Сутність та місце логістичного менеджменту
Під час формування та реалізації логістичної стратегії підприємства важливого значення набуває система логістичного менеджменту.
Вітчизняними і закордонними науковцями розглядаються різні підходи щодо трактування терміна "логістичний менеджмент", однак сутність даного поняття пояснюється лише деякими.
Із вітчизняних науковців, Крикавський Є.В. перший вводить поняття "логістичний менеджмент" і сутність його описує як менеджмент у логістичних системах на засадах теорії логістики. Він вбачає доцільність поєднання логістики та менеджменту як "комплексної локалізованої системи управління матеріальними та інформаційними потоками" [67, с. 177].
Окландер М.А. акцентує увагу на функціях, що мають забезпечити менеджмент логістики підприємства, а саме на: формуванні та розробці системи логістики відповідно до її концептуальних принципів і положень; розробці та реалізації стратегії логістики відповідно до ринкової стратегії підприємства; комплексному управлінні логістичною системою підприємства з метою раціоналізації потокових процесів; координації взаємопов'язаних функцій управління підприємством; вирішенні проблем специфіки та індивідуальності підприємства.
У закордонних науковців у сфері логістики досить різні погляди на визначення сутності терміна "логістичний менеджмент" Сток Д. та Ламберт Д. підтримують визначення цього терміна, наданого Радою логістичного менеджменту, яке трактується як частина процесу у ланцюзі поставок, протягом якого планується, реалізується і контролюється ефективний і виробничий потік товарів, їх запаси, сервіс та інформація, що пов'язана з ними від джерела зародження до точки споживання з метою задоволення потреб споживача [131].
Велику увагу критеріям логістичного менеджменту приділено Фроловою Л.В. До основних критеріїв вона відносить такі, як: орієнтованість на оптимізацію параметрів життєдіяльності логістичної системи в цілому та окремих її ланок; все ситуаційність логістичного управління; його гнучкість; безперервність; оперативність та економічна доцільність.
Бауерсокс Д. та Клосс Д. сутність логістичного менеджменту вбачають в створенні і налагодженні таких систем управління потоками матеріальних ресурсів, незавершеного виробництва і запасів готової продукції, які б служили опорою для ділової стратегії суб'єкта господарювання.
Відомий російський науковець Сергеєв В. І. термін "логістичний менеджмент" розглядає у двох аспектах: по-перше, як своєрідне адміністрування логістичної системи, тобто виконання основних управлінських функцій (організація, планування, регулювання, координація, контроль, облік та аналіз) для досягнення цілей логістичної системи, по-друге, як персонал, що управляє логістичним процесом [59].
Таким чином, сутність логістичного менеджменту можна розглядати як формування та реалізацію системи управління, яка повинна об'єднати послідовність дій управлінського персоналу, відповідних функціональних ланок, логістичних посередників та контрагентів у процесі управління потоками протягом повного логістичного ланцюга "постачання-виробництво-збут" у межах логістичної системи.
Основні принципи логістичного управління [24; 63; 98; 120; 145]:
- - системність (діяльність підприємства розглядається у межах єдиної економіко-виробничої системи, і, водночас, із сукупністю відносно самостійних сфер діяльності), комплексність (характерні для функціонування як окремих логістичних операцій, так і для системи в цілому);
- - координація дій усіх ланок логістичної системи (узгодження процесів функціонування окремих ланок);
- - інтеграційний зв'язок (є характерним для діяльності логістичних підсистем);
- - впровадження ефективної інформаційної бази (застосування сучасних інформаційних технологій, раціоналізація інформаційних потоків, побудова інформаційної моделі);
- - адаптованість (здатність логістичної системи пристосовуватись до мінливих умов зовнішнього середовища).
Взаємозв'язок принципів логістичного менеджменту та формування ефективного логістичного забезпечення представимо за допомогою таблиці 6.1.
Таблиця 6.1. Принципи логістичного менеджменту і формування механізму логістичного забезпечення підприємства
Принцип логістичного менеджменту |
Принцип формування ефективного логістичного забезпечення |
Системність |
Аналіз підприємства як складної логістичної системи |
Комплексність |
Горизонтальна інтеграція організаційної структури підприємства |
Інтеграційний зв'язок |
Безперервність загального господарського циклу |
Координація дій усіх ланок логістичної системи |
Оптимізація та автоматизація основних бізнес-процесів |
Впровадження ефективної інформаційної бази |
Впровадження корпоративної інформаційної системи |
Адаптованість |
Розгляд усіх процесів як потокових |
Сформовано на основі опрацювання джерел [24; 63; 98; 120]
Шляхом практичного впровадження принципів логістичного менеджменту можна досягти підвищення організаційно-економічної стійкості підприємства, усунути конфлікти між функціональними підрозділами, забезпечити інтегровану взаємодію з логістичними партнерами та досягти додаткових конкурентних переваг.
Логістичний менеджмент — це також персонал, що керує логістичним процесом. Його поділяють на:
- - top management — вищий управлінський персонал, наприклад, заступник директора з логістики, інтегральний логістичний менеджер, начальник відділу (служби) логістики;
- - middle management (supervisors) — середній управлінський персонал — керівники структурних підрозділів відділу (служби) логістики, супервайзери (координатори) функціональних областей логістики підприємства або ключових логістичних функції, аналітики, провідні логістичні менеджери і т.ін.;
- - lower management — управлінський персонал нижчої ланки служби логістики фірми: логістичні менеджери, аналітики-статистики, допоміжний персонал і т.ін.
Менеджмент логістики підприємства має здійснювати наступні завдання (функції) [12; 98; 141]:
- 1) формування та розвиток логістичної системи (проектування, побудова та періодична трансформація відповідно до змін технологій, вимог ринку та стратегії підприємства);
- 2) розробка логістичної стратегії та управління процесом її реалізації у поєднанні з загальною організаційною стратегією підприємства;
- 3) управління логістичною системою підприємства з метою раціоналізації потокових процесів (планування, організація, оперативне регулювання та контроль руху внутрішніх та зовнішніх потоків, координація взаємозв'язаних функцій управління).
Таким чином, застосовуючи управлінські процедури міжфункціональної та міжорганізаційної логістичної координації, логістичний менеджмент спрямовує дії служб підприємства та його контрагентів на досягнення концептуальної мети логістики.
Вищевикладене дозволяє визначити місце логістичного менеджменту у системі менеджменту підприємства (рис.6.3).
Логістичний менеджменту за стратегічними і оперативними цілями та завданнями (управління процесом закупівлі матеріальних ресурсів, виробництвом та збутом готової продукції) тісно пов'язаний з усіма функціональними складовими менеджменту підприємства (інвестиційним, інноваційним, виробничим, фінансовим, інформаційним, персоналу).
Рис. 6.3. Логістичний менеджмент у системі менеджменту підприємства
В рамках логістичного менеджменту виконується інтеграція логістичних функцій, процесів, сфер діяльності тощо. Для реалізації функцій логістики на підприємстві беруть участь багато його підрозділів: маркетингу, матеріально-технічного постачання, планово-економічний, виробничі, збуту, фінансовий відділ, транспортне і складське господарство. Тому відділ або група логістики має тісно взаємодіяти з різними службами підприємства для ефективного управління логістичними процесами. Інтеграційна місія логістики змінює зміст діяльності окремих функціональних підрозділів, переорієнтує діяльність функціональних менеджерів на інтеграцію зусиль.