< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Зарубіжні рідкі лікарські форми для зовнішнього застосування

Примочки для очей (Collyria, -orum)

Примочка для очей (collinum, -ii; eye-wach, -s; collyre, -s; colirio, -s) – це офіци- нальний розчин лікарських речовин, призначений для промивання очей, їх готують в асептичних умовах і ретельно фільтрують. Як примочки для очей застосовують виключно водні розчини лікарських речовин, ізотонічні щодо сльозової рідини, для чого використовують натрію хлорид, натрію нітрат, натрію сульфат та ін.

Приклад.

Rp.: Collyrii Acidi bond 100 ml

D. S. Перед застосуванням розвести у 2 рази у теплій воді. Промивати очі.

Краплі для носа (Nasistillae, -arum)

Краплі для носа (nasal drop, -s; goutte, -s; nasale, -s; gota, -s; nasale, -s) – це рідка форма, призначена для закапування в ніс. У формі крапель для носа найчастіше

використовують водні та олійні розчини деяких лікарських засобів (мезатону, антибіотиків тощо), суспензії, емульсії та їх суміші.

Приклад.

Rp.: Nasistillarum Mesatoni 10 ml

D. S. По 1-2 краплі в обидві ніздрі 2 рази надень.

Вушні краплі (Auristillae, -arum)

Вушні краплі (auristillae, -arum; eardrop,-s; goutte,-s auriculaire,-s; gota,-s; otica, -s) можна розглядати як окремий різновид крапель. Вони призначені для введення (інстиляції) у зовнішній слуховий прохід, є готовою лікарською формою. їх виписують як офіцинальні розчини, найчастіше – скороченим способом.

Приклад.

Rp.: Auristillarum Laevomycetini 10 ml

D. S. По 2 краплі в обидва вуха 3 рази на день.

Полоскання для рота (CoUutoria, -orum)

Полоскання для рота (collutorium, -ii; collutory, -ries; collutoire, -s; colotorio, -s) – це офіцинальні рідини для промивання рота, до складу яких входять антисептичні або в'яжучі засоби, різні ароматичні речовини та харчові барвники. Ця лікарська форма призначена для фармакотерапії захворювань слизової оболонки рота і ясен, а також для дезінфекції рота. їх не належить ковтати.

Приклад.

Rp.; Collutorii Glycerini et Thymoli compositi 100 ml

D. S. Перед промиванням рота розвести у 3 рази теплою водою.

Полоскання для горла (Gargarismata, -.tis)

Полоскання для горла (gargarismatum, -is; gargle, -s; gargarisme, -s; gargara, -s). До складу рідин, призначених для полоскання горла, входять антисептичні і в'яжучі засоби, а з коригуючих компонентів – смакові й ароматичні речовини.

Приклад.

Rp.: Gargarismatis Oxychinolini 60 ml

D. S. Для полоскання горла 20-30 крапель препарату розчинити в одній склянці теплої води.

Зрошення (Nebulae, -arum)

Зрошення (nebula, -ае; spray, -s, arrosage, -s; regar, -s) – офіцинальна лікарська форма у вигляді водного або олійного розчину. Зрошення призначені для розпилювання (інгалятором) на поверхні слизової оболонки носа або горла.

Приклад:

Rp.: Nebulae Isoprenalini 20 ml D. S. Зрошувати горло.

Обмивання (Irrigationes, -urn)

Обмивання (irrigatio, -orris; irrigation, -s; lavement, -s; irrigacion, -s) – це готова рідка лікарська форма. До складу обмивань звичайно входять антисептичні, в'яжучі, пом'якшувальні та інші речовини, призначені для обмивання поверхні шкіри й ран.

Приклад.

Rp.: Irrigationis Zinci sulfatis 100 ml

D. S. Одну чайну ложку препарату розвести в 500 мл теплої води. Обмивати пошкоджені ділянки шкіри.

Лосьйони (Lotiones, -um)

Лосьйон (lotio, -onis; lotion, -s; lotion, -s; locion, -s) – це рідка лікарська форма для нанесення на шкіру і слизові оболонки. Це тонка завись лікарських речовин у воді. Як лосьйони використовують також емульсії і розчини. Іноді до них додають спирт або спиртові розчини біологічно активних речовин. Звичайно до складу лосьйонів входять антисептичні, охолоджувальні та ароматичні речовини. Лосьйони застосовують у дерматологічній практиці і в косметиці. Перед застосуванням їх належить збовтувати.

Приклад.

Rp.: Lotionis Zinii spirituosae 100 ml

D. S. Наносити на пошкоджену ділянку шкіри (перед застосуванням збовтати).

Спирти (Spiritus, -us)

Спирт (spiritus, -us; spirit, -s; espirit, -s; alcohol, -s) – це розчин летких олій або інших летких речовин (наприклад, камфори) у спирті (прості спирти) або рідини, отримані шляхом дистиляції різних рослинних продуктів (складні спирти). Приклад.

Rp.: Spiritus Camphorati 50 ml

D. S. Протирати пошкоджені ділянки шкіри.

Гліцерини (Glycerina, -пі)

Гліцерин (glycerinum, -і; glycerina, -пі) – офіцинальний розчин різних, головним чином антисептичних і в'яжучих лікарських засобів у гліцерині. Розчини олій у гліцерині добре зберігаються і не псуються протягом тривалого часу.

Приклад.

Rp.: Glycerini boraxati 20 ml D. S. Для змазування ясен.

Колодії (Collodion, -orum)

Колодій (collodium, -ii; collodion, -s; collodion, -s; collodion, -s) – це офіцинальна лікарська форма – розчини нітроцелюлози (піроксиліну) у суміші спирту з ефіром

(1:7), до якого додають різні лікарські речовини. При нанесенні на шкіру утворює тонку плівку.

Приклад.

Rp.: Collodii salicylatis 20 ml D. S. Змазувати мозолі.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >