< Попер   ЗМІСТ

Візитні картки

Візитна картка у багатьох випадках замінює "посвідчення особи". Зазвичай вона друкується на мові країни, в якій живе власник картки, англійською або мовою країни перебування.

На візитній картці друкується ім'я й прізвище, посада й адреса фірми, в якій людина працює, а також номер телефону (факсу, телексу, адреса електронної пошти, веб-сайту).

Візитні картки вручаються так, щоб людина могла відразу прочитати її, а той, хто подає, повинен тим часом вголос вимовити своє ім'я й прізвище.

На візитних картках дружин проставляється лише ім'я й прізвище.

На візитних картках, надрукованих не українською мовою, по батькові не вказується, оскільки в більшості країн не існує навіть такого поняття.

Написи олівцем в лівому нижньому куті, візитної картки можуть означати:

p.f. - поздоровлення

р.r. - подяка

p.c. - співчуття

p.p. - заочне представлення

р.l.с. - задоволення знайомством

р.р.с. — замість особистого візиту у разі від'їзду

p.f.N.a. - поздоровлення з Новим роком

Візитні картки, які завозяться безпосередньо її власником, загинаються з правого боку (заломлений кут означає особисті відвідини), відіслані візитні картки не загинаються.

На отримані або завезені візитні картки належить відповісти протягом 24 годин.

Візитні картки не повинні бути екстравагантними, не повинні мати золотих обрізів. Шрифт використовується тільки чорний.

Етикет, якого дотримуються в листах

Етикет в листах, по суті, це ті ж формальності, що перетворилися на звичаї. Листи-поздоровлення з Новим роком посилаються наперед, щоб вони були отримані напередодні або в день свята. Цей термін має витримуватися відносно родичів, щодо друзів або близьких знайомих термін поздоровлень може бути розтягнутий і на перший тиждень після нового року, всіх інших можна поздоровляти впродовж усього місяця нового року.

Листи пишуться тільки з одного боку аркуша, зворотний має завжди залишатися чистим.

Етикет не вимагає гарного почерку, але писати нерозбірливо також небажано, як і бурмотіти собі під ніс, розмовляючи з іншими.

Дуже нечемним вважається ставити одну букву з крапкою замість підпису. Яким би не був лист за змістом - діловий або дружній (приватний) - ніколи не слід забувати вказувати адресу й число.

Ніколи не слід писати багатослівно до осіб, що стоять вище або нижче Вас за статусом. У першому випадку своєю багатослівністю можна показати неповагу, та й імовірно довгий лист просто не читатимуть, а в другому випадку довгий лист можуть сприйняти як фамільярність.

У мистецтві складати листи дуже важливу роль відіграє уміння відрізняти того, до кого ми пишемо, і вибрати правильний тон листа.

При листуванні слід бути витончено дотепним, пам'ятаючи про те, що за листом люди складають враження про ваші достоїнства й недоліки. Найменша нетактовність у словах і недбалість у висловлюваннях виставляють того, хто пише в неприємному для нього світлі.

Наводимо 10 правил корпоративної переписки, які допоможуть уникнути небажаного витоку інформації:

  • 1. Не відправляйте по корпоративній пошті лист особистого характеру, особливо якщо в них обговорюються робочі питання або містяться негативні висловлення, наприклад, про начальство.
  • 2. Уникайте "неформальної", образливої лексики, а також суб'єктивних суджень. "Нелюдяно змушувати співробітника виконувати це завдання", "ідіотське завдання" — фрази, які також трактуються не на вашу користь.
  • 3. Не використовуйте специфічні (зрозумілі тільки вам і невеликому колу осіб) поняття. Одержувач листа може вас просто не зрозуміти, особливо якщо він належить до іншого культурної/соціальної верстви або просто живе в іншому місті (не говорячи вже про іншу державу).
  • 4. Не вдавайтеся до дискримінації: статевої, віковий, расової, національної, релігійної тощо.
  • 5. Пишіть грамотно — стежте за стилістикою, орфографією й пунктуацією.
  • 6. При відправленні листа видаляйте посилання на інших адресатів.
  • 7. Тематика листа повинна бути короткою, ємною й у точності відповідати його змісту. Назви типу "здогадайся сам", "анонім" або "я" неприпустимі в діловій переписці.
  • 8. При відповіді на запитання, задані у попередньому листі, не обмежуйтеся коротким "так" або "ні". Скопіюйте питання у свій електронний лист і тільки потім пишіть на нього відповідь. Інакше надалі відтворити нитку розмови буде дуже складно.
  • 9. Ставте підпис в електронному листі. Вона повинна ідентифікувати вас і містити ваші контакти (телефони, факс). Підпис не повинен бути занадто довгим — 4-7 рядків цілком достатньо.
  • 10 Дотримуйте правил увічливості.
 
< Попер   ЗМІСТ