюючою. Кожна реакція унікальна. Людина може бути відкрита стресам під одночасним впливом багатьох факторів, таких, як:
- - Різні люди одночасно щось вимагають.
- - Стреси, що викликані оточуючим середовищем, наприклад, тіснота, безлад тощо.
- - Незадоволені потреби або розчарування.
- - Поява погрози життю, самоповазі або особистості.
- - Зміна режиму харчування, сну, часових поясів, відносин тощо.