< Попер   ЗМІСТ   Наст >

День Святої Мокрини

За народним календарем 1 серпня – останній день літа. Найімовірніше, назва походить від слова "мокро" – натяк на наближення осінніх дощів.

День Пророка Іллі

2 серпня – день пророка Іллі. Цей святий – один із найбільш великих пророків Старого Заповіту. Він народився в Палестині за дев'ять століть до народження Ісуса Христа. Ще змолоду присвятив себе служінню Богові, навіть оселився серед пустелі та вів аскетичне життя в пості та молитвах.

За церковними переказами, пророк Ілля за свою завзяту службу во славу Господа був живим узятий на небо – відправився туди у вогненній колісниці.

Святий Ілля –наступник Перуна. Цей образ у народній уяві пов'язується з багатьма легендами й міфами.

А ось одна з народних легенд. Колись дуже давно чорти перестали Богові коритися. Бог розгнівався й наказав святому Іллі прогнати нечисть із неба. Ілля сумлінно поставився до виконання наказу,– він і досі ганяється за чортами по небу, а підтвердження тому – блискавки та грім, що він у нечисту силу пускає.

Від цього дня в Україні бувають так звані горобині ночі – нічні грози з блискавками та громом. Коли йде гроза, люди намагаються не підпускати до себе собак і котів, бо в цих тваринах, за народними забобонами, нечиста сила може від Іллі сховатися.

Перед образами під час грози старі люди рекомендують запалити свячену свічку. Вважалося, що це вбереже оселю від грому. А якщо вже блискавка запалить дім, то за старих часів люди навіть не намагалися цю пожежу гасити, оскільки вона начебто самим Богом запалена, а значить, простій людині й годі її загасити.

За два тижні до Спаса починається спасівка – піст, який дехто вважає продовженням Великого посту. За легендою, святі попросили Бога розділити Великий піст на дві частини, оскільки людям важко витримати дев'ять тижнів посту поспіль.

День Святого Палія

За церковним календарем 9 серпня – це день святого великомученика Пантелеймона. Цей святий жив у Нікодимії в ІII– IV століттях. Ще замолоду парубок почав навчатися лікарського мистецтва, а коли прийняв святе хрещення, присвятив усе своє життя служінню на благо людей, щиро допомагав хворим і вбогим, відвідував в'язнів у тюрмах, лікував їхні душевні та тілесні рани. Але знайшлася жорстока душа, яка донесла на нього імператору, і святий Пантелеймон прийняв муки за віру християнську.

За церковними переказами, Бог явив світу диво: святий не відчував жодних тілесних страждань, а коли йому відрубали голову, то з рани не кров потекла, а молоко.

Як бачимо, народ спростив довгу "офіційну" назву й цього свята. Вважається, що святий Палій опікується "поведінкою" вогню, захищає людей від пожежі. За народними переконаннями, якщо три рази обнести навколо палаючої будівлі ікону цього святого, то пожежа магічним чином припиниться. А якщо хтось не шанує святого Пантелеймона, то він від

образи може спалити, хліб на полі. Рослини цього дня мають надзвичайні цілющі властивості, тож досвідчені знахарі збирають різне зілля, щоб готувати лікарські засоби для людей і тварин.

День Маковея

І за церковним, і за народним календарем 14 серпня – це свято Першого Спаса, Спаса на воді – медовий Спас. На жаль, мало хто може до пуття пригадати, що це за свято й на чию воно честь відзначається. Витлумачення самої назви також не таке вже й прозоре: мовляв, колись мак віяли й освячували тощо.

Церковна традиція шанує цей день як такий, що зв'язує весь Успінський піст. Встановлено його з нагоди Божих знамень від ікон Спасителевих, Богородиці або Хреста Господнього під час битв князя Андрія Боголюбського з волзькими булгарами́ (1164 рік).. Приблизно в 166 році до Різдва Христового сирійський цар Антіох намагався примусити юдеїв перейти на поганську віру. Єрусалим було спалено. Суворо заборонено дотримуватися Мойсейового закону. Дехто не витримував такого тиску, але були й інші люди – сильні духом і вірою в Бога.

Маккавеї – це сім святи́х мучеників: Авім, Адім, Антонін, Гурій, Євсенон, Єлеазар, Маркелл. їхні батьки були Єлеазар і Соломонія. Старозавітній священик Єлеазар не піддався ні на хитрі підкупи, ні на відверті погрози. Не змогли зламати його й тортури.

Сильна людина померла мученицькою смертю, а далі настала черга синів. Нещасна Соломонія бачила на власні очі смерть кожної своєї дитини, важко навіть уявити, яка це була нестерпна мука. Але жінка мужньо зносила все, навіть підбадьорювала синів, заохочуючи їх бути сильними, мужніми та вірними Богові: "Мої діти, ви не одержали від мене ні душі, ні життя; я не укладала ваших тіл, Бог, Творець світу, дав вам усе те; і Він у своєму милосерді поверне вам життя, яким ви тепер погордили, залишаючись вірними його законам".

Соломонія також померла в ім'я Бога.

Отже, згадані святі були замучені Антіохом, сирійським царем, за віру християнську в II столітті до Різдва Христового. Відбувалися ці події в сирійському місті Актьохн. Виникає закономірне питання: чому ж тоді мучеників названо маковеями? За однією з версій, їхній подвиг надихнув Іуду Маккавея на повстання. За Божої допомоги повстання було успішне: повстанці здобули перемогу та звільнили Єрусалимський храм від язичницьких ідолів. Інша версія: назву святі мученики отримали від уже згаданого Іуди Маккавея, ізраїльського, героя в тогочасній боротьбі за рідний край і Божий закон.

Якщо ви уважно прочитали свою Біблію й не знайшли там відомостей про Маккавеїв, не хвилюйтеся, це зовсім не означає, що ваша Біблія "несправжня". Просто до ваших рук потрапила швидше за все книга, що належить до західного видання.

За народними уявленнями, від цього дня бджоли вже не дають меду.

Бід самого ранку йдуть до церкви святково одягнені люди, щоб посвятити квіти, мак і воду. Вважається, що посвячені цього дня квіти, будучи вплетеними в косу, бережуть волосся від випадання. А мак, розсипаний на городі, сприяє гарному врожаю.

Знахарі радять застосовувати чудодійні властивості маку для рятування оселі від уроків та пристрітів. Для цього треба просто посипати свячений мак навколо дому.

За переказами, вода цього дня цілюща, тому якщо хворий на пропасницю викупається в природній водоймі, то може навіть позбутися своєї хвороби.

Діти дуже люблять обрядову страву цього дня. А страва ця – "шуліка". Готується вона ось так: господині випікають солодкі коржі, кришать їх на дрібні шматочки, а потім заливають медом і посипають маком. Надзвичайно смачно!

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >