< Попер   ЗМІСТ   Наст >

День Преподобного Касіяна

Цей день відзначають раз на чотири роки, 13 березня, оскільки за старим стилем день преподобного Касіяна припадає на 29 лютого.

Приказка "Чого це ти Касіяном дивишся" дає чітке уявлення про те, яким народ бачив цього святого: понурим, недобрим. Не дуже добрим знаком вважалося раніше, якщо дитина народжувалася на день Касіяна – "не буде із цього народженого добра".

За народними віруваннями, у Касіянів день не можна виходити до сходу сонця з дому, оскільки якщо Касіян подивиться, то людина може захворіти й навіть померти.

Сердитий Касіян часто зображується у фольклорних творах із довгими віями та бровами, зі злими очима, що несуть загибель білому світу.

Існує легенда, що виправдовує Касіяна. За нею преподобний Касіян опікується тим, щоб чорти не мали часу будувати плани зі згубною для людей метою. Щоб "відволікти увагу" чорта, святий весь час б'є його молотом по голові – не дає отямитися. Лише один раз на чотири роки йде святий Касіян помолитися до церкви, щоб попросити в Бога сил для своєї нелегкої "роботи" з нечистою силою. А поки він молиться, чорти мають дещицю дозвілля. Саме тому не можна цього дня виходити з дому до сходу сонця: не від погляду Касіяна гине все живе, а від витівок розлючених чортів, які надолужують усі капості, яким не давав здійснитися протягом цілих чотирьох років преподобний Касіян.

Ті, хто народились цього дня, вважаються нещасливими: раз Касіян кинув оком – не буде добра з цього дитяти.

Явдохи

Цей день, 14 березня, християнська церква "облагородила" посиланням на шанування пам'яті святої Євдокії.

Народні перекази оповідають, що цього дня прокидається від зимового сну бабак, виходить зі своєї "домівки" та свище тричі, а потім знову ховається до своєї нірки. За народним віруванням, у своїй нірці він тепер спатиме аж до Благовіщення.

Саме цей день, відповідно до народної традиції, вважається першим днем весни. Із цим днем старі люди пов'язують повернення ластівок із вирію. Господині, побачивши в цей день ластівку, кидають жменю землі на грядку зі словами: "Кріп сію". І чекають на "закономірне диво" – на цьому місці начебто виросте кріп.

Діти, уперше побачивши навесні ластівку, беруть жменю землі, кидають її вслід ластівці – "на гніздо", будучи переконаними, що це прискорює прихід весни.

Якщо в дитини ластовиння на обличчі, то можна спробувати позбутися його за допомогою ластівки. Коли ця дитина побачить ластівку, то має проказати: "Ластівко, забери мої веснянки, натомість дай мені білянки". Потім необхідно вмитися весняною водою.

Зруйнувати ластівчине гніздо – гріх не менший, ніж зруйнувати гніздо лелеки. Як і лелеки, ластівки приносять в оселю, під стріхою якої живуть, затишок і злагоду. Тож краще не турбувати їх і не бешкетувати, витягаючи яйця з гнізда.

Добрий господар обов'язково зріже сухі гілки дерев у саду. Ця процедура проводиться не тільки для того, щоб дерева краще родили, але й щоб на цих деревах нечиста сила не селилася.

На Явдохи до сходу сонця дівчата, які цікавляться чаклуванням і всілякими чарами, замовляють своїх ворогів, щоб вони їх "добрим словом поминали".

День Святого Конона

Цей день відзначаємо 18 березня. У народі за старих часів святого Конова вважали покровителем коней, а тому й святкували на Лівобережжі України переважно власники коней. На підставі співзвучності слів Конон та коні народилася легенда, що святий Конон був дуже добрим конюхом, і коні у нього були доглянуті, гарні та прудкі. За легендою, коли святий Ілля по небесному мосту їздить в огняній колісниці, то кіньми правити бере святого Конона. Як гримить, то й кажуть: "То святий Ілля по небесному мосту калачі везе, а кіньми править святий Конон".

Колись на знак ушанування Конона в стайні треба було повісити застрілену сороку як запобіжний засіб проти домовика, "щоб коней не мучив". Із цією ж метою хазяйка дому кропить свяченою водою горище та стайню.

Господиня звечора в цей день ставить у запічку або в якесь інше потаємне місце трохи їжі для домовика, щоб він був добрий і за домом уважно слідкував.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >