< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Піде параска, як її ласка (умовини)

Умовини (оглядини, розглядини, обзорини, переглядини) – знайомство з господарством молодого, що здійснюється невдовзі після успішного сватання. Цей звичай демонструє серйозність ставлення до утворення сім'ї, її добробуту в подальшому. Зрозуміло, батьки парубка намагаються з найкращого боку представити господарство свого сина, аби умовини завершилися шлюбною угодою. Раніше, бувало, навіть вдавалися до хитрощів: позичали у сусідів коня, волів або сільськогосподарський реманент.

Проте головним є передусім те, який наречений хазяїн – чи врівноважений, спокійний і непитущий. Суджена ж, з погляду хлопця, мусить бути працьовитою, справною господинею, а ще й чепурною та привітною. Отже, сімейне щастя ототожнюється передусім із доброзичливими взаєминами між подружжям.

За наших часів вподобання щодо якостей обранця (обраниці) не надто тісно пов'язані з мораллю як такою, так би мовити, загальнолюдськими цінностями, а більшою мірою відбивають індивідуальне ставлення особистості до конкретних якостей парубка чи дівчини. Зрідка зриваються шлюби й через якісь матеріальні міркування батьків, адже їх воля не є вирішальною у цій справі, тому звичай умовин зберігається більшою мірою на селі.

Подекуди нема жодної необхідності в умовинах, оскільки родини добре обізнані з матеріальним станом одна одної, у такому разі умовини або набувають суто умовного характеру, або ж від них відмовляються зовсім. Про хиткість цього звичаю може свідчити й довільність його дотримання: у "класичному" варіанті умовини передують заручинам, але можуть поєднуватися з ними, проводитися після них або й зовсім не проводитися.

Багату дівку сватають і в петрівку (посаг)

Сьогодні мало хто навіть на селі надто серйозно ставиться до такого явища, як посаг (придане), адже за нових соціально-економічних і культурних умов старовинна весільна обрядовість зазнає суттєвих трансформацій, і деякі її елементи просто відмирають.

Зрозуміло, що й сьогодні дівчині, як і колись, хочеться мати свою власну домівку, де б панували затишок і добробут, а це і гарний посуд, і постільна білизна, скатертини, штори, рушники, серветки й багато чого іншого. І далекоглядна мати обов'язково заздалегідь подумає про те, із чим піде її донька будувати своє родинне гніздечко, коли підійде час. Та й сама дівчина, якщо вона достатньо серйозно ставиться до свого майбутнього та не є ледачою, у змозі впоратися із цим питанням.

Зрозуміло, що сьогодні кожен має можливість піти до найближчого супермаркету та придбати будь-що й будь-коли. Особливо якщо матеріальний стан це дозволяє. Але ж готування посагу – це не просто накопичення певних речей, що стануть у пригоді в повсякденні, але й вияв материнської турботи й любові, це також доволі приємний процес планування свого заміжнього життя...

Колись кожна українська дівчина, без винятку, готувала собі придане, зокрема ту його частину, що становила так звану скриню.

Худобу, певну суму грошей, клаптик землі виділяв батько. Інше дівчина мала готувати собі сама або ж разом із матір'ю. Скриня включала постіль, рушники, одяг, а також стріч-ки та хустки, якими дівчина мала обдаровувати весільних гостей. Тож, до весілля дівчині належало багато попрацювати. А ця праця не була для неї обтяжливою. Вона виконувала її здебільшого на вечорницях, де і працювала, і розважалася.

У разі якщо дівчина рано виходила заміж або з будь- яких інших причин не встигала приготувати собі посаг, народний звичай передбачав спеціальні передвесільні дії – торочини, на які приходили подруги нареченої.

Завершували готувати посаг у передостанній день весілля. Після обряду пов'язування молодих посаг урочисто везли до нареченого. Скриню супроводжували брати та свахи, які дорогою показували посаг гостям і односельцям – виймали зі скрині гарні речі, милувалися ними та демонстрували їх. Посаг мав засвідчити не стільки достаток молодої та її рідних, скільки її працелюбність – мовляв, он яка працьовита й хазяйновита наша наречена, вона буде доброю жінкою та господинею для свого чоловіка. Якщо посаг характеризував молоду як добру майстриню, її почет зустрічали хлібом- сіллю, співали величальну пісню.

Парубки також брали участь у створенні матеріальної основи майбутньої сім'ї – вони, як правило, працювали у господарстві, причому до цієї праці їх залучали досить рано.

Сьогодні теж має місце опікування молодих своїм майбутнім. Про дівчину вже йшлося, але ж і справжній чоловік не сидить на місці: він намагається заробити на власне житло тощо.

Сучасна молодь мріє мати всі переваги та змогу насолоджуватися життям на повну силу. Хочеться мати і добрий ремонт, і новітні меблі, і автомобіль. Природно, в кожному конкретному випадку стан речей свій, адже кожен виходить зі своїх можливостей і прагнень...

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >