< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Хто на кого працює?

Припустимо, що всі чотири співробітники цінують час свого начальника й кожний уважно стежить за тим, щоб не обдарувати боса більш ніж трьома мавпами на день. Таким чином, до кінця робочого тижня менеджера обліплюють 60 настирливих тварин. Це означає, що він не в змозі займатися жодним із завдань — постійно доводиться перетасовувати їх, визначаючи найбільш пріоритетні.

У п'ятницю ввечері, закрившись у своєму кабінеті, менеджер з тугою перебирає варіанти, а незадоволені Сміт, Рід, Джоне і Джонсон чекають за дверима, щоб до вихідних ще раз нагадати шефу про необхідність діяти швидше. Уявіть, у яких вираженнях вони при цьому будуть про нього озиватися: "От де в нас вузьке місце! Так він просто не в змозі нічого придумати! Дивно, як таким нерішучим людям вдається займати настільки високі посади". А бідний менеджер не може зробити черговий крок через нестачу часу: воно майже повністю йде на виконання вимог його власного начальника й системи. Щоб краще справлятися із цими завданнями, потрібно хоч небагато вільного часу з резерву "на власний розсуд", але його розтаскує метушлива мавпяча зграя. Менеджер попадає в порочне коло.

Зневірившись, керівник просить секретарку передати всім чотирьом, що зможе зустрітися з ними тільки в понеділок. О сьомій вечора він нарешті їде додому із твердим наміром повернутися в офіс наступного дня, щоб за уїк-енд розгребти гору справ, яка накопичилася. В суботу рано з ранку він приїжджає на роботу й, визирнувши у вікно, помічає на галявині для гольфа групу із чотирьох людей, зайнятих повноцінним відпочинком... Ви, напевно, догадалися, хто ці четверо?

От воно що! Тепер до менеджера доходить, хто на кого працює. Більше того, він розуміє, що, якщо дійсно розбереться зі справами, що нагромадилися, за вихідні, це дуже сподобається підлеглим і кожний з них із задоволенням буде навішувати на нього все більше й більше мавп. Коротше кажучи, наш менеджер прозрів: він розуміє, що, намагаючись надолужити упущене, відстає все більше й більше.

Кулею вилітає він зі свого кабінету, начебто рятуючись від чуми. Чим він тепер займеться? Буде надолужувати упущене, але зовсім в іншій області — наприклад, проведе вихідні з родиною, чого не робив уже багато років. (Непоганий, до речі, варіант витрати часу "на власний розсуд").

У понеділок, прекрасно відпочивши й чудово відіспавшись, менеджер відправляється на роботу, маючи чіткий план дій. У його робочому графіку відтепер немає місця "часу, яким розпоряджаються підлеглі". Ліквідація цієї позиції дозволяє збільшити часовий ресурс, що витрачається на власний розсуд. Звичайно, якийсь час прийдеться витрачати на спілкування з підлеглими, адже потрібно переконатися, що ті цілком опанували важким, але необхідним мистецтвом повноцінного догляду за мавпами. Зі "свого" часу, що з'явився в менеджера, можна буде також викроїти солідний шматок для того, щоб краще вправлятися з вимогами боса й системи. На перебудову, імовірно, піде не один місяць, але це не повинно лякати, оскільки переваги нової схеми розподілу часу величезні. Тепер головна мета менеджера — управляти своїм часом.

У понеділок менеджер приходить на роботу досить пізно. Джоне, Джонсон, Сміт і Рід уже зібралися у дверей його кабінету, палко бажаючи нагадати босу про своїх мавп. Він викликає їх у кабінет по одному. Взявши чергову мавпу, менеджер саджає її на стіл і разом з підлеглим вирішує, що слід почати, щоб передати йому хід. З деякими мавпами не так-то й просто розібратися. В особливо складних випадках менеджер може навіть відкласти ухвалення рішення — нехай мавпа подрімає на спині в підлеглого (там вона може спати не гірше, ніж на спині начальника), а завтра той знову зайде до боса, і вони продовжать спільні пошуки правильного ходу.

Завершивши бесіду, керівник із задоволенням спостерігає, як чергова мавпа, зручно влаштувавшись на плечі Джонса (Ріда, Сміта...), залишає його кабінет. Тепер співробітники вже не чекають менеджера під дверима — це він чекає, поки хтось звернеться до нього. Втім, відмінно розуміючи, що конструктивне втручання — річ незайва, шеф ні-ні та й загляне в кімнату підлеглого, щоб доброзичливо поцікавитися: "Ну, як там наші справи?" При цьому начальник витрачає час "на власний розсуд", а підлеглий — згідно з вимогами боса.

Наступного дня, коли в призначену годину співробітник з мавпою на спині з'явиться до начальника, той викладе йому нові правила гри:

  • - Поки я допомагаю Вам розв'язати цю або яку-небудь іншу проблему, вона ні на секунду не перестає бути Вашою, і тільки Вашою. Адже, якщо вона стає моєю, то Ви її збудитесь. А як я можу допомогти людині, в якої немає проблем?
  • - Коли наша бесіда закінчиться, проблема покине межі мого кабінету так само, як вона сюди ввійшла, — разом з Вами. Ви можете просити моєї допомоги в призначений для цього час, і тоді ми разом визначимо, яким повинен бути наступний крок і із чиєї сторони.
  • - У тих рідких випадках крок, що який є необхідним, буду зобов'язаним зробити я, рішення ми приймемо спільно. Сам, поодинці, я більше пальцем не поворухну.

Цю схему начальник доводить до кожного з підлеглих, і, коли за останнім з них закривається двері, він раптом усвідомлює, що більше немає необхідності тримати двері закритими: мавп біля нього немає. Вони, звичайно, повернуться, але лише в призначене їм час. Гарантія тому — його органайзер.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >