< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вогонь палить, а вода студить (природні явища)

Вогонь

Вогонь святий, і лаяти вогонь не можна.

На вогонь не можна плювати, бо поприщить губу, вогники будуть і буде довго гнити.

Не можна кидати у вогонь брудного.

Вогонь уважають святим, що уособлює образ мстивої людини. Кожна господиня повинна обходитися з вогнем обережно і з повагою: має замітати його чистим віником, хрестити, ставити біля нього горня з водою і поліно – для того, щоб він мав що їсти і пити. Про вогонь здебільшого кажуть так: "Ми шануємо вогонь, як Бога; він наш дорогий гість. Він як розсердиться і візьме, то іншому вже того не дасть".

Був звичай хрестити вогонь кожен раз, як запалювати.

Вогнем клянуть: "Щоб тебе вогонь спаливі"; "А спопелів би ти!" й т. ін.

На вогонь не можна плювати: хто буде плювати, той буде на тому світі лизати розпечену сковороду.

Вогники на могилах покійників означають: над праведною душею світять ангели.

Вогники на цвинтарях, болотах і могилах здаля вказують місця, де заховані скарби, що з'являються на поверхню землі для просушкй. Бачити цей вогник може тільки щасливець; при цьому, якщо він кмітливий, то може легко заволодіти цим скарбом, кинувши в нього чим-небудь із одягу чи взуття. Якщо він це зробить, то скарб входить у землю лише на таку глибину, на якій віддалі від землі знаходилась кинута людиною річ: наприклад, якщо шапка, то і скарб ввійде в землю тільки у зріст людини. Потім варто копати, і гроші знайдуться неодмінно. Але нині таких щасливців немає.

Як хто підпалить хату, то треба подивитися крізь шлюбну обручку, то буде видно того, хто запалив.

Як хто на пожежі вкраде, то помста буде – пожежа. Не бери нічого з пожежі, бо і твій дім згорить.

Вода

Вода свята. Вода береться із землі. До води народ ставиться з повагою і вважає за гріх плювати в неї і говорити лайливі слова. Вода – символ здоров'я, використовується в замовляннях і заклинаннях.

Вода "з трьох криниць", "з семи криниць", "з дев'яти криниць", "з дванадцяти криниць" використовується для всяких чарів.

Святять воду, щоб душу очистить від гріхів. І водою святять (кроплять) усе у дворі та сараї, щоб повиганяти нечистого з двору. Освячена вода вживається взагалі як ліки при всіх хворобах.

Не можна давать чужим із кухля сімейного воду пить, бо мішатимуться в сім'ю посторонні.

Не пий води, коли їси, бо на жнивах часто бігатимеш від снопа до води.

Не пий води, коли їси на Великдень, бо теля буде дуже ласе до молока.

Не можна ввечері води виливати, тому що як виллєш і вступиш у цю воду, то будеш хворий.

Грім, блискавка, гроза

Грім походить від руху по небу колісниці святого Іллі, а блискавка – іскри з-під копит коней, які везуть колісницю.

Грім буває здебільшого тоді, коли небо вкрите хмарами; це тому, що цього часу чорти особливо люблять дражнити Бога: гасають дорогами, кружляють у вихорі пилюки, ламають у лісах дерева, зривають дахи й т. ін.

Під словом "блискавка" розуміють розрив хмар, що відбувається задля того, щоб архангел Гавриїл бачив, де ховається чорт і стежив за напрямом пущеної стріли. Зигзаги та змійки походять від того, що пущена стріла летить за чортом, який тікає врізнобіч.

Пожежу від блискавки можна погасити лише сироваткою, квасом або ж козячим молоком.

Громові стріли – з каменю, у вигляді конусоподібної кулі. Після удару вони входять у землю на сім сажнів, а через сім років виходять на поверхню.

Як що-небудь грім запалить: клуню, хлів чи хату – тільки одну будівлю, то не треба боятися за решту будівель: вони не займуться та не згорять.

Під час грози не варто їсти чи взагалі відкривати рот, щоб не дати туди проникнути чорту, за яким постійно літає блискавка чи стріла.

Під каменем чорту сховатися найзручніше: від каменя громові стріли відскакують.

Чорти зносять хмари докупи; як знесуть багацько, то качають у вали, від того дуже гуде по небі; для спокою Бог посилає святого Іллю з огненною палкою: як святий Ілля замахне палкою, то блисне, а як ударить по чорту, то гримне.

Під час грози не можна стояти під дубом чи вербою, бо там ховається чорт від громового удару. Коли грім ударить у дерево й запалить його, то це означає, що чорта вбито та перетворено на смолу, що її, траплялось, знаходили й під деревом.

Грім і блискавку народ називає Перуном; якщо трапиться, що блискавка запалить яку-небудь будівлю, то здебільшого кажуть: "Перуном спалило".

Блискавка – це справжнє небо, що під час гніву Бог показує народові. Якби на землю впала хоч маленька частка цього неба, то спалила б усю землю. Стверджують, що це небо відкриється перед страшним судом.

Як уперше грім почуєш навесні, то треба:

  • – спиною обпертися об стіну або об тин, щоб спина не боліла;
  • – качатися, щоб крижі не боліли;
  • – об щось спертися, щоб не боліла спина;
  • – бити головою до каменя, щоби не боліла голова.

При цьому слід говорити: "Камінь – голова, камінь –

голова".

Не годиться співати, як грім гримить, бо як хто співає, то він чорта веселить, то грім за те вбиває його: людина співає, а чорт коло неї, то грім хоче чорта вбить, а чорт під людину ховається, от грім і вбиває її.

Коли гроза, то люди хрестяться, щоб нечистий не підлазив, бо то святий Ілля ганяється за ним і стріляє по ньому. Куди він заховається, туди й попадає Ілля громом.

У липні бувають сильні грози, грізні ночі липня й серпня називають горобиними, бо грім і блискавка не дають заснути навіть горобцям. Не показуй на блискавку пальцем, бо хата згорить. Вогняна куля, що летить у повітрі, – це змій відвідує дівчат. Не стій біля вікна під час грози, бо вб'є грім.

Не можна їсти під грозу, бо влуче стрілою.

Не грай у Карти під грозу, бо стріла влучить.

Не можна бігти під час грози, бо може вбити.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >