< Попер   ЗМІСТ   Наст >

У поті чола

Вислів походить із Біблії. Після того як Адам і Єва скуштували заборонений плід із Дерева пізнання добра і зла, Бог розгнівався, вигнав їх із раю і сказав Адаму: "У поті чола свого їстимеш хліб свій". В Едемському саду перші люди мали вдосталь їжі і не мусили ні про що дбати. Після вигнання з раю Адам мав тяжко працювати, щоб прогодувати себе і сім'ю.

Вислів "у поті чола" означає важку працю, виснажливу повсякденну роботу, великі труднощі.

У свинячий голос

У давнину свиней не тримали в хлівах, а виганяли пастися, як корів. Жадібні тварини часто поверталися додому вночі й подавали свинячий голос — рохкали, вищали. У свинячий голос — означає дуже пізно.

Усе своє ношу із собою

Авторство цього крилатого вислову приписують грецькому філософу Біанту, який жив у VI ст. до н. е.

Рятуючись від нападу перського царя Кіра, населення залишило місто Пріена, забравши із собою все майно. А Біант — один із семи мудреців — пішов з міста без речей. Коли його запитали, чому він нічого не взяв, філософ відповів: "Усе своє ношу з собою". Цим він ствердив, що на відміну від матеріальних цінностей, духовні й інтелектуальні надбання завжди цінніші, важливіші й потрібніші для людини.

У чужий монастир зі своїм уставом не сунься

Колись розпорядок монастирського життя визначався уставами. Кожна обитель мала власний устав, деякі навіть судовий, за яким самостійно судили своїх людей за їхні гріхи.

Переносне значення виразу "у чужий монастир зі своїм уставом не сунься": потрібно виконувати встановлені правила, звичаї в суспільстві, чужому домі, а не встановлювати власні.

Хід конем

Фразеологізм походить із мови шахістів. Усі шахові фігури пересувають на дошці тільки прямо, і лише кінь ходить ламаною у формі літери "Г". Тому його удари часто бувають неочікуваними для суперника.

Ця особливість породила переносне значення вислову "хід конем": хитро задуманий удар, маневр у будь-якій боротьбі.

Ходити козирем

У вислові йдеться не про картярську гру, а про ходу. Можна ходити королем, павичем, індиком, а можна козирем. Ще в Київській Русі бояри, на відміну від простолюду, пришивали до коміра святкового каптана ще один комір, гаптований сріблом, золотом і діамантами, який називали козирем. Козир поважно стримів, надаючи поставі боярина гордовитості. Отже, ходити козирем — триматися зверхньо, гордовито, пихато, а козиряти — хвастатись чим-небудь, користуватись перевагою.

Хома невірний

У Євангелії розповідається, як апостол Хома, коли йому розповіли про воскресіння розіп'ятого Ісуса, заявив: "Якщо я не побачу на руках Його ран від цвяхів і не доторкнуся рукою до ран Його... не повірю". Тоді з'явився Христос і дорікнув йому, назвавши невірним.

Тому Хома невірний — людина, яку важко примусити повірити комусь або у щось.

Хоч кілок на голові теши

В українській міфології кілок був здебільшого оберегом. У магії та обрядах використовували кілки, витесані з дерева, яке саме по собі було оберегом, найчастіше осики, бузини або колючих порід, особливо з терну. Кілок оберігав людину від нечистої сили. Ним "заколювали" хвороби. Наприклад, у народній медицині існує звичай забивати кілочком у дерево нігті й волосся дитини, яка хворіє на епілепсію, надіючись, що дитина "переросте" хворобу. Фразеологізм "хоч кілок на голові теши" вживають для характеристики нерозумної, впертої, настирливої людини. Імовірно, такі якості давні слов'яни вважали проявом хвороби.

Циклопічна споруда

Циклоп (круглоокий) — персонаж давньогрецьких міфів — бридкий одноокий велетень-людожер. У поемі Гомера "Одіссея" герої-мандрівники потрапляють до печери циклопа Поліфема і тільки завдяки хитрощам Одіссея рятуються від неминучої загибелі. Греки вважали, що величезні будови, складені з кам'яних брил, від яких залишалися самі руїни, — справа рук циклопів. Вираз "циклопічна споруда" вживають тоді, коли говорять про величезну будівлю.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >