< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Третій спас

29 серпня відзначаємо горіховий Спас. Назва походить від того, що в лісах у цей період достигают горіхи.

Головосіка

11 вересня – Головосіка. Після хрещення Господнього святого Івана Хрестителя кинули до в'язниці за наказом Ірода (а він був тоді правителем Галілеї). Жорстокий наказ було віддано через те, що Іван засуджував Ірода за його неправедні вчинки:'той покинув законну дружину, а натомість жив із незаконною – дружиною свого брата Іродіадою, яка була дуже ласа до влади й багатства і прагнула до них за будь-яку ціну.

Народні свяга та обряди календарного циклу

Іван Хреститель не побоявся відкрито виступити проти цього шлюбу. Під час бенкету з нагоди дня народження Ірода донька Іродіади Саломія дуже потішила всіх своїми танцями (а вона була неабияка танцівниця). Задоволений Ірод пообіцяв дати їй у нагороду будь-що на її вибір. Забаганка дівчини була жахливою: за порадою матері вона попросила в Ірода подати їй на блюді голову Івана Хрестителя. І негайно отримала те, що забажала. Тоді Саломія віднесла святу голову своїй жорстокій матері. Та проколола язик Івана Хрестителя голкою та закопала голову в місці, для поховання не призначеному.

Але про останки святого подбала дружина Іродового домоправителя. Вона поховала голову Івана Хрестителя на горі Єлеонській. А Божий Суд над Іродом і жорстокими жінками відбувся ще за їхнього життя: вони всі загинули наглою смертю.

Головосіка – народна назва свята Всїчення голови святого пророка Предтечі та Хрестителя Господнього Івана. За народними уявленнями, якщо зібрати святоянське зілля, залити його горілкою та добре настояти, то цю настоянку можна протягом року використовувати як чудодійні ліки.

У цей день не можна різати нічого, що зовні нагадує голову, навіть хліб треба ламати руками, а не різати ножем. Цього дня віруючі люди дотримуються суворої дієти. Цікавий факт: це один-єдиний день протягом року, коли варити та їсти борщ – гріх.

День Семена

14 вересня – свято преподобного Симеона Стовпника та його матері Марфи, народний варіант назви – день Семена. Симеон Стовпник (IV-V століття) до вісімнадцяти років був чабаном у своїх родичів.

Згодом він таємно втік до монастиря. Ця визначна в історії церкви людина провела вісімдесят років, дотримуючись вимог аскетизму, дивуючи всіх оточуючих чудовим умінням читати чужі думки та відданістю Богові. Започаткував новий вид подвижництва – стовпництво. А справа в тому, що якось замкнувся у стовпі заввишки чотири метри та жив у цьому стовпі майже п'ятдесят років, віддаючи весь свій час молитвам та пророцтвам..

За козацьких часів у цей день хлопців уперше "садовили на коні", проводили пострижини – це важлива подія в житті молодого вояка.

Існує стародавнє повір'я, що цього дня злітаються в очерет горобці, а чорти там їх міряють на мірки: виходить, що все, що в мірці, належить чорту, а поза міркою – людині. Начебто саме тому після 14 вересня горобців у містах і селах меншає.

У цей день починаються вечорниці, саме від Семена люди вже копали картоплю. За народними уявленнями, якщо спекти нову картоплю та погріти нею руки, то вони не будуть мерзнути всю зиму.

Друга Пречиста

Повна назва – свято Різдва Пресвятої Богородиці, відзначається 21 вересня.

За церковними переказами, Богородиця народилася за тих часів, коли релігія була в занепаді, усе більшого поширення набували забобони, моральні сили люду танули з кожним роком.

Люди навіть і самі усвідомлювали, що необхідна якась надзвичайна подія, безпосереднє втручання Бога в земні справи, щоб урятувати духовність. І Син Божий вирішив прийняти людську подобу, щоб Мати можливість прийти на землю й урятувати людство від гріхів. Марія була обрана на роль матері Ісуса Христа, оскільки була дуже благочестива. Вона слухняно навчалася в монастирі, сумлінно вивчала Святе Письмо, а отже, якнайкраще підходила для виконання такої важливої місії:

Матір, Матір пречистая –

Зірка в небі пресвятая!

Спасительна для нас, грішних,

Визволить нас від мук вічних!

Отже, Різдво Богородиці святкується як день, коли почали здійснюватися заходи Божі щодо спасіння роду людського від диявольських витівок.

Із цим святом пов'язаний день породіль. Жінки, у яких немає дітей, у цей день запрошують на обід гостей, наймають Божу службу в церкві, щоб люди помолилися пресвятій Богородиці.

За народними спостереженнями, на Другу Пречисту в Україні встановлюється дощова погода.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >