< Попер   ЗМІСТ   Наст >

День Благовісника

Благовісник, володар блискавок, – це архангел Гавриїл у народній інтерпретації. Святкуванням цього дня господарі намагалися задобрити архангела, щоб він дім блискавкою не спалив.

Саме в цей день, 8 квітня, блискавка та грім прокидаються від зимового сну. За легендою, блискавка виникає в той момент, коли Благовісник розриває хмари, щоб відшукати чортів, які за хмарами сховалися. Чорт тікає, а хмари за ним вигинисто блискають – от і виходить справжнісінька блискавка. А грім – то архангел Гавриїл стріляє в нечисту силу з небесної гармати.

Добрі господарі з цього дня вже сіють ранні зернові, попередньо посвятивши зерно для посівів в церкві.

Коли діти вперше навесні чують грім, вони повинні підперти пліт, щоб не боліла спина.

За однією з легенд, сонце на Благовісника не зійде доти, поки не відправлять церковну службу.

День Святого Руфа

Згідно з віруваннями українського народу, у цей день зозуля з вирію прилітає, усе живе починає рости, розвиватися: і рослини, і птахи, і змії тощо.

А взагалі день святого Руфа, що відзначається 21 квітня, присвячений змії. У цей день не можна в жодному разі ходити, до лісу, оскільки багато змій виповзає зі своїх нір – святкувати свій день. Дітям-бешкетникам розумні люди радять таким чином рятуватися від небезпеки, якщо вже не вдалося уникнути укусу змії: треба бігти до води, і змія до води повзтиме.

Якщо людина швидше від змії до води добіжить, значить, зможе врятуватися, а якщо змія випередить, то смерть від зміїного укусу вважалася майже неминучою. Біжучи до води, слід промовляти дев'ять разів такі слова: "На єнісейській горі совине гніздо, у гнізді дариця-совиця. Виймай свої слуги, виймай свої зуби, і сірі, і білі, і смугасті, і хатні, і лугові, і лісові, і земляні, і водяні".

Великий Піст

Найперший день Великого посту – Жилавий понеділок. Назва походить від житніх коржиків – жиляникій. У цей день господині не готують більше нічого, дозволяється, крім жиляників, ще їсти овочі – хрін і редьку.

Ще одна назва цього дня – чистий понеділок. А чистий чому? Та тому, що господині нічого не готували, а отже, весь посуд залишався чистим.

У першу суботу посту богобоязні господині святять у церкві хліб, мед та ін. Існує звичай замовляти в цей день панахиду за упокій померлих родичів. Після молитви в церкві. На молитву не можна спізнюватися в жодному разі!

За християнським звичаєм, після молитви на порозі церкви слід обов'язково поцілувати ікону або хрест, бо інакше молитва сили не матиме, не буде почута ані Богом, ані янголами-хранителями.

"Збірна неділя" – це перша неділя тижня.

Дівчата виконують у цей день магічні дії: варять кашу з маком і закопують у землю. Це, за народними повір'ями, відвертає від людини нещастя.

"Середохресний тиждень" – це четвертий тиждень Великого посту, протягом якого хазяйки випікають хрести з медом і маком. У цей період господині сіють капусту, помідори й мак. Якщо розсаду засіяти під час Великого посту, то, за повір'ям, вона морозу не боятиметься.

"Похвальний тиждень" – п'ятий тиждень Великого посту. У суботу на цьому тижні працювати не можна, це свято похвали пресвятої Богородиці, тільки розсаду сіяти дозволяється.

Вербна субота – це шоста субота Великогої посту. Це свято дітей. Під час вечірнього богослужіння діти носять вербу. Та дитина, якій дістанеться найбільша гілка, буде щасливою. Дівчата-підлітки в цей день іноді ходять групами по домівках і співають величальних пісень, що дуже нагадують веснянки.

У деяких регіонах України ще зберігається звичай носити свячені гілки верби від церкви до церкви.

Вербна Неділя

За тиждень до Великодня святкується вербна неділя. Відповідно до народних вірувань, у цей день у жодному разі не слід сіяти городину, оскільки в цьому разі все виросте гірке й тонке.

За легендою, коли Ісус Христос їхав верхи на віслюку, люди стелили на його шляху пальмові гілки. Це поклало початок звичаю святити гілки. А оскільки пальмових гілок не маємо, то святимо вербові, відповідно до вибору наших далеких предків.

Перед вербною неділею до церкви люди везуть вербове гілля, щоб зранку під час святкового богослужіння посвятити його. У цей день усі богобоязні люди обов'язково повинні піти до церкви, щоб посвятити вербу. Того, хто проспить процедуру освячування верби, по поверненні з церкви легенько б'ють свяченими гілками:

Це не я б'ю, а верба б'є,

За тиждень – Великдень!

Коли верба вже посвячена священиком, діти один перед одним стараються встигнути проковтнути по кілька "котиків". За народними переконаннями, ці свячені "котики" вбережуть горло від хвороби. Народні знахарі широко використовували свячену вербу під час приготування цілющих настоїв і напоїв як для лю́дей, так і для тварин: і від ревматизму, і від лихоманки, і від головного болю, і від шлункових захворювань, і для загоювання ран.

Свяченій вербі приписувалися й інші магічні властивості, зокрема, виганяючи вперше худобу на пасовисько, треба обов'язково поганяти її свяченою вербою, щоб нечиста сила свійську тварину обминала. А якщо викласти за двері свячену гілку під час граду, то, за народними уявленнями, град припиниться.

Добрі господарі після повернення з церкви садять на городі по кілька гілочок свяченої верби. Це сприяє гарному врожаю та злагоді в господі. Ті гілки, що залишилися, треба поставити під образами.

Молодь жартома била одне одного свяченим вербовим гіллям ще по дорозі із церкви. При цьому треба промовляти такі слова:

Будь великий, як верба!

Будь багатий, як земля!

Будь сильний, як вода!

Після "використання" свячену вербу в жодному разі не можна топтати ногами – це великий гріх. І викидати її теж не можна, а слід обережно зібрати в одному місці та спалити.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >