< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Ворожіння про шлюб

Беруть трошки пшениці й парують зерна: якщо вийде парна кількість, то задумана особа стане тобі коханою людиною, і незабаром на вас чекає щасливий шлюб, не вийде – не стане.

Так само беруть оберемок дров, а потім дрова парують.

Або ж у бузку чи конюшині шукають квітку чи листочка п'яти-чотирилистного, і коли дівчина знайде, то матиме пару.

Слід порахувати кілки тину (9 або три рази по 9); останній кіл із корою означає незабаром багате життя в шлюбі, обдертий – бідне або пізній шлюб.

Влаштовують також таке своєрідне змагання, що, до речі, є надзвичайно популярним: дівчата перекидають чобіт (черевик) через хату. Кому це вдасться з першого разу, на ту очікує близький шлюб. А ще веселіше кидати чобота через ворота на вулицю: куди покаже його носок, звідти й прийде наречений. Звичайно, у місті так не пожартуєш із хмарочосами, а ось у селі ніщо не завадить.

Коли до хати приходить гість, а в хаті є дівчина на порі,, то треба конче стерти лавку й пильнувати, щоб гість сів на стерте, Тоді й старости скоро прийдуть, особливо, коли це на Новий рік. Взагалі, гостей треба припрошувати сідати, інакше старости оминатимуть хату, про що й приповідка: "Сідайте, щоб старости сідали".

Усі дівчата на весіллі намагаються вхопити весільного букета, якого за звичаєм кидає наречена собі за спину, адже вважається, що найпрудкіша, якій дістанеться букет, першою вийде заміж. Цікаво поспостерігати за подальшими подіями: навіть найпрагматичніші особи, які зневажливо ставляться до спроб інших шляхом ворожіння дізнатись про своє майбутнє, мусять визнати, що в більшості випадків так воно і є – весільний букет "діє".

На ніч під подушку кладуть розчіску й загадують того, хто милий. Сон покаже, чи будете ви разом.

Ідуть на узлісся й гукають: коли хтось обізветься далеко або взагалі не відгукнеться, то й доля далеко, а коли близько почуєш людський голос, то й поберешся швидко.

Часто залишають на ґанку чи на тину рукавичку: як вранці її не стане, то чекай на появу в твоєму житті коханого, з яким незабаром зв'яже доля на довгі роки.

Беруть декілька цибулин (подруги мають загадати кожна на свою), кладуть їх у землю (чи в банку з водою), а з часом дивляться: яка з цибулин першою проросте, та дівчина першою заміж і вийде.

Півня й курку зв'язують хвостами та саджають під кошик. Якщо залишаться сидіти спокійно, то це означає, що не побувати тобі цього року нареченою; якщо ж півень за собою потягне курку, то невдовзі приміряєте весільне вбрання, і майбутній чоловік буде строгий зі своєю дружиною; якщо курка, то головою в родині буде жінка.

Ворожіння про майбутнього чоловіка (коханого, нареченого)

  • • На столі кладуть окремо трохи крупи, шматочок хліба, ножиці, вугілля, тарілку з водою та люстерко. Приносять півня й пускають на стіл. Якщо він клюватиме крупу чи хліб, то чоловік у дівчини має бути заможним, якщо ножиці – то добрим господарем, воду питиме – буде пиячити, якщо птах погляне у дзеркало, молодий видасться ледачим, а якщо вугіллям зацікавиться, то не вийде цього року дівчина заміж.
  • • Можна піти до чужої оселі попід вікна: підслухати крики, сміх, уривки розмов хатніх – залежно від "характеру" почутого передбачають вдачу майбутнього чоловіка.
  • • Перед сном кладуть під голову карти – чотирьох королів і пошепки запрошують: "Прийди до мене, мій суджений!" або "Наречений, суджений! Наснися!". Наречений обов'язково насниться у вигляді одного з королів: насниться піковий король – чоловік буде старим і ревнивим, червовий означає молодого й багатого, хрестовий – чекай сватів від військового, а бубновий – від коханого, якого ви вже маєте.
  • • Можна також із зав'язаними очима прив'язати хустку до паркану: на якого кілочка причепиш, таким і буде молодий.
  • • Є ворожіння й на ім'я: дівчата йдуть на вулицю й питають ім'я першого зустрічного – так і зватимуть майбутнього нареченого.
  • • Можна взяти склянку з рівним дном та без візерунків, налити три чверті води й на середину обережно опустити обручку, через яку довго й пильно вдивлятися в дінце склянки: якщо вам пощастить із уявою, то вона обов'язково намалює вам обличчя коханого.
  • • Існує ворожіння із люстерками. Слід взяти два люстерка різного розміру й поставити одне проти другого – утвориться так званий коридор. Далі необхідно сісти позаду меншого за розмірами люстерка, поставивши по обидва боки від нього свічки, та вглядатися у велике. З часом можна буде вгадати обриси майбутнього коханого. Коли суджений з'явиться в кінці коридору, на менше люстерко слід швидко накинути чисту хустку.
  • • Печуть пиріжки з папірцями, це записані чоловічі імена. Коли витягнеш певного, то дізнаєшся, як зватимуть майбутнього жениха.

На дінця тарілок приліпляють папірці з зображеннями різних предметів (або кладуть невеличкі фігурки) та перевертають тарілки догори дном. Потім усі тарілки ретельно переміщають, аби геть поміняти місцями; Далі кожен вибирає собі тарілку й "читає" свою долю: хліб – багатий і щедрий чоловік, гріш – багатий, але скупий, шило – швець, голка – кравець, коробочка – бідний наречений, келих – пияка, карти – розтратник, картограй, олівець – учена людина, перстень – швидке весілля, хустка – розлука тощо.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >