< Попер   ЗМІСТ

Лікарські форми для інгаляції (Formae medicamentorum pro inhalationibus)

Лікарські форми для інгаляцій є рідкими лікарськими формами, які вводять в організм через дихальні шляхи за допомогою інгаляторів, у вигляді парів або аерозолів.

Аерозолі (Aerosola, -orum)

Аерозоль (aerosolum, -і; aerosol, -s; aerosol, -s seu microbrouillard, -s; aerosola, -s) – це лікарська форма, що є дисперсною системою, в якій дисперсійним середовищем є газ або газова суміш, а дисперсною фазою – частинки лікарської речовини (твердої або рідкої консистенції), їх виготовляють промисловим способом і випускають у спеціальних ємкостях, герметично закритих клапаном. Аерозолі використовують для місцевої дії на шкіру і слизові оболонки, а також шляхом інгаляції для загальної дії на організм. Для інгаляцій придатні аерозолі з розміром частинок від 0,5 до 10 мкм. Для зовнішнього застосування призначені аерозольні препарати у вигляді розчинів, лініментів, піни, плівки та ін.

Приклад.

Rp.: Aerosoli “Inhalypt” 30 ml

D. S. Зрошувати мигдалики по 1-2 секунди 3-4 рази на добу.

Зарубіжні лікарські форми для інгаляцій

Інгаляції (Inhalationes, -um)

Інгаляція (inhalatio, -onis; inhalation, -s; inhalation, -s; inhalation, -s) – переважно офіцинальна лікарська форма для введення лікарських речовин у вигляді найдріб- ніших краплин у нижні від діли дихальних шляхів для місцевої або загальної (пост- резорбтивної) дії, їх найчастіше виписують як офіцинальні лікарські форми. Магістральні інгаляції виписують як мікстури або розчини.

Приклад.

Форма офіцинальна:

Rp.: Inhalationis bronchialis 15 ml D. S. Для інгаляцій.

Форма магістральна:

Rp.: Natrii hydrogencarbonatis 2,5 Natrii chloridi 0,5

Aquae Amygdalarum amararum 10 ml Tincturae Menthae 5 ml Glycerini 25 ml Aquae purificatae 100 ml M. D. S. Для інгаляцій.

Пара (Vapor, -oris)

Пара (vapor,-oris; vapor,-s; vapeur,-s; vapor, -es) – офіцинальна лікарська форма рідкої або твердої консистенції при кімнатній температурі, яка випаровується під час незначного нагрівання. Пару, яка утворюється, вдихають, що забезпечує місцеву дію лікарського засобу.

Приклад.

Rp.: Vaporis Mentholi 100,0

D. S. Для інгаляцій одну чайну ложку препарату розчинити у 500 мл гарячої води.

Збори (Species, -erum)

Збір (species, -ei; species, -s; especes, -s) – це суміш кількох видів подрібненої або цільної лікарської рослинної сировини, до якої іноді додають лікарські речовини (солі, ефірні олії та ін.). Збори як недозовану лікарську форму виписують по 50- 200 г. У складі зборів не слід виписувати сильнодіючі речовини, враховуючи неточність дозування цієї лікарської форми.

Виписуючи рецепт, після Rp. пишуть спочатку Specierum (родовий відмінок множини), далі – назву збору і загальну його кількість. У сигнатурі дають докладну вказівку про спосіб виготовлення препарату і його застосування.

Приклад. Виписати 100 г протиастматичного збору. Призначити по 1/2 чайної ложки для спалювання і вдихання диму.

Rp.: Specierum antiasthmaticarum 100,0

D. S. По 1/2 чайної ложки спалювати і вдихати дим.

 
< Попер   ЗМІСТ