< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Імідж менеджера

Слово "імідж" вживається як у розмовній, так і в науковій мові.

Під особистим іміджем розуміють образ людини, як правило, авторитетний, соціальний статус, що має високу (позитивну) оцінку оточуючих. Так, якщо менеджер сприймається людьми як респектабельна людина, то про нього говорять, що у нього "є імідж".

Серед ділових людей міцно закріпилося усвідомлення того, що імідж необхідний кожному бізнесмену, чиновнику, громадському функціонеру.

Сугестія іміджу

Сугестія — це властивість й уміння людини впливати на інших людей, яка проявляється як не усвідомлено, так і за допомогою спеціальних прийомів. З точки зору дієвого підходу до аналізу феномена сугестії в ньому переплітаються два елементи — упевненість і позитивна енергетика.

Впевненість

Впевненість у собі є наслідком нашої самооцінки, тобто відчуття того, як ми виглядаємо в очах інших осіб. Кожна людина прагне до того, щоб її любили й поважали. У кожного є почуття власної гідності. Якщо ми бачимо, що люди цінують нас, ми міцніше тримаємося на ногах, намагаємося вдосконалюватися. Якщо ж відчуваємо (або нам здається), що люди відвертаються від нас, ми починаємо сумніватися в собі, а від цього все валиться з рук, нічого не виходить. Навряд чи при такому рівні самооцінки ми зможемо досягти успіху в якій-небудь діяльності. Спробуйте оцінити ступінь упевненості в собі за допомогою тестів, наведених у додатках. Позитивна енергетика

Енергетика — це психічна сила, здатність людини реалізувати свої можливості, у тому числі силу впливу Вона може бути як негативною, націленою на придушення об 'скта взаємодії, так і позитивною, спрямованою на спонукання його до морально схвалених дій.

Нас цікавить позитивна енергетика. Отже, енергетика людини формується й накопичується в її психіці. У процесі взаємодії вона передається іншим людям за допомогою поведінкових прийомів. Активну роль тут відіграють зовнішній вигляд, манери поводження, погляд, голос і мова, міміка й жести.

Зовнішній вигляд

Насамперед це конституція - зріст, вага, статура. У психології виділяють атлети (з розвинутою мускулатурою), "мізковиків" (худосочних), шлунковиків (з надмірно розвиненим торсом) і диспластиків (з порушеннями в конституції). Особливою категорією є особи низького зросту. Найбільшим ступенем сугестії володіють атлети (175-185 см), найменшим — диспластики (з непропорційними й неповноцінними кінцівками, великими родинними плямами), а також виродки. Низькорослі зазвичай компенсують свої вади завзятою працею, розвитком інтелекту й нерідко домагаються дивовижних успіхів.

Найсильнішим випромінювачем позитивної енергетики є обличчя людини, причому обличчя з гармонійно розвинутими компонентами (чоло, ніс, брови, вуха, очі). Великі родинні плями, диспропорції обличчя сприймаються негативно. Негатив також викликають м'ясисті скули, тонкі довгі губи, квадратне підборіддя (воно вселяє страх), а також надмірно густі брови. Велике значення мають і форми обличчя (голови). Найбільшу сугестивність має обличчя у вигляді злегка витягнутого прямокутника.

Варто мати на увазі, що люди мають у своїй уяві своє сприйняття зовнішності й верхнього одягу. Шаблонів тут немає. Слід пам'ятати одне: якщо конституція й верхній одяг (які повинні гармоніювати) сприймаються позитивно, сугестивність буде високою. Однак про одяг слід говорити окремо. Манера вдягатися

Всім відома досить заяложена прагматична істина: "Про людину спочатку судять по одежі". Чисто й охайно одягнені люди вселяють більше довіри, ніж одягнені абияк, неохайні й нечесані. Водночас не викликають довіри одягнені модерново, а також "упаковані з голочки". Одяг комерсанта, державного службовця, а також громадського функціонера, здатних випромінювати позитивну енергетику, повинен відповідати простим життєвим канонам: чоловікам необхідно носити темні черевики, темні шкарпетки, відпрасовані штани, сорочку й краватку; жінкам варто одягатися по-діловому, з ретельно подібними туфлями й сумками. Згідно з усталеними в ділових колах поглядами, від того, як Ви одягнетеся, багато в чому залежатиме стануть Вас слухати інші люди чи ні, зможете Ви керувати ними чи навпаки.

Хоч і говорять, що проводжають по розуму, але приймають все ж таки по одягу, і одежа є однією з умов того, чи складеться у людей хороша думка про Вас. Рокфеллер почав свій бізнес з того, що купив собі на останні гроші дорогий костюм і став членом гольф-клубу.

Не варто говорити про те, що одяг має бути охайним, чистим і відпрасованим. Але декілька порад з приводу того, як і в яких випадках треба одягатися, ми наведемо.

На прийоми до 20:00 чоловікам можна одягати будь-які костюми але не яскравих тонів. На прийоми що починаються після 20:00, слід одягати костюм чорного кольору.

Тут слід мати на увазі одну просту, але досить важливу деталь: манера одягатися залежить від віку, посади й характеру роботи, а стиль - від моди (табл. 10.3):

Таблиця 10.3. Шаблони ділового одягу чоловіків

Колір костюма

Сорочка

Краватка

Черевики

Шкарпетки

Сірий

Біла, світло-блакитна або рожева

Будь-яких кольорів

Чорні

У тон краватки

Темно-сірий

Біла, ясно-рожева

Смугаста, червоно-чорна

Чорні

Чорні

Темно-синій

Біла

У білу, блакитну й червону смужку, темно-бордова

Чорні

Темно-блакитні, темно-бордові

Пісковий

Світло-блакитна, рожева

Темно-блакитна

Ясно-коричневі

Світло-блакитні

Темно-коричневий та коричневий

Біла або бежева, ясно-рожева

Червоно-чорна або в зелену смужку

Коричневі

Коричневі, бордові

Чорний

Біла

Сріблясто-сіра, червоно-чорна

Чорні

Ясно-сірі або чорні, темно-фіолетові

В офіційній обстановці піджак має бути застебнутий. Так приходять до знайомих, в ресторан, в театр, сидять в президії чи виступають з доповіддю, але при цьому слід пам'ятати, що нижній ґудзик ніколи не застібають. Розстебнути всі ґудзики піджака можна на обіді, вечері або сидячи в кріслі.

Якщо потрібно одягати смокінг (або фрак) — це спеціально вказується в запрошенні; те саме стосується й кольору краватки (cravate noire, black tie), при цьому класичною до фраку вважають білу, проте можна й чорну.

Колір чоловічих шкарпеток повинен бути в будь-якому випадку темнішим за костюм, що є переходом від кольору костюма до кольору взуття. Лаковане взуття підходить тільки до смокінгу або фраку. Загальне правило: колір сорочки мас бути світлішим за колір костюму, а краватка темнішою за сорочку.

Журнал "Models of the season" рекомендує дотримуватися таких правил:

  • - піджак (жакет) преференційний класичний "англійський" (з двома шліцами позаду). На відміну від "європейського" (без шліц) і "американського " (з однією шліцею) він дозволяє своєму власнику бути елегантним як у положенні стоячи, так і сидячи;
  • - брюки повинні бути такої довжини, аби спереду трохи спускатися на взуття, а ззаду доходити до початку підбору;
  • - сорочка під піджаком допускається тільки з довгими рукавами. Не слід одягати нейлонові та трикотажні сорочки;
  • - комір має бути на сантиметр-пі втора вище за комір піджака;
  • - манжет сорочки має виглядати з під рукава піджака не більше ніж на один дюйм (2,54 см) на урочистих заходах і на пів-дюйма на ділових зустрічах;
  • - жилет має бути не дуже коротким, ні сорочка, а ні ремінь не повинні виглядати;
  • - ремінь, природно, виключає підтяжки і навпаки;
  • - шкарпетки до ділового і святкового костюму підбираються в тон -у жодному випадку не білі і достатньо довгі

Жінка має значно більшу свободу у виборі фасону одягу й тканини, ніж чоловік. Основне правило, якого слід дотримуватися при виборі одягу, - це відповідність часу й обстановці. Тому не прийнято приймати гостей або ходити в гості в розкішних платтях в денні години. Для таких випадків підійде елегантне плаття або плаття-костюм.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >