< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Перешкоди у спілкуванні. Рівні ділового спілкування

Бар'єр спілкування — це внутрішня перешкода психологічного характеру, що заважає людині успішно спілкуватися. Бар'єри спілкування /. Бар'єр негативних емоцій

 • - поганий настрій
 • - страх
 • - провина
 • - міжособистісні конфлікти
 • 2. Мовний бар'єр

нерозуміння суті, змісту

 • - знервованість
 • 3. Бар'єр установки
 • - заважає готовності до певної дії
 • - негативні реакції
 • 4. Бар'єр першого враження
 • - заважає контакту між співрозмовниками
 • - формується неефективне ставлення до співрозмовника Бар'єри призводять до:
 • - незадоволення
 • - міжособистісних конфліктів
 • - стресів
 • - непорозумінь тощо.

У процесі бесід, переговорів, при особистому контакті на шляху до взаєморозуміння ми стикаємося з перешкодами, що призводять до непорозумінь і конфліктів. Розглянемо розподіл часу під час спілкування (рис. 8.25):

Розподіл часу під час спілкування

Рис. 8.25. Розподіл часу під час спілкування

"Не змінюються лише наймудріші та найдурніші" /Конфуцій/

Для спілкування, управління, співпраці з людьми, яких життя, виховання, навчання змінюють у часі, треба знати і враховувати концепції людської особистості.

Психологія виділяє три концепції: психологічну, соціально-суспільну, фізіологічну:

Психологічна концепція людини відома ще з давніх часів, коли було відкрито чотири психічні типи особистості: сангвінік, холерик, меланхолік, флегматик. На цих психотипах формується характер, темперамент, здібності, мотиви діяльності, особливості психологічних реакцій.

Соціально-суспільна концепція визначає два типи людей:

 • - інтроверт (замкнений, заглиблений у власні переживання - максимально розвинений індивідуаліст;
 • - екстраверт (відкритий, доброзичливий, товариський, спрямований на оточуюче середовище) — яскраво виражений колективіст.

Фізіологічна концепція пов'язана з теорією 1. П. Павлова щодо двох нервових процесів в людини - збудження і гальмування. На цій підставі вчений вивів такі антиподи проявів людської особистості:

Основні характеристики спілкування наведені на рис. 8.24:

Основні характеристики спілкування

Рис. 8.24. Основні характеристики спілкування

 • - сила — слабкість;
 • - врівноваженість - неврівноваженість;
 • - швидкість, рухливість - інертність, повільність, загальмованість Для розвитку теорії Павлова психолог О. Теплов запропонував такі характеристики людини як особистості:
 • - сила (витривалість);
 • - динамічність (легкість інерції нервових процесів);
 • - рухливість (швидкість зміни причин, зміни місця подразнення);
 • - лабільність (швидкість виникнення і припинення певного психічного процесу)

основних правил спілкування зі ЗМІ

1. Інтерв'ю не повинно бути випадковим.

Якщо вам раптом запропонували "засвітитися" у ЗМІ, спочатку подумайте, чи необхідно це Вам. Чи відповідає цьому статус й аудиторія засобу масової інформації та чи вписується виступ в РR - кампанію, імідж Вашої фірми. Це стосується досить актуального питання життєздатності й професіоналізму РR-підрозділів. Як показує досвід, головним завданням більшості наших відділів по зв'язках із громадськістю або прес-служб є підготовка прес-релізів і пафосних замовлених статей, які пізніше з'являються під рубрикою "на правах реклами". Однак бажання позбавитися головного болю й "план по валу" в сфері зв'язків із громадськістю вкрай негативно позначається на пабліситі організації, оскільки мають на меті догодити не громадськості, а керівництву компанії. Якщо ж у вашому РR - підрозділі працюють професіонали й при цьому Ви ніколи не давали інтерв'ю, зверніть до них. Не приймайте рішення одноосібно, виходячи винятково з міркувань власного престижу. Отже, визначте, наскільки серйозний пропонований вам інформаційний привід (як правило, у дев'яти з десяти випадків це буде банальне бажання заробити на Вас) і чи зможете Ви запропонувати (нав'язати) свій.

2. Створюйте професійний контекст.

Не копіюйте пропагандистське кліше радянської епохи. Цим і без Вас грішать державні мужі, яким не треба оплачувати ефірний час і шпальти друкованих ЗМІ. Десять коротких ділових коментарів по найбільш актуальних професійних і суспільних питаннях часто важливіше десяти широкомовних інтерв'ю. Такі коментарі легше підготувати, вивчити напам'ять й прорепетирувати інтонації.

3. Віддавайте перевагу безпосередньому спілкуванню з пресою.

Безпосередність прямо відбивається на вашому іміджі. Будьте відкритим або створіть ілюзію відкритості - ваша репутація від цього тільки усталиться.

4. Зверніть увагу на підготовчу фазу інтерв'ю.

Погодьте тему й попередній перелік питань для бесіди. Безпосередньо перед інтерв'ю поцікавтеся в журналіста, чим Ви могли б йому допомогти (зрозуміло, у концептуальному плані), як він збирається подати думку. Це допоможе не тільки завоювати прихильність кореспондента, а й спрямувати бесіду в потрібне вам русло. Якщо Ви нечастий гість на сторінках друкованих видань й телеекранах, переконайтеся або дайте доручення своєму референту перевірити, чи правильно записав кореспондент Ваші прізвище, ім'я, посаду й назву організації, яку Ви представляєте. Крім того, намагайтеся скласти уявлення про особистість й індивідуальний стиль роботи журналіста (це завдання для фахівців вашого відділу по зв'язках із громадськістю, які повинні зібрати й проаналізувати досьє про нього).

5. Якщо інтерв'ю, як кажуть, "не проплачене" і Ваш інтерв'юер дійсно професіонал, який не працює за принципом "за ваші гроші - будь-яку забаганку", будьте готові до найгіршого розвитку бесіди.

Заздалегідь проаналізуйте ті болючі точки, яких може торкнутися Ваш візаві. Не поспішайте з відповіддю на важкі Й каверзні запитання. Витримайте паузу (порахуйте до п'яти) і, якщо не знайшли гідної відповіді, скористайтеся ухильною фразою типу "Вибачте, без коментарів", "Боюся, що у мене зараз немає фактів", "Незабаром ми дамо повну відповідь", "Співробітники нашої компанії саме вивчають це питання". При цьому не слід торкнутися, намагатися відвести співрозмовника (глядачів) від "слизької" теми. Не варто виявляти агресивність до репортера. Ваш девіз - доброзичливість і гідність.

6. Найбезглуздішою помилкою були б ваші коментарі "не для друку". Не сподівайтеся, що хтось добровільно виключить камеру (диктофон)

перед Вашими одкровеннями.

7. Якщо інформація, яку від Вас намагаються отримати, є конфіденційною, не лукавте й просто поясніть чому вона не підлягає розголошенню.

Скажіть правду. Напівправда - це навпіл-неправда, яка незабаром може обернутися проти Вас.

8. Висловлюйтеся чітко, по можливості уникаючи професіоналізмів. Ця порада особливо актуальна, якщо Ваші слова почує або прочитає широка аудиторія.

Крім того, корисно буде вставити у своє інтерв'ю кілька яскравих фраз, що запам'ятовуються (афоризмів), які підкреслять нестандартність вашого мислення.

9. Намагайтеся не нажити собі ворогів.

Стримуйте своє бажання облити брудом конкурентів, дотримуйтеся правил хорошого тону.

10. Іноді корисно залучати фахівців Вашої компанії (наприклад, керівника відповідного підрозділу)

Передавши слово підлеглому, ви, по-перше, демонструєте свою демократичність і довіру до нього, по-друге, те, що у Вашій компанії кожний займається своєю справою.

2. Під час інтерв'ю виявляйте повагу до співрозмовника — його особистості й думки.

Ідеальний варіант, коли після бесіди між вами встановлюються доброзичливі відносини. Особисті контакти в журналістському середовищі - річ далеко не зайва для топ-менеджера, який живе в інформаційну епоху.

12. Коли ваші зустрічі з представниками мас-медіа стають регулярними, зверніться за порадою до колег і близьких, які допоможуть Вам подивитись на себе об'єктивно.

Якщо Ваш образ залишає бажати кращого, найміть досвідченого іміджмейкера. Інтелігентне спілкування з представниками ЗМІ - уміння, якому можна навчитися.

Однак не нашкодити власному іміджу - завдання для нашого керівника є більш складним. Багато босів один раз побачивши або почувши себе, більше так і не зважуються повторити сумний досвід, посилаючи "на амбразуру" тих, у кого, як кажуть, "підвішений язик".

Втім, справа ця не така складна, щоб відмовлятися від такого ефективного інструменту реклами й РЯ. По суті, тут цілком достатньо тверезо оцінити ситуацію й врахувати трохи "дрібниць", без яких інтерв'ю не буде вдалим.

Важливо завжди казати правду, але іноді можливо не всю правду /Ф. Ніцше/

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >