< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Гранули (Granula, -arum)

Гранула (granula, -ае; granule, -s; granule, -s; granulo, -s) – тверда лікарська форма у вигляді однорідних частинок округлої, циліндричної або неправильної форми для внутрішнього застосування.

До складу гранул входять лікарські й допоміжні речовини. Як допоміжні використовують тростинний, буряковий або молочний цукор, натрію гідрокарбонат, кислоту виннокам'яну, крохмаль, декстрин, глюкозу, тальк, цукровий сироп, спирт, воду, харчові барвники тощо. При зберіганні гігроскопічних речовин у гранулах зростає їх стійкість, поліпшується смак, розчинність. Розмір гранул 0,2-3 мм. Вони повинні бути однорідно забарвлені. Гранули – це офіцинальна лікарська форма. їх виготовляють промисловим способом.

Виписуючи рецепт, після Recipe зазначають назву лікарської форми (у родовому відмінку множини): гранул (Granularum), назву лікарської речовини (у родовому відмінку однини) і загальну масу. Далі: Da. Singa. (Видай. Познач.) і спосіб застосування.

Приклад. Виписати 100 г гранул уродану (Urodanum). Призначити по 1 чайній ложці в 1/2 склянки води тричі на день.

Rp.: Granularum Urodani 100,0

D. S. Приймати по 1 чайній ложці на 1/2 склянки води 3 рази надень.

Губка (spongia, -ае)

Губка (spongia, -ае) – тверда лікарська форма у вигляді сухої пористої маси (пластини) розміром 2 × 2 × 1 – 10 × 10 × 1 см, яка нагадує плівку. Виготовляється на основі желатину, колагену, сухої плазми крові, фібрину з додаванням лікарських речовин з гемостатичною, антимікробною та ранозагоювальною дією. Виготовляють губки на фармацевтичних підприємствах, тому рецепт на цю лікарську форму виписують в скороченому вигляді. Після Rp. зазначають назву лікарської форми в знахідному відмінку множини, назву лікарського засобу, розміри губки та її кількість.

Приклад. Виписати гумок гемостатичних розміром 5 × 5 × 1 см кількістю 10. В сигнатурі зазначити “Прикладати до кровоточивої поверхні для зупинки кровотечі.”

Rp.: Spongias haemostaticas 5 × 5 × 1 sm N. 10

D. S. Прикладати до кровоточивої поверхні для зупинки кровотечі.

Гірчичник (Charta sinapismata)

Гірчичник (Charta sinapismata) – це прямокутний аркуш паперу розміром 8 × 12,5 см, вкритий тонким шаром порошку зі знежиреного насіння гірчиці, який приклеюється до паперу каучуковим клеєм. Фармацевтичні підприємства випускають також гірчичник-пакет (sinapismus-saccinus) у вигляді комірок із пористого паперу, які заповнюються порошком з насіння гірчиці. Незалежно від виду гірчичника, ця лікарська форма є офіцинальною і виписується скороченим способом. Після Rp. зазначають назву лікарської форми в знахідному відмінку множини та кількість.

Приклад. Виписати 10 гірчичників для прикладання до шкіри на спині вздовж хребта після змочення у теплій воді.

Rp.: Chartas sinapismatas N. 10

D. S. Прикладати до шкіри на спині вздовж хребта після змочення у теплій воді.

Супозиторій (Suppositoria, -шп)

Супозиторій, або мильце (suppositorium, -і; suppository, -ries; suppositoire, -s; suppositorio, -s) – дозована лікарська форма, при кімнатній температурі тверда, при температурі тіла розплавляється або розчиняється. Призначають для введення в порожнини тіла. Розрізняють три види супозиторіїв: супозиторії прямокишкові (ректальні), піхвові (вагінальні) і палички.

Прямокишкові (ректальні) супозиторії (suppositoria rectalia) мають циліндричну або конусоподібну форму. Маса ректального супозиторія – від 1,1 до 4 г. Якщо лікар не зазначає цього параметру, то їх виготовляють масою близько 3 г.

Піхвові (вагінальні) супозиторії (suppositoria vaginalia) мають сферичну, яйцеподібну або плоску форму із заокругленим кінцем. Маса піхвового супозиторія 1,5– 6 г. Якщо лікар не зазначає маси, їх виготовляють масою близько 4 г.

Палички (bacilli) мають вигляд циліндрів із загостреним кінцем, від 2 до 5 мм завтовшки і до 10 см завдовжки. Палички використовують для введення у сечівник, норицеві ходи.

Супозиторії складаються з лікарської речовини та основи. Як основу використовують масло какао (oleum Cacao), бутирол (Butyrolum), желатино-глщеринову суміш (massa gelatinosa), синтетичну масу – поліетиленоксид (polyaethylenoxydum) та ін.

Ректальні супозиторії мають широке застосування. З прямої кишки лікарські речовини абсорбуються у кров швидше, ніж при їх введенні через рот. При цьому на них не впливають ферменти системи травлення. При виготовлені супозиторіїв неприємний смак та інші подібні властивості лікарських речовин не мають суттєвого значення.

Супозиторії виписують розгорнутим способом. Після Rp. зазначають назву кожної речовини – основної, формоутворювальної (родовий відмінок однини) і дозу на один супозиторій. В Subscriptio зазначають: Misce fiat suppositorium rectale (vaginale) – m. fiat supp. rectale. Слід також написати, скільки супозиторіїв потрібно видати хворому – D. t. d. N... Далі сигнатура – спосіб вживання.

Приклад. Виписати 10 ректальних супозиторіїв по 0,015 г екстракту беладони (Extractum Belladonnae). Призначити по 1 супозиторію у пряму кишку тричі на день.

Rp.: Extr. Belladonnae sicci 0,015 Olei Cacao 3,0 M. f. suppositorium rectale D. t. d. N. 10

S. Вводити по 1 супозиторію у пряму кишку 3 рази на день (попередньо зняти обгортку).

Виписати 10 вагінальних супозиторіїв по 0,05 гтрихомонациду (Trichomonacidum). Призначати по 1 супозиторію в піхву двічі на день.

Rp.: Trichomonacidi 0,05 Olei Cacao 4,0 M. f. suppositorium vaginale D. t. d. N. 10

S. Вводити по 1 супозиторію в піхву 2 рази на день (попередньо знята обгортку).

Більшість супозиторіїв виготовляють на підприємствах фармацевтичної промисловості. При виписуванні рецепта можна користуватись також скороченою формою. При цьому після Rp. зазначають назву лікарської форми – Suppositorium (знахідний відмінок однини). Далі, після прийменника з (cum) пишуть назву лікарської речовини (орудний відмінок однини) та її дозу на одне застосування. Зазначають, скільки супозиторіїв потрібно видати – D. t. d. N... Далі – сигнатура.

Приклад. Виписати 10 ректальних супозиторіїв по 0,2 г іхтіолу (Ichthyolum). Призначити по 1 супозиторію у пряму кишку.

Rp.: Suppositorium cum Ichthyolo 0,2 D. t. d. N. 10

S. Вводити по 1 супозиторію у пряму кишку (попередньо зняти обгортку).

Цей рецепт можна написати інакше. Після Rp. назву лікарської форми пишуть у родовому відмінку множини (Suppositorium), прийменник (cum), назву лікарської речовини (орудний відмінок однини), дозу на одне застосування і кількість. Після того пишуть D. S. і спосіб застосування.

Rp.: Suppositorium cum Ichthyolo 0,2 N. 10

D. S. Вводити по 1 супозиторію у пряму кишку (попередньо зняти обгортку).

Деякі офіцинальні супозиторії мають спеціальні назви, їх виписують без зазначення окремих речовин і їх доз. Після Rp. пишуть назву лікарської форми в родовому відмінку множини (Suppositorium), далі назву супозиторія в називному відмінку в лапках і зазначають кількість. Після того пишуть D. S. і спосіб застосування.

Приклад. Виписати 10 супозиторіїв “Анузолу”.

Rp.: Suppositorium “Anusolum” N. 10

D. S. Вводити по 1 супозиторію у пряму кишку (попередньо зняти обгортку).

Палички (Bacilli)

Палички (Bacilli) – різновид супозиторіїв, які використовують для введення в сечовивідний канал, шийку матки. Палички виготовляють в аптеці, виписують в розгорненій формі, указуючи не лише назви інгредієнтів, їх маси, але також і розміри паличок.

Приклад. Виписати 5 паличок завдовжки 5 см і завтовшки 0,5 см, що містять по 0,0005 г атропіну сульфату (Atropini sulfas) у кожній. Призначити для введення в сечовивідний канал по 1 паличці 1 раз на день.

Rp.: Atropini sulfatis 0,0005

Ol. Cacao g. s.

Ut fiat bacillis longitudine 5 cm et crassitudine 0,5 cm

D. t. d. N.5

S. Вводити no 1 паличці в сечовивідний канал 1 раз на день.

Песарії (Pessaria, -um)

Песарії (pessaria, -um, pessary, -ries; pessaire, -s; pessario, -s) – плоскі супозиторії для введення в піхву. Виписують як офіцинальні форми.

Приклад. Виписати 6 песаріїв “Ацетарсол” для введення у піхву.

Rp.: Pessaria “Acetarsol” N.6

D.S. Вводити по 1 песарію в піхву 2 рази на день (попередньо зняти обгортку).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >