< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Ароматичні води (Aquae aromaticae, aquarum aromaticarum)

Ароматична вода (aqua, -ае; aromatica, -ае; aromatic water, -s; eau, -s; aromatique, -s; aqua, -s; aromatica, -s) – це водний екстракт з рослинної сировини, який містить ефірні олії. Ароматичні води прозорі, злегка опалесціюють і мають запах речовин, які входять до їх складу. Ароматичні води при зберіганні нестійкі. їх використовують для виправлення смаку або запаху лікарських препаратів, до складу яких входять речовини з неприємними органолептичними властивостями. Деякі ароматичні води мають лікувальні властивості завдяки антисептичній дії або здатності підвищувати секреторну й моторну активність шлунка.

Ароматичні води є офіцинальною лікарською формою. До них належать води: гіркого мигдалю (Aqua Amygdalarum amararum), м'яти перцевої (Aqua Menthae piperitae), шипшини коричної (Aqua Rosae cinnamomeae), вода кропу (Aqua Foencheli). Ароматичні води виписують у мікстурах.

Приклад. Виписати воду кропу (Aqua Foencheli) і призначити її по одній чайній ложці тричі на день.

Rp.: Aq. Foencheli 60 ml

D. S. Приймати по одній чайній ложці 3 рази на день.

У мікстурах ароматичні води можуть бути формоутворювальними (constituens) і для виправлення смаку (corrigens) речовинами.

Приклад. Виписати натрію бромід (Natrii bromidum) по 0,5 г на дозу в мікстурі на воді шипшини коричної (aqua Rosae cinnamomeae).

Rp.: Natrii bromidi 6,0

Aq. Rosae cinnamomeae ad 180 ml

M. D. S. Приймати по столовій ложці 3 рази на день.

Емульсії (Emulsia, -um; emulsiones, -um)

Емульсія (emulsio, -onis; emulsion, -s; emulsion, -s; emulsion, -es) – рідка лікарська форма, є дисперсною системою із взаємно нерозчинних рідин. Використовують для внутрішнього та зовнішнього застосування, а також для ін'єкцій. Дисперсійне середовище емульсій – вода, а дисперсна фаза – нерозчинні у воді рідини (жирні або ефірні олії, бальзами тощо).

Лікарські речовини містяться в емульсії в диспергованому стані, причому із збільшенням ступеня подрібнення речовини зростає її активна поверхня. У вигляді емульсій значною мірою прискорюється дія лікарських речовин на організм, що пояснюється більшою активною поверхнею подрібненої речовини і збільшенням ступеня її взаємодії з тканинами організму. Подрібнення речовини сприяє зростанню її адсорбуючих властивостей. Позитивними властивостями емульсії як лікарської форми є здатність маскувати неприємний смак олій і деяких інших речовин і пом'якшувати подразнювальну дію лікарських речовин на слизові оболонки. Застосування емульсії сприяє більшій точності дозування рідин, які не змішуються з водою, і дає змогу рівномірніше розподіляти в олії лікарські речовини.

Емульсію використовують як самостійну лікарську форму або як основу для мікстури. Призначають для застосування ложками. Емульсії – нестійка лікарська форма. Вони погано зберігаються, що значно обмежує їх практичне застосування. Емульсії для внутрішнього застосування виписують на 3-4 дні. Емульсії можна виготовляти з насіння (Emulsa ех seminibus) або з олії (Emulsa ех oleis).

Емульсії з насіння, яке містить олії – солодкого мигдалю (semina Amygdalari dulcis), маку (semina Papaveris), гарбуза (semina Cucurbitae), земляного горіха (semina Arachidis) тощо. У насінні, крім олії, містяться емульгатори – речовини білкової природи, що надають емульсії агрегатну стійкість. Якщо кількість насіння в рецепті не зазначено, то емульсію виготовляють у співвідношенні 1:10 (10 г насіння на 100 мл емульсії).

Виписати в рецепті емульсію можна скороченим або розгорнутим способом. Виписуючи скороченим способом, після Rp. зазначають назву лікарської форми (емульсії – Emulsi), насіння (seminum) і назву рослини (родовий відмінок однини), масу насіння і загальний об'єм емульсії. Далі – звернення до провізора: Da. Signa, і спосіб застосування.

Приклад. Виписати 200 г емульсії з 20 г насіння солодкого мигдалю (semina Amygdali dulcis). Призначити по 1 столовій ложці тричі надень.

Rp.: Emulsionis sem. Amygdali dulcis ex 20.0 200 ml

D. S. Приймати по одній столовій ложці 3 рази на день.

Виписуючи розгорнутим способом, після Rp. зазначають насіння і назву рослини (родовий відмінок однини), його кількість, об'єм води, вказівку провізорові (Misce fiat emulsum і Da. Signa.) та спосіб застосування.

Приклад.

Rp.: Seminum Amygdali dulcis 20,0 Aquae purificatae ad 200 ml M. f. emulsum

D. S. Приймати по одній столовій ложці 3 рази на день.

Олійні емульсії виготовляють з олій, які здатні емульгуватися, води й емульгатора, що робить емульсію стійкішою. Для отримання олійних емульсій використовують олії: мигдалеву (oleum Amygdalarum), персикову (oleum Persicorum), рицинову (oleum Ricini), вазелінове масло (oleum Vaselini). Як емульгатори використовують аравійську камедь (gummi Arabicum) – засохлий слиз, що витікає зі щілин кори акацій тропічної Африки, камедь трагаканта (gummi Tragacanthae) – клейку речовину, що витікає з надрізів кори цього дерева, желатозу (Gelatosa) – продукт гідролізу тваринного клею, желатину, жовток курячого яйця (vitellum ovi).

В олійній емульсії для кращого емульгування на дві частини олії належить взяти одну частину емульгатора і сімнадцять частин води (співвідношення інгредієнтів 2:1:17). Доброякісна емульсія утворюється, коли з 10 частин олії виготовляють 100 частин емульсії.

Як і насіннєву, олійну емульсію можна виписати скороченим або розгорнутим способом. Виписуючи емульсію скороченим способом, після Rp. наводять назву лікарської форми (емульсії – emulsi), олії (olei) і рослини (родовий відмінок однини), зазначають масу олії і загальний об'єм емульсії. Далі пишуть вказівку провізорові: Da. Signa, і спосіб застосування.

Приклад. Виписати 200 мл емульсії з 20 г рицинової олії (oleum Ricini). Прийняти столовими ложками протягом 30 хв.

Rp.: Emulsi olei Ricini ex 20,0 200 ml

D. S. Прийняти столовими ложками протягом 30 хвилин.

Виписуючи розгорнутим способом, після Rp. пишуть назву олії, емульгатора, води (родовий відмінок однини, їх масу, дають вказівку провізорові (Misce fiat emulsum і Da. Signa.), зазначають спосіб застосування.

Rp.: Olei Ricini 20,0 Gelatosae 10,0 Aq. purificatae 170 ml M. f. emulsum

D. S. Прийняти столовими ложками протягом 30 хвилин.

Емульсії досить поширені в педіатричній практиці. Дітям призначають їх найчастіше, оскільки ця лікарська форма дає змогу добре маскувати неприємні органолептичні властивості окремих лікарських речовин.

Суспензії (Suspensiones, -um)

Суспензія (suspensio, -onis; suspensiones, -s; suspensiones, -s; suspensiones, -s) – це рідка лікарська форма, що є дисперсною системою, в якій тверда речовина суспендована в рідині. Суспензії призначають для внутрішнього, а також для зовнішнього та парентерального застосування.

Дисперсійним середовищем суспензій може бути вода, рослинна олія, гліцерин тощо, а дисперсною фазою – тверді частинки лікарських речовин, нерозчинних у цьому середовищі. Розміри частинок можуть бути від 0,1 до 1 мкм і більше. Суспензії утворюються в тих випадках, коли лікарська речовина нерозчинна в рідині (наприклад, магнію оксид нерозчинний у воді) або кількість приписаної лікарської речовини перевищує її розчинність (наприклад, гідрокортизону ацетат більше 0,2 %). Суспензія може утворюватись, коли лікарські речовини в лікарській формі взаємодіють між собою, утворюючи нерозчинний комплекс, який випадає в осад.

Суспензії можна виписувати розгорнутим способом. У такому разі після Rp. зазначають назви компонентів (родовий відмінок однини) та їх масу. Далі пишуть: Misce, fiat suspensio М. f. susp. i Da. Signa, та зазначають спосіб застосування.

Приклад. Виписати 50 мл стерильної суспензії на вазеліновому маслі (Oleum Vaselini), що містить 0,5 % трихомонациду (Trichomonacidum). Призначити для введення у сечовий міхур по 10 мл. Перед застосуванням збовтати.

Rp.: Trichomonacidi 0,25 Olei Vaselini ad 50 ml M. f. suspensio Sterilisetur!

D. S. Вводити у сечовий міхур по 10 мл. Перед застосуванням збовтувати.

Скороченим способом суспензію можна виписувати, коли дисперсійним середовищем у ній є вода. Після Rp. пишуть назву лікарської форми (Suspensionis), лікарської речовини (родовий відмінок однини), зазначають концентрацію суспензії та її масу. Далі – D. S. і спосіб застосування.

Приклад. Виписати 5 мл водної суспензії, що містить 0,5 % гідрокортизону ацетату (Hydrocortisoni acetas) у вигляді очних крапель. Призначити по 2 краплі тричі на день у праве око. Перед застосуванням збовтувати.

Rp.: Suspensionis Hydrocortisoni acetatis 0,5 % 5 ml

D. S. Очні краплі. По 2 краплі у праве око 3 рази на день.

Перед застосуванням збовтувати.

Суспензії, що складаються з більше ніж 2 речовин, можна вважати різновидом мікстур (mixtura agitandae).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >